24.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Romo Lomo).
Sansevieria je veľmi obľúbená rastlina. Je známa svojimi krásnymi a nápadnými listami. Aby však boli príjemné na pohľad, musíte sa o rastlinu správne starať. Hoci nemá prehnané nároky, určitá starostlivosť je pre jej rozvoj nevyhnutná. Zistite, čo robiť, aby vaša sansevieria rástla nádherne a zdravo.
Napriek tomu, že sansevieria je veľmi odolná rastlina, je veľmi závislá od správnej zálievky, aby sa jej darilo. Ak chcete, aby vyzerala krásne, musíte vedieť, že zalievanie je veľmi dôležité. Príliš časté zalievanie môže viesť k zožltnutiu a ochabnutiu listov rastliny, zatiaľ čo príliš zriedkavé zalievanie spôsobí, že listy budú zvraštené a nebudú pevné.
Zalievanie sansevierie – je lepšie zalievať častejšie alebo menej často?
Zalievanie sansevierie je vlastne najdôležitejšou súčasťou starostlivosti o túto rastlinu. Aby ste to robili správne, musíte brať do úvahy vlastnosti tohto druhu. Je to sukulent pochádzajúci zo suchých a púštnych oblastí Ázie a Afriky. Preto má schopnosť uskladňovať vodu v listoch, čo jej umožňuje prežiť sucho.
Z rovnakého dôvodu je nadmerná vlhkosť faktorom, ktorý sansevier vážne poškodzuje. Preto musíte dbať na to, aby ste ich pravidelne a striedmo zalievali vodou. V lete, počas obdobia rastu, by sa to malo robiť každé 1 až 2 týždne v závislosti od prevládajúcej teploty a úrovne vlhkosti. V zime to naopak robte každé 3 – 4 týždne, pretože v tomto období prechádza sansevieria do vegetačného pokoja.
Ako zalievať sansevierie? Vyhnite sa tejto chybe
Dôležité je aj to, ako sansevierie zalievate. Najlepším riešením je zalievať ju priamo do substrátu, pričom sa treba vyhnúť zalievaniu listov. Zaplavenie vnútornej strany listov alebo nalievanie vody do dna kvetináča namiesto priamo do zeme by totiž mohlo viesť k hnilobe koreňov a tiež k vzniku plesní.
Vzhľadom na to použite kvetináč s drenážnymi otvormi na odtok prebytočnej vody. Je tiež dobré položiť vrstvu keramzitu.
Čím zalievať sansevierie, aby zdravo rástli?
Najlepšie funguje mäkká voda s izbovou teplotou. Možno použiť aj vodu z vodovodu, ale musí byť prevarená a prefiltrovaná.
Tvrdá voda môže pri postupnom zalievaní zanechať stopy minerálnych solí, ktoré sa dostanú do pôdy. Ich nadbytok by viedol k tomu, že by korene rastliny ťažko prijímali živiny, čo by výrazne ovplyvnilo stav sansevierie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa starať o sansevieriu v zime. Čo robiť, ak jej opadajú listy?
Máte problémy so spánkom? Umiestnite si túto rastlinu do spálne. Len málo ľudí pozná jej účinky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.