22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sarycheva Olesia).
Azalka v kvetináči je rastlina, ktorá môže krásne ozdobiť interiér. Bohužiaľ, je to náročná rastlina, čo znamená, že sa o ňu musíte vedieť správne starať. Ak sa chcete tešiť z jej sviežich kvetov a zdravého vzhľadu, musíte okrem iného rastlinu správne zalievať. A nehovoríme len o frekvencii. Preto vám odporúčame, na čo si dať pozor pri zalievaní azalky v kvetináči.
Niektoré črepníkové rastliny si vyžadujú znalosti a odhodlanie, aby zdravo a bujne rástli. Jednou z takýchto rastlín je azalka v kvetináči, ktorá pri správnej starostlivosti môže potešiť svojou krásou. Bohužiaľ, jednoduché chyby pri zalievaní môžu spôsobiť, že táto citlivá rastlina vám bude chradnúť pred očami.
Azalky v kvetináčoch – kľúčové otázky starostlivosti
Azalka v kvetináči si vyžaduje pozornosť, trpezlivosť a správne podmienky. Uprednostňuje chladné miesta. Čím vyššia je teplota, tým častejšie si rastlina vyžaduje zalievanie. To môže tiež spôsobiť rýchlejšie vädnutie kvetov. Podobne ako iné druhy, aj tento druh potrebuje v období rastu viac vody ako v zime.
Pokiaľ ide o miesto, malo by byť podľa možnosti svetlé a s rozptýleným svetlom. Ideálne je okno so závesom. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby rastlina nebola vystavená prievanu a tiež príliš suchému vzduchu, čo môže viesť k jej uschnutiu.
Pre správny rast je tiež veľmi dôležitý neustále vlhký substrát a je dobré, aby mal kyslé pH. Správna pôda pomáha udržiavať vlhkosť, preto je lepšie zvoliť ťažší substrát, pretože pomalšie vysychá. Majte na pamäti, že azalka v kvetináči uprednostňuje stále vlhký substrát, ale nie príliš mokrý, pretože zle znáša prebytok vody. Pre jej kondíciu a svieže kvety musíte dodržiavať pravidlá správnej zálievky azaliek.
Ako zalievať azalku v kvetináči? Na výbere vody záleží
Zalievanie je jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o azalky v kvetináčoch. Musíte ju zalievať pravidelne správnym množstvom vody, aby nedošlo k premokreniu alebo preliatiu, pretože rastlina má plytký koreňový systém. Preto sa odporúča zalievať každé 3 – 4 dni. V praxi by sa však frekvencia zalievania mala upraviť podľa podmienok v miestnosti.
Najdôležitejšie je však pravidelne a mierne zalievať po kontrole vlhkosti pôdy. Dôležitá je aj voda, ktorou sa azalka zalieva. Mnoho ľudí tomu nevenuje pozornosť, hoci to môže byť príčinou oslabenia rastliny. Pri zalievaní azalky v kvetináči používajte mäkkú vodu s nízkym obsahom vápnika, aby sa ďalej nezvyšovalo pH pôdy.
Najlepšie sa na to hodí dažďová voda alebo prevarená a vychladená voda z vodovodu. Čistá, mäkká voda je pre azalky najlepším riešením. Určite sa vyhnite zalievaniu tvrdou vodou priamo z vodovodu, ktorá prispieva k zmene pH substrátu, a tým k úhynu rastliny, takej jemnej a citlivej na zmenu podmienok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvetinár prezrádza, ako často zalievať vianočný kaktus. Vďaka tomu bude kvitnúť až do jari
Vianočná hviezda môže kvitnúť celú zimu. Stačí ju zalievať týmto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.