21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Snívate o veľkej a zdravej zelenine? Objavte tajnú metódu babičky, v ktorej hlavnú úlohu zohráva škrob. Vďaka tejto nenápadnej látke môžete ľahko a presne zasiať aj tie najmenšie semienka. Pozrite si výhody tejto jedinečnej metódy a jej techniky. Predstavujeme výsev pomocou škrobu krok za krokom.
Škrob sa používa v domácnosti a v kozmetike. Sotva by niekoho napadlo, že sa dá použiť aj v záhradníctve. Domáca látka sa získava kombináciou 3 zložiek. Pozrite si najdôležitejšie pravidlá pre výsev zeleniny do škrobu.
Výsev do škrobu pre zeleninu s jemnými semenami
Do škrobu môžete vysievať zeleninu s jemnými semenami, ktoré je ťažké rovnomerne rozptýliť na záhone. O aké špecifické semená ide?
Táto metóda bude dobre fungovať v prípade mrkvy, ktorej semená musia byť presne rozmiestnené. Môžete ju použiť aj na petržlen, ktorý sa často vysieva vo veľkých množstvách. V tomto prípade škrob zabraňuje nadmernému zhutneniu. Túto metódu odporúčame vyskúšať aj pri šaláte alebo cibuli, čím sa vytvoria lepšie podmienky pre ich rast.
Výsev do tejto hmoty nebude vhodný pre veľké semená, ako je fazuľa alebo hrach. Pri týchto druhoch zeleniny používame tradičný spôsob výsevu.
Prečo vysievať drobnú zeleninu do škrobu?
Výsev do škrobu má mnoho výhod. Predovšetkým umožňuje presné rozmiestnenie semien v pôde, čím sa zabráni ich preplneniu. Mladé rastliny tak získajú viac priestoru na rast.
Ďalšou výhodou je, že udržiava pôdu vlhkú, čo má priaznivý vplyv na klíčenie. Okrem toho táto látka nepoškodzuje životné prostredie, pretože je biologicky odbúrateľná.
Pri tejto metóde šetríme čas a prácu, pretože rastliny nemusíme riediť, takže ich starostlivosť zaberie menej času.
Ako zasiať zeleninu do škrobu?
V prvom kroku pripravte škrob z 2 polievkových lyžíc zemiakovej múky, 200 ml studenej vody a 800 ml vriacej vody. V akom poradí skombinujeme tieto zložky?
Na začiatku rozpustíme zemiakovú múku v studenej vode. Miešame, kým sa nezbavíme hrudiek. Potom pridáme vriacu vodu a neustále miešame. Škrob bude mať konzistenciu gélu. Varíme ho niekoľko minút, aby sa z neho stala homogénna hmota. Nakoniec zmes odložíme, aby vychladla.
V ďalšom kroku pridáme do vychladnutého škrobového mlieka suché a čisté semená tak, aby boli v zmesi rovnomerne rozložené. Nezabudnime ich tam nevhodiť všetky naraz – konzistencia musí zostať hustá.
Potom pripravíme pôdu na výsev – mala by byť nakyprená, vlhká a bez buriny. Na tejto pôde vykopeme výsevné drážky s hĺbkou vhodnou pre daný druh rastliny. Škrob sa do drážok nanesie pomocou vhodného nástroja, napr. kuchynskej striekačky alebo plastového vrecka s odstrihnutým rohom. Môžeme si kúpiť aj špeciálny záhradnícky aplikátor.
Potom semená zasypeme zeminou, ale pevne ju nezhutňujeme. Nakoniec záhony zalejeme ľahkým prúdom vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to liek proti odumretým rastlinám. Zmiešajte ich so zeminou a hneď vyrastú
Do črepníkových rastlín nasypem 1 čajovú lyžičku. Rastliny kvitnú ako po najlepšom hnojive
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.