21.12.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Feng Cheng).
Miesto buxusov a tují v záhradách čoraz viac zaujíma táto známa, krásne zelená rastlina – je to nový kráľ živých plotov a jej príťažlivosť sa zvyšuje pri každom kvitnutí. Vtáčí zob, rastlina na živý plot, sa ľahko tvaruje a pri troche pozornosti sa zahustí tak, že cez zelenú stenu doslova nevidno svet. Poradíme vám, ako ho pestovať, aby ako živý plot vyzeral spomedzi listnatých druhov najkrajšie.
Vtáčí zob – rastlina na živý plot
Z rôznych listnatých druhov, ktoré sú vhodné na tvarovanie a použitie v záhrade ako zelená „barikáda“, vyzerá vtáčí zob podľa mňa najprirodzenejšie a zároveň najpôsobivejšie. Prvýkrát som ho vysadil hneď pred vchodom do domu do voľného záhonu, kde vytvoril zaujímavý tvar a rozžiaril čelnú stenu žiarivo zelenou farbou svojich hustých listov.
Vtáčí zob, rastlina na živý plot, patrí do čeľade olivovníkovitých, čo je zrejmé z tvaru a umiestnenia listov a charakteristických kvetov. Pri základnej starostlivosti kríky dorastú do výšky 3 metrov a ich habitus bude bez vášho zásahu veľmi nepravidelný. Našťastie vtáčí zob so svojimi kožovitými, lesklými listami veľmi dobre znáša tvarovanie – vďaka tomu sa skvele hodí na danú funkciu živého plotu.
Určite vás poteší, že ide o polozelenú rastlinu. Teplé zimy sa jej nezľaknú a za priaznivých podmienok môžete obdivovať najkrajšie sfarbené vrchné listy po celý rok. Aj vďaka tomu ochranná stena na konci vegetačného obdobia nezmizne, aj keď rastlina zhodí väčšinu listov, jej husté stonky budú naďalej zakrývať uzavretý priestor.
Vtáčí zob na živý plot
Keď sa rozhodnete rozdeliť priestor záhrady rastlinami, mali by ste zvážiť nielen formu bariéry, ktorú chcete vytvoriť, ale aj jej funkciu. Výber vtáčieho zobu na živý plot má všetky výhody:
- plody, ktoré zostávajú na kríku v zime, milujú vtáky, ktoré budú na tieto pochúťky prilietať deň čo deň, až kým kríky nebudú úplne holé;
- rastlina kvitne bielymi kvetmi po väčšinu leta a šíri okolo seba jemnú krémovú vôňu;
- kríky vysadené v správnych rozostupoch časom vytvoria kompaktnú, hustú a veľmi estetickú stenu, ktorá je prakticky neprekonateľná.
Nezabudnite venovať pozornosť správnej príprave pôdy a následnej starostlivosti – ani jedno nemá pred sebou veľa práce.
Aké sú požiadavky vtáčieho zobu na živý plot?
- Rastie dobre v polotieni aj na plnom slnku.
- Môžete ho vysadiť aj do nekvalitnej, suchej pôdy. Ale v mierne vlhkej, priepustnej, zásaditej pôde bude rásť oveľa lepšie a silnejšie sa zahusťovať.
- Odrezky pripravené v nádobách môžete vysádzať do zeme počas celej sezóny. Zatiaľ čo odrezky s holými koreňmi je najlepšie rozmiestniť v záhrade na jeseň. Pričom ich nezabudnite vysadiť hneď po zakúpení.
- Prvý rez kríka vykonajte na jar, a to vedením reznej linky vo výške približne 30-35 cm, meranej od zeme. Staršie rastliny môžete a mali by ste strihať 2 – 3-krát ročne (na jar, v lete a koncom augusta). Stimuluje to ich tvarový rast, omladzuje stonky a umožňuje im to zdravý rast po mnoho rokov.
Ak chcete, aby sa odrezky vtáčieho zobu dobre ujali, postarajte sa o nich už pri preprave zo škôlky do záhrady. Nedovoľte, aby pôda okolo holých koreňov počas tohto obdobia vyschla. Aj keď mladé sadenice strávia v aute len niekoľko minút, chráňte ich koreňový bal vlhkým krytom.
Rastliny v kontajneroch vysádzajte na určené miesta hneď po ich príchode: pôda by mala byť vopred pripravená, t. j. dôkladne odplevelená a prekopaná. Sadenice môžete umiestniť do vykopaných jamiek, ktoré ste vykopali každých 30 – 40 cm a vyložili tenkou vrstvou dobre spracovaného kompostu. Malý vtáčí zob zasypte zeminou a položte ochranný mulč – vytvoríte im tak najlepšie podmienky na zakorenenie a ďalší rast.
Redakcia vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vôbec nie tuje. Tieto vždyzelené opadavé kríky sú oveľa krajšie
Tieto rastliny účinne bojujú proti smogu. Nezabudnite ich vysadiť vo svojej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.