22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Try_my_best).
Netesné okná sú v zime veľkým problémom. V byte potom kúrime, a napriek tomu je v ňom stále zima. Tým strácame nielen čas, ale aj zdravie a peniaze. Čo môžete urobiť, ak je z okna zima? Takto si sami skontrolujete, odkiaľ vietor fúka, a okná utesníte.
Ako môžem skontrolovať tesnosť okien?
Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať tesnosť okien vo vašom dome, je položiť ruku na miesto, kadiaľ by mohol prúdiť studený vzduch. Na začiatok posuňte ruku do blízkosti spojenia okenného krídla a rámu. Osobitnú pozornosť venujte oblastiam okolo kľučky a pántov.
Najprv vložte kúsok papiera medzi rám a krídlo okna. Potom skúste papier vytiahnuť – ak kladie odpor, okno dobre tesní. V opačnom prípade okno potrebuje údržbu tesnenia.
Pomocou týchto jednoduchých postupov môžete účinne posúdiť, či okná vo vašom dome netesnia. Ak sú testy pozitívne, ďalším krokom je nájsť príčinu.
Netesné okná – príčiny
Príčin netesnosti okien môže byť niekoľko. V prípade starých alebo dlhodobo používaných modelov môže byť vnikanie studeného vzduchu spôsobené opotrebovaním materiálov. Tesnenia môžu vypadávať, byť uvoľnené, ale môžu sa aj drobiť, prasknúť alebo ohnúť. K takémuto opotrebovaniu dochádza ešte rýchlejšie, ak sú namontované komponenty z nekvalitných materiálov. Vtedy sa naruší kontinuita tesnení a izolácia nie je dostatočná.
Nesprávna montáž môže spôsobiť aj netesnosť nových okien. Príčinou môže byť napríklad zlé osadenie komponentov rámu a krídla, montáž rámu s výrobnými chybami alebo nedostatočné tesnenie medzi rámom a stenou.
Častou príčinou problémov je aj zlé nastavenie okien. Ak máte letný režim nastavený na nízke teploty, musíte počítať s nadmerným prúdením studeného vzduchu. Na druhej strane je vykonanie zmeny pomerne jednoduché.
Nastavenie okien – ako na to?
Nastavenie okien môže úplne zmeniť teplotu vo vašom dome, najmä v zime. Malo by sa vykonávať v lete a v zime pri extrémnej zmene poveternostných podmienok. Vplyvom nízkych teplôt sa materiály zmršťujú a na rám je potrebné vyvinúť väčší tlak. Na druhej strane v lete, keď teplomer ukazuje vyššie hodnoty, sa všetko rozširuje a bez nastavenia môže okno príliš tlačiť na rám. To môže mať v budúcnosti za následok poškodenie.
Na zimu nastavte okno na zimný režim. Stupeň nastavenia sa ovláda pomocou nastavovacích valčekov, inak nazývaných čapy. Zvyčajne majú okrúhly, šesťuholníkový alebo osemuholníkový tvar. Na prvku by mala byť vyznačená čiarka alebo bodka, ktorá označuje polohu okna. V závislosti od označenia spoznáte zimný režim podľa pomlčky rovnobežnej so zemou alebo bodky v blízkosti tesnenia.
Ako nastaviť okno na zimný režim? Budete potrebovať prispôsobený kľúč. V mnohých prípadoch dobre poslúžia aj kliešte alebo samotné prsty.
Z prednastaveného letného režimu otočte valček o 180 stupňov doprava. Týmto jednoduchým spôsobom sa rám utiahne a okno sa utesní. Unikne oveľa menej tepla a zabráni sa prievanu.
Ako môžem utesniť okná sama?
Bohužiaľ, nastavenie neprináša vždy očakávané výsledky. V takom prípade bude možno potrebné okno dodatočne utesniť. Existuje viacero spôsobov, ako tento postup vykonať, a vo väčšine prípadov to zvládnete sami bez pomoci odborníka. Najčastejšie sa na utesnenie používajú tesnenia, špeciálne tesniace pásky, pena alebo silikón.
Nové tesnenia
Použitie tesnení je najjednoduchším a najúčinnejším riešením problémov s netesniacimi oknami. Pri tomto postupe je potrebné zvoliť správnu veľkosť tesnení. To by sa malo vykonať pomocou záručného listu okna alebo zmluvy s montážnou firmou. V týchto dokumentoch by malo byť označenie, ktoré vám pomôže pri kúpe nových tesnení.
Pred montážou sa okenný rám a krídla dôkladne očistia. Zbavíme sa starého tesnenia a nainštalujeme nové podľa dodaných pokynov. Tesnenie by sa malo nachádzať na spoji medzi vnútorným rámom a rámom. Celý proces je jednoduchý a efekt je okamžite viditeľný.
Pri tejto metóde však môžu nastať problémy, ak sú naše okná vybavené tesneniami, ktoré boli natrvalo zalisované. Ich demontáž a montáž nových je v takomto prípade náročnejšia a oplatí sa pristúpiť k inej metóde.
Tesniaca páska
Tesniaca páska zabezpečuje, aby do bytu neprenikol studený vzduch, ale zároveň môže okno „dýchať“ a zabraňuje hromadeniu vlhkosti a vodných pár. Takáto páska sa aplikuje na okenný rám a stenu v miestach, kde sú medzery. Tým sa vytvorí ochrana pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.
Inštalácia tesniacej pásky je veľmi jednoduchá, najmä ak si zakúpite samolepiacu pásku. Správne nainštalovaná páska dokáže udržať vzduchotesnosť okien až niekoľko rokov.
Tesniaca pena
Použitie tesniacej peny na utesnenie okna je veľmi univerzálna metóda, ktorá funguje na väčšine okien. Dobre sa zmestí do medzier a jej prípadný prebytok sa dá ľahko odstrániť.
Okennú tesniacu penu musíte použiť na vonkajšie aj vnútorné časti vášho domu. Účinne blokuje zlé poveternostné podmienky, zabraňuje tvorbe plesní a vlhkosti. Výrobok sa ľahko aplikuje pomocou striekacej pištole, ale pri tom je dôležité pamätať na to, že pena veľmi zväčšuje svoj objem. Z tohto dôvodu jej nemusíte použiť toľko. Ďalšou nevýhodou je, že môže zanechať stopy.
Silikón
Silikón sa odporúča na utesnenie okien s malými netesnosťami. V porovnaní s penou je menej účinný, pretože sa musí nanášať v naozaj veľkom množstve, aby presne blokoval chlad.
Silikón sa kvapká priamo do oblasti, do ktorej vniká vzduch. V prípade väčších medzier sa môže naniesť aj na vonkajšiu stranu dutiny. Použitý transparentný prípravok bude úplne neviditeľný a nebude vizuálne pôsobiť inak.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto sa utesňujú plastové okná. Váš domov zostane teplý a vaše účty sa znížia
Nie každý vie o tejto skrutke v okne. Utiahnite ju čo najrýchlejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.