22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zigres).
Ovsená kaša je zdravé a výživné jedlo, po ktorom mnohí ľudia radi siahajú na raňajky. Zvyčajne sa pripravuje s mliekom tesne pred podávaním, menej často s vodou, ale aj tak sa ju oplatí pripraviť inak. Vďaka pridaniu kefíru bude ovsená kaša zdravšia, postará sa o vaše črevá, zoštíhli váš pás a nie len to.
Ovsená kaša má mnoho výhod, ktoré nemožno prehliadnuť. Obsahuje veľa vlákniny, komplexných sacharidov, bielkovín, vitamínov a minerálov, ako je železo a draslík. Len polovica pohára ovsených vločiek doplní tretinu dennej potreby horčíka. Okrem toho sú bohaté na železo, ktoré chráni pred anémiou.
Pravidelná konzumácia ovsenej kaše má pozitívny vplyv na zdravie srdca, pretože pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi. Okrem toho ovsená kaša poskytuje dlhší pocit sýtosti a vďaka vláknine znižuje riziko záchvatov hladu. Toto jedlo pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, pretože zlepšuje činnosť čriev a má nízky obsah kalórií (hoci veľa závisí od prísad).
Ovsenú kašu sa oplatí pripraviť inak ako zvyčajne
Nemožno poprieť ani to, že ovsená kaša sa ľahko pripravuje. Môžete ju uvariť tesne pred podávaním alebo ju večer namočiť a počkať do rána, kým budú vločky mäkké a pripravené na konzumáciu. V druhom prípade sa oplatí namiesto mlieka použiť kefír. Táto kombinácia premení jednoduché raňajky na energetickú bombu plnú vitamínov, minerálov a probiotík.
- Stačí večer zaliať ovsené vločky kefírom a počkať do rána.
- Môžete ich doplniť semienkami, orechmi alebo ovocím, ktoré nielen zvýraznia chuť, ale dodajú aj ďalšie živiny.
Prečo pridávať kefír do ovsených vločiek?
Pridanie kefíru do ovsenej kaše je dobrý nápad na jej obohatenie.
- V 100 g tohto nápoja je len 51 kcal a až 103 mg vápnika.
- Je tiež bohatý na ľahko stráviteľné bielkoviny, ktoré podporujú chudnutie.
- Kefíru nechýbajú minerálne soli a probiotické baktérie.
Tento fermentovaný mliečny nápoj obsahuje viac dobrých baktérií a kvasiniek ako jogurt, takže má skvelý vplyv na črevá. Ako prírodný zdroj probiotík zlepšuje tráviaci proces, ale posilňuje aj imunitný systém.
Jeho pravidelná konzumácia prospieva kostiam vďaka vysokému obsahu vápnika a vitamínu K2. Kefír poskytuje vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému, zdravú pokožku, ako aj správny metabolizmus. Okrem toho baktérie Lactobacillus, prítomné vo fermentovaných výrobkoch, podporujú organizmus pri zvládaní stresu.
Zaujímavé je, že kefír neutralizuje kyselinu fytovú z obilnín, ktorá bráni vstrebávaniu minerálov z jedla do tela. Ľudia s intoleranciou laktózy ho môžu konzumovať, pretože obsahuje len zanedbateľné množstvo tohto mliečneho cukru.
Na čo ešte treba myslieť pri príprave ovsenej kaše?
Používajte čo najmenej spracované ovsené vločky, ktoré majú po uvarení nižší glykemický index a obsahujú viac vlákniny.
Dôležité je tiež vyhnúť sa sladeniu ovsených vločiek, pretože ovocie pridané do ovsených vločiek je dostatočným zdrojom cukru.
Ak si nepotrpíte na nesladené, môžete siahnuť po prírodnom mede, ktorý má antibakteriálny účinok a je zdravým a výživným doplnkom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zdravšia alternatíva ovsenej kaše. Jedzte ju na raňajky a vaše črevá sa vám poďakujú
Má moc a málo kalórií. Malé ovocie sa dokonca oplatí jesť každý deň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.