20.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AnnHirna).
Azalka v kvetináči je nápadná kvetina, ktorá kvitne v zime a na jar a na pozadí lesklých tmavozelených listov vytvára trsy žiarivých kvetov. Má mnoho krásnych odrôd, ktoré sa líšia tvarom a farbou kvetov. Zistite, ako sa starať o azalku v črepníku, aby kvitla búrkou kvetov a vydržala čo najdlhšie.
Azalky v kvetináčoch – indické a japonské
Azalky pochádzajú z chladných a vlhkých horských lesov východnej Ázie. Potešia množstvom kvetov, jednoduchých alebo plných, bielych, ružových, fialových, červených alebo lososových, ktoré sa v prípade odrôd pestovaných ako izbové rastliny rozvíjajú od novembra do apríla.
Existuje viac ako tisíc druhov azaliek. Len dva z nich sa pestujú ako črepníkové rastliny. Sú to azalka indická (Rhododendron simsii) a azalka japonská (Rhododendron japonicum). V obchodoch sú dostupné rastliny vysoké približne 15 cm. Doma dorastajú až do 50 cm.
Azalka indická je rastlina s kríkovitým habitusom. Je ideálna na vytváranie veľkolepých bonsajov. Kvitne koncom mája a začiatkom júna. Kvety vyzerajú exoticky. Zvyčajne majú niekoľko farieb: bielu, ružovú, červenú, fialovú, lososovú.
Obľúbené odrody azaliek
Azalky v kvetináčoch sa pestujú v mnohých krásnych odrodách a farbách. Väčšina kvitne od jesene do jari. Tu sú najobľúbenejšie odrody črepníkových azaliek:
- Madame De Croo – azalka s bielymi kvetmi, kvitne od novembra do februára,
- Rokoko – má ružový kvet,
- Melina – pestrofarebná azalka,
- Sachsenstern – azalka s malými, ale početnými kvetmi.
Azalka indická má tvar kríka, dorastá do výšky 50-60 cm. Niekedy ju môžete nájsť aj vo forme štepeného stromu. Listy tejto rastliny vydržia na rozdiel od niektorých záhradných druhov po celý rok a sú husto rozmiestnené na konároch. Pri výbere tejto rastliny v obchode sa uistite, že kvety nie sú zvädnuté. V ideálnom prípade by mali byť len v štádiu puku. Neskôr je dôležitým postupom starostlivosti odstránenie toho, čo odkvitlo.
Azalka v kvetináči – starostlivosť
Ako sa starať o azalku v kvetináči, aby si čo najdlhšie zachovala svoj dekoratívny vzhľad?
Poloha
Ak je to možné, umiestnite kvetináč na svetlé miesto, kde však teplota nepresahuje 15 stupňov Celzia. Azalky sú pomerne citlivé. V horúčave kvety veľmi rýchlo kvitnú a strácajú listy. Preto keď si kúpite kvitnúcu azalku, nedávajte ju hneď do vyhrievanej miestnosti, ale nechajte ju pomaly si zvykať na vyššie teploty. Najprv ju umiestnite na najchladnejšie miesto v byte; chladné schodisko je vhodným miestom na aklimatizáciu týchto rastlín.
Pôda
Azalky patria do čeľade vresovcovitých rastlín, a preto vyžadujú kyslý substrát. Počas rastu a kvitnutia zalievajte tieto rastliny mäkkou vodou s izbovou teplotou. Predtým ju môžete prevariť. Vyhnete sa tak vysušeniu koreňového balu aj prebytočnej vode. Okrem stálej vlhkosti substrátu by ste mali ešte zabezpečiť vysokú vlhkosť vzduchu. Listy však postrekujte len do štádia pučania, aby sa neobjavili škvrny na kvetoch.
Zalievanie
Zalievanie azalky v kvetináči je komplikovanejšie ako u väčšiny rastlín. Nikdy ju nezalievajte vodou priamo z vodovodného kohútika. Musí sa prevariť a prefiltrovať. Ak máte doma tvrdú vodu, použite filtračnú kanvicu. Azalky môžete kropiť vodou pripravenou rovnakým spôsobom.
Hnojenie
Azalky hnojte mierne, ale len hnojivom bez obsahu vápnika, pretože je potrebné udržiavať nízke pH substrátu. Môže to byť teda hnojivo pre rododendrony a azalky, prípadne hnojivo pre ihličnany. Počas obdobia kvitnutia použite hnojivo pre kvitnúce rastliny a po odkvitnutí hnojivo pre zelené rastliny. Príležitostne okyslite pôdu, v ktorej azalka rastie, trochou zriedenej citrónovej šťavy alebo kávovou usadeninou. Azalka potom bude kvitnúť nepretržite niekoľko mesiacov.
Rozmnožovanie
Azalky v kvetináčoch sa najčastejšie rozmnožujú z polodrevnatých odrezkov. Odrezky možno získavať počas celého roka, ale najlepšie je to vo februári a marci alebo od mája do júla. Odrezávajú sa tak, aby mali 3 – 4 internódiá. Je možné robiť aj odrezky s tzv. pätou, t. j. s kúskom staršieho výhonku. V tomto prípade sa odrezky oddeľujú od výhonku. Ak chcete zvýšiť percento zakorenenia, môžete na časti, ktorá ide do substrátu, opatrne odrezať prúžok kôry a namočiť ho do zakoreňovacieho prostriedku. Zakorenenie odrezkov trvá 4 – 5 týždňov. Azalky v kvetináčoch sa rozmnožujú aj vegetatívne. Ide o spojenie odnože s podnožou. Odnož je výhonok, na ktorom je aspoň jeden kvetný púčik. Podpníkom môže byť zakorenený odrezok. Podpníky sa odoberajú koncom jesene a samotné štepenie prebieha od júna do júla.
Presádzanie
Azalky sa môžu presádzať každú jar do o niečo väčšieho kvetináča, než v akom rástli doteraz. Pri starších druhoch stačí presadenie každé 2 – 3 roky, najlepšie až vtedy, keď koreňový bal vyplní celý kvetináč.
Strihanie
Každú jar odstráňte odkvitnuté kvety a skráťte stonky azaliek o 2-3 cm. Rastlina sa tak stane bujnejšou a silnejšou. Pri azalkách v tvare kmeňového stromu korunu každoročne zastrihávajte a udržiavajte jej guľovitý tvar.
Choroby a škodcovia
Azalky postihujú najmä hubové choroby, vošky a pavúkovce. Riešte ich pomocou špecializovaných prípravkov. Domácim prostriedkom je zbaviť rastlinu škodcov zmesou octu a vody.
Možno azalku v kvetináči presadiť do záhrady?
Azalku uchovávajte v interiéri na čo najchladnejšom mieste až do mája. Potom ju môžete presadiť, pričom nezabudnite použiť substrát pre rododendrony, a črepník zakopte do zeme v záhrade v polotieni alebo ho dajte na balkón na vetrom chránené, tienisté miesto. Ak to neurobíte, azalka už pravdepodobne nebude kvitnúť. Pred prvými mrazmi ju opäť preneste do svetlej a chladnej miestnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zosadí z trónu vianočnú hviezdu? Kvitne bohato celé týždne
Kúpte v lekárni za pár eur a zalejte azalku. Po tomto kondicionéri vyrastie s novými kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.