26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/dotshock).
Datle sú na Slovensku pomerne známe, hoci ak by sme si mali vybrať medzi nimi a tyčinkou, pravdepodobne by sme si vybrali tyčinku. Zatiaľ sú tieto exotické plody skvelou a zdravou náhradou sladkostí. Pomáhajú tiež znižovať hladinu cukru a cholesterolu, navyše majú vysoký obsah draslíka a vlákniny, takže sú prospešné pre srdce a črevá. Preto sa oplatí zaradiť ich do svojho jedálnička ako zdravú desiatu.
Datle sú plody datľovej palmy. Ľudstvo ich pozná už celé stáročia. Datľové palmy rastú v krajinách Blízkeho východu, kde je toto ovocie najobľúbenejšie, hoci sa pestuje aj v severnej Afrike, niektorých štátoch USA a Mexiku. Najviac datlí sa vypestuje v Egypte, ale len málo sa ich vyváža. Až 90 % sa spotrebuje na domácom trhu. Naopak, najväčšími vývozcami sú Tunisko, Saudská Arábia a Izrael, pričom ich vyvážajú okrem iných aj Spojené arabské emiráty a Irán.
Existuje mnoho druhov datlí. Vo všeobecnosti sa delia na mäkké, polotvrdé a tvrdé. Medzi najobľúbenejšie odrody patria:
- Ameri: Tieto datle sú známe svojou veľkosťou, sladkosťou a mäkkou dužinou.
- Medjool: Sú to luxusné datle s bohatou, karamelovou príchuťou a mäkkou dužinou.
- Halawi: Sú menšie, majú jemnú, medovitú chuť a sú obľúbené pre svoju sladkosť.
- Deglet Nour: Tieto datle sú skutočne vynikajúce na pečenie vďaka svojej sladkosti a štruktúre.
- Sayer: Sú často spájané s Iránom, ale pestujú sa aj v iných krajinách.
- Thoory: Ich názov „chlebové“ poukazuje na ich hustú, vláknitú štruktúru a orechovú chuť.
- Zahidi: Sú polosuché, čo znamená, že majú vyšší obsah vody ako niektoré iné druhy datlí, a ich dužina je bohatá na sirup.
Prečo jesť datle?
Datle sa v závislosti od miesta ich pestovania zbierajú v rôznych mesiacoch. V niektorých krajinách sa to robí už v septembri, v iných na jeseň alebo dokonca v decembri. Tieto plody sú výbornou náhradou sladkostí, pretože ich chuť umožňuje uspokojiť chuť na sladké, pričom sú plné výživových hodnôt. Ich vysoký obsah jednoduchých cukrov z nich robí energetickú vzpruhu. Sú tiež mimoriadne bohaté na draslík (696 mg v 100 g), takže sú vhodné pre srdce (tento prvok pomáha regulovať krvný tlak a je tiež nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému a funkciu svalov) a po tréningu.
Datle obsahujú veľa vlákniny, ktorá zlepšuje činnosť čriev. Konzumácia týchto plodov zabraňuje zápche. Sú zdrojom salicylátov (organických chemických zlúčenín), ktoré majú protizápalové a analgetické účinky. Pri pravidelnej konzumácii sa datle podieľajú na stabilizácii hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Obsahujú antioxidanty (napr. flavonoidy, kyselinu fenolovú), ktoré posilňujú organizmus, znižujú riziko ochorení a spomaľujú starnutie. Majú za úlohu očistiť telo od nadbytočných voľných radikálov a chrániť pred tzv. oxidačným stresom. Oxidačný stres vzniká vtedy, keď sa voľné radikály vytvárajú rýchlejšie ako antioxidanty.
Ako jesť datle?
Datle sa môžu konzumovať čerstvé alebo sušené. Čerstvé sú o niečo zdravšie, pretože majú menej kalórií a nižší glykemický index. Sušené datle sú však bežnejšie dostupné v Slovenských obchodoch, ale čerstvé datle si môžete objednať napr. cez internet. Na druhej strane, sušené sú trvanlivejšie. Podľa odborníkov sa môžu balené a pasterizované skladovať vo vzduchotesnej nádobe a na suchom a chladnom mieste šesť mesiacov a v chladničke až rok. Na druhej strane, zmrazené datle vydržia niekoľko rokov.
Plody datlí sa môžu konzumovať ako samostatné občerstvenie, ale môžu sa pridávať aj do rôznych jedál a dezertov. Často sú súčasťou zdravších tyčiniek a koláčov. Datle sa môžu plniť, pridávať do šalátov, ovsenej kaše a smoothies, ako aj do suchých jedál, najmä do jedál blízkovýchodnej kuchyne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto ovocie môže nahradiť cukor a kávu. Musí sa však konzumovať s mierou.
Kedy jesť ovocie? Konzumácia ovocia v tomto čase môže prispieť k priberaniu na váhe
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.