22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photoroyalty).
Keď sa začneme cítiť horšie a obávame sa chytenej infekcie, jednou z prvých vecí, ktoré urobíme, je, že siahneme po teplomere. Pri čakaní na výsledok si myslíme, že len 36,6 °C je znakom zdravia. Mali by sme sa však naozaj znepokojovať, keď sa naša teplota od tejto hodnoty odchyľuje? Ukazuje sa, že vôbec nie. Nižšie rozoberieme túto komplikovanejšiu problematiku, než sa bežne myslí.
Carl Reinhold August Wunderlich, nemecký lekár žijúci v 19. storočí, stanovil ako „zdravú“ telesnú teplotu približne 37 °C, ale časom sa ustálila na nám dobre známych 36,6 °C. Dnes, po viac ako 150 rokoch, však vieme, že to nie je také jednoduché a že norma stanovená pred desiatkami rokov je príliš prísna. Medicína pokročila a s ňou aj naše poznatky o ľudskom tele.
Správna telesná teplota už nie je taká samozrejmá
Odpoveď na otázku, aká je správna telesná teplota, nebude pre mnohých ľudí uspokojivá, pretože na túto otázku neexistuje jediná konkrétna odpoveď. Podľa súčasného stavu poznania treba pripustiť, že závisí od viacerých faktorov.
Veľa závisí od samotnej metódy merania, pretože v súčasnosti sa používajú dotykové teplomery, t. j. kvapalinové teplomery a elektronické teplomery, ktoré sa považujú za najpresnejšie s chybou približne 0,1 stupňa C. Obľúbené sú aj bezdotykové teplomery, ktoré sú síce rýchle a praktické, ale menej presné.
Ešte dôležitejšia je časť tela, na ktorej sa meranie vykonáva. V tomto prípade sa výsledky veľmi líšia:
- pod pazuchou 35,5-37 stupňov C;
- čelo 36,4 stupňov C;
- v ústach 36,1-37,5 stupňa C;
- v konečníku 37,6-37,8 stupňov C;
- v uchu 37,6 stupňov C;
- vo vagíne 37,6 stupňov C;
Dôležitá je aj denná doba merania, pretože v noci, presne medzi 23. a 3. hodinou, sa zaznamenáva najnižšia telesná teplota, zatiaľ čo cez deň, medzi 10. a 18. hodinou, je najvyššia.
Navyše pripomíname, že telesnú teplotu ovplyvňujú rôzne individuálne faktory. Predovšetkým ide o fyzickú aktivitu, hormóny či dennú dobu merania. Tieto prirodzené výkyvy teploty nemajú spojitosť s infekčným ochorením. Menštruačný cyklus u žien sa premieta do zmien teploty a počas ovulácie môže stúpnuť o 0,45 °C. Zvýšenie teploty môže súvisieť aj s konzumáciou pikantných jedál o niečo skôr alebo s ukončením fyzickej aktivity. Na druhej strane pitie alkoholu môže telesnú teplotu mierne znížiť. Ako uvádza Unilabs, súvisí to so zvýšeným prietokom krvi spôsobeným rozšírením ciev pod kožou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto hodinky môžu zachrániť vaše zdravie. Ochorenie odhalia 7 rokov pred objavením sa príznakov
Prečo mačka kýcha? Nebezpečná choroba
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.