21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ikrolevetc).
Zamiokulkas je veľmi obľúbená črepníková rastlina, ktorú zvládne takmer každý. Nie je náročná a dokáže prežiť, aj keď ju zabudnete zalievať. Ako je to však s prebytkom vody? Ukazuje sa, že táto rastlina znáša premokrenie oveľa horšie. Zistite teda, ako ho rozpoznať a čo robiť, aby ste svoj zamiokulkas zachránili.
Zamiokulkas je rastlina, ktorá sa hodí takmer do každého interiéru. Stala sa obľúbenou pre svoje dlhé stonky pokryté lesklými listami. V kombinácii s nízkymi nárokmi na podmienky a starostlivosť sa považuje zamiokulkas za ideálnu rastlinu. Zvládnu ju aj ľudia, ktorí s črepníkovými rastlinami začínajú. Je tu však jedno „ale“. Musíte dávať pozor na nadmerné zalievanie zamiokulku, pretože následky bývajú nezvratné a rastlina môže zomrieť.
Čo robiť, keď zamiokulkas leží? Dôvodom je, že rastlina je premočená
Treba začať tým, že zamiokulkas sa oveľa ľahšie zachraňuje, keď je preschnutý, ako keď je premočený. Táto železitá rastlina, hoci sa vyznačuje nízkymi nárokmi a vysokou odolnosťou voči nepriaznivým podmienkam, napriek tomu rýchlo chradne na dohľad, ak je premočená. Ak stonky vášho zamiokulku ležia a listy začínajú žltnúť, znamená to, že rastlina bola premočená.
Ide o zásadnú chybu v starostlivosti o túto črepníkovú rastlinu, ktorá môže viesť k hnilobe koreňov, a tým k úhynu rastliny. Zamiokulkas si ukladá vodu v listoch a tiež v podzemných odnožiach, preto ho radšej zalievajte len občas, keď vrchná vrstva pôdy vyschne.
Príliš časté zavlažovanie môže viesť k oslabeniu rastliny. Príliš vlhký substrát a voda zdržujúca sa na dne kvetináča je chyba, ktorej by ste sa mali určite vyhnúť. Čo však robiť, ak je zamiokulkas premočený?
Čo robiť s premočeným zamiokulkom? Konajte rýchlo
Zamiokulkas reaguje na príliš veľa vody hnednutím alebo žltnutím listov, ako aj vädnutím a opadávaním stoniek. Ak na svojej rastline vidíte takéto príznaky, už viete, čo by mohlo byť príčinou, a teraz musíte prejsť k rýchlym opatreniam na záchranu rastliny.
Opatrne vytiahnite rastlinu z kvetináča a zistite, v akom stave sú korene. Ak sa na nich nachádza pleseň alebo začali hniť, tieto časti odrežte. Potom položte zamiokulkas na materiál, ktorý absorbuje vodu a pomáha koreňom vyschnúť.
Počas tohto obdobia sa postarajte o prípravu nového substrátu pre rastlinu. Je to najefektívnejší spôsob, ako zamiokulkas priviesť späť k „životu“. V prvom rade by sa mal v kvetináči vytvoriť drenážny otvor a na dno kvetináča umiestnite keramzit alebo perlit, ktorý slúži ako drenáž. Pokiaľ ide o samotný substrát, radšej zabezpečte priepustný, úrodný a aby mal pH 5,5 – 6,5.
Po umiestnení zamiokulku do novej pôdy skontrolujte stav rastliny a predovšetkým ju nezabudnite riadne zalievať. Stačí to robiť raz za dva týždne, v zime aj menej často. Môžete tiež siahnuť po vhodných živinách pre zamiokulkas na jeho posilnenie a stimuláciu rastu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozpustite v kanvici a zalejte zamiokulkas. Nové listy nebudete vedieť spočítať
Namiesto do koša, pridajte do kvetináča k zamiokulku. Bude rásť ako nikdy predtým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.