23.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/matuska).
Plesne v kvetináči sa zvyčajne objavujú na jeseň a v zime a môžu mať rôzny pôvod. Sú nielen nevzhľadné, ale aj škodlivé pre naše rastliny, pretože spôsobujú ich oslabenie a vädnutie. Proti plesniam v kvetináči môžete bojovať domácimi prostriedkami. Vyskúšal som mnoho rôznych metód a nakoniec som našiel tú najlepšiu. Biely povlak zmizne bez stopy.
Odkiaľ sa berie pleseň v kvetináči?
Pleseň v kvetináči je pomerne častý jav, ktorý nedá spať mnohým milovníkom izbových rastlín. S týmto problémom sa zvyčajne stretávame na jeseň a v zime a môže mať viacero príčin. Najčastejšie súvisí so sezónnym nedostatkom svetla, vysokou vlhkosťou v miestnosti a nedostatočným vetraním. Práve v tomto období sú v dome najlepšie podmienky na rast plesní v kvetináči. Príčinou bieleho rastu na pôde môžu byť aj chyby v starostlivosti (napr. nadmerné zavlažovanie). Okrem toho vznik plesní podporuje aj nevhodný substrát a nedostatok drenážnych otvorov v kvetináči. To môže brániť voľnému prúdeniu vody do nižších vrstiev pôdy alebo prispievať k jej stagnácii.
Plesne na zemine v kvetináčoch nielen kazia estetický dojem, ale predstavujú aj vážnu hrozbu pre zdravie našich kvetov. Keď sa rozšíria, môžu brániť koreňom v prístupe ku kyslíku a ovplyvniť schopnosť rastlín prijímať živiny z pôdy. V dôsledku toho môže viesť k spomaleniu rastu našich rastlín a celkovej slabosti. Okrem toho prispievajú k vädnutiu a opadávaniu listov a dokonca k hnilobe koreňového systému. Pleseň v kvetináčoch sa často zamieňa za vápenaté usadeniny, ktoré sú spôsobené zalievaním rastlín tvrdou vodou. Môžu mať bielu alebo žltkastú farbu a nemajú žiadny zápach (nie sú škodlivé pre naše rastliny). Na druhej strane pleseň vydáva charakteristický zatuchnutý zápach a zvyčajne má podobu bieleho alebo hnedého kompaktného mycélia s množstvom spór.
Domáce prostriedky proti plesni v kvetináčoch
Na trhu sú k dispozícii špecializované fungicídne prípravky na účinné odstránenie plesní v kvetináčoch. Boj proti ním sa však oplatí začať domácimi metódami, ktoré sa ľahko aplikujú a sú bezpečné pre naše rastliny. Pozrite sa, ako si s týmto problémom poradiť bez toho, aby ste museli siahnuť po profesionálnych fungicídnych prípravkoch.
- Ocot – tento prípravok je účinný proti plesniam. Stačí zmiešať ocot a vodu v pomere 1:1 a potom roztok nastriekať na plesnivú pôdu. Túto činnosť opakujte 2× denne, kým sa pleseň úplne neodstráni.
- Jedlá sóda – má fungicídne vlastnosti, ktoré pomáhajú odstraňovať plesne. Pridajte 10 g jedlej sódy do litra vody a potom roztok nastriekajte priamo na napadnuté miesta.
- Olej z čajovníka – má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, takže môže pomôcť potlačiť plesne v kvetináči. Jednoducho pridajte niekoľko kvapiek oleja do vody a nastriekajte na infikované miesta.
- Škorica – po odstránení vrchnej vrstvy pôdy s plesňami ju môžete posypať škoricou, ktorá má silný fungicídny a antibakteriálny účinok. Toto korenie pomôže nielen odstrániť pleseň v kvetináči, ale zabráni aj jej budúcemu rastu.
- Vodka – mám skvelý patent, ktorý vám pomôže zbaviť sa bieleho povlaku z kvetináča. Vodka účinne ničí spóry plesní a zabraňuje ich rastu. Zmiešam ju s vodou v rovnakom pomere, roztok nalejem do fľaše s rozprašovačom a postriekam miesta s plesňou. Postup opakujem niekoľkokrát, kým nie je účinok uspokojivý. Takto pleseň v kvetináči zmizne bez stopy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Týmto sa z kvetináčov odstráni pleseň. Nepotrebujete drahé výrobky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.