25.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mikulas P).
Bobkový list je v kuchyni nepostrádateľné korenie, ktoré dodáva jedlám aromatickú a výraznú chuť. Je to tiež trvalka, ktorú možno úspešne pestovať na domácom parapete. Poteší svojím originálnym vzhľadom a navyše vykazuje množstvo zdraviu prospešných vlastností. Ako sa starať o bobkový list v zime? Na čo pomáha? Viac informácií nájdete v našom článku.
Bobkový list – zázračný strom
Bobkový list alebo skôr vavrín pravý (Laurus nobilis) je vždyzelený ker alebo malý strom pochádzajúci z oblasti Stredozemného mora. Je to teplomilná rastlina a v našich klimatických podmienkach nezimuje v zemi, preto sa môže pestovať v kvetináčoch. Vavrín sa môže na letné obdobie umiestniť vonku, zatiaľ čo kvetináč sa na zimu premiestni do interiéru. V staroveku sa vavrínový list považoval za symbol víťazstva, slávy, múdrosti a cti. Verilo sa, že má magickú moc, preto sa považoval aj za akýsi talizman, ktorý poskytoval ochranu pred rôznymi nešťastiami.
Vavrín sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Jeho hlavnou ozdobou sú tmavozelené, kopijovité, tuhé, kožovité a ostro zašpicatené listy so zvlnenými okrajmi. Hoci v domácom prostredí kvitne len zriedka, stane sa nádhernou dekoráciou každej miestnosti. Verí sa, že bobkový list čistí dom od zlej energie a zároveň priťahuje šťastie a prosperitu. Okrem toho má veľmi široké využitie v kuchyni, pretože dodáva jedlám chuť a vôňu.
Ako sa starať o bobkový list v zime?
Pestovanie bobkového listu v kvetináči nie je náročné. Uprednostňuje teplé a slnečné miesto, najlepšie s rozptýleným svetlom. V lete môžete kvetináč s rastlinou preniesť na balkón, terasu alebo do záhrady, zatiaľ čo koncom augusta alebo v septembri ho preneste do domu. Treba tiež vedieť, že v zime prechádza bobkový list do vegetačného pokoja, ale nezhadzuje listy a zostáva zelený. Počas tohto obdobia by sa mal premiestniť do chladnej, ale svetlej miestnosti, najlepšie s teplotou 5 – 10 °C. Na tento účel možno použiť slabo vykurovanú miestnosť, verandu, garáž alebo inú hospodársku miestnosť. Je dôležité, aby vavrín nebol vystavený prievanu, ktorý môže nepriaznivo ovplyvniť stav rastliny.
Vavrínu sa darí aj v teplejších oblastiach, ale teplota by nemala byť vyššia ako 15 °C, pretože listy rastliny môžu vyschnúť a opadnúť. Počas obdobia vegetačného pokoja nemusíte vavrín hnojiť, ale zalievanie by sa malo obmedziť na minimum a dbať na to, aby substrát úplne nevyschol. Na zavlažovanie sa môže používať bežná voda z vodovodu, ale mala by byť filtrovaná a mať izbovú teplotu.
Vavrín je pomerne odolný voči chorobám a škodcom. Vädnutie a opad listov v zime najčastejšie spôsobuje príliš vysoká vnútorná teplota. Okrem toho môže rastlinu napadnúť puklica a a štítnička, ktorá vysáva šťavy z listov, čo vedie k žltnutiu a opadávaniu listov. Na konci zimy by sa mal vavrín prerezať tak, že sa mladé jednoročné výhonky zrežú na polovicu. Toto ošetrenie pomôže stimulovať rast rastliny.
Vlastnosti bobkových listov
Bobkový list sa používa nielen pri varení, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Obsahujú éterické oleje, triesloviny, flavonoidy a vitamíny. Vykazujú protizápalové účinky, a preto podporujú organizmus pri rôznych zápalových stavoch. Bobkový list stimuluje krvný obeh a má diastolický účinok, takže pomáha uvoľňovať svalové napätie. Znižuje tiež opuchy a zmierňuje reumatické bolesti. Čaj z jeho listov funguje ako prírodný liek proti kašľu (suchému aj vlhkému). Na druhej strane, bobkový olej sa môže okrem iného používať pri výronoch a poraneniach akné, kožných ochoreniach a dokonca aj pri liečbe lupín. Okrem toho sú bobkové listy účinné pri odpudzovaní potravinových molí, mravcov, švábov a myší a zároveň neutralizujú nepríjemné pachy v domácnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zalejte bobkové listy vodou. Črepníkové rastliny budú Vašou pýchou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.