26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elisall).
Pilea je ideálna rastlina pre tých, ktorí ocenia jednoduchú starostlivosť o črepníkové kvety a zároveň estetický vzhľad. Stačí jej zabezpečiť správne podmienky – svetlé miesto, miernu zálievku a ľahkú pôdu. Okrem toho, aby sa pilea tešila dobrému zdraviu a bujnému rastu, použite prírodné hnojivo, aby sa stala krásnou ozdobou každého interiéru.
Rastlina, ktorá prináša šťastie
Pilea peperomioides je obľúbená kvetina do kvetináčov, ktorá sa vyznačuje listami pripomínajúcimi mince. V čínskej kultúre sa považuje za symbol bohatstva, hojnosti a šťastia. To však nie sú jediné dôvody, prečo sa ju rozhodnete pestovať.
Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu a jednoduchej starostlivosti je ideálnou voľbou pre zaneprázdnených ľudí alebo začiatočníkov v oblasti pestovania rastlín. Svoje dobrodružstvo sa oplatí začať kuriozitou – pre svoje výrazné listy sa pilea niekedy nazýva UFO alebo palacinka.
Aké požiadavky má pilea?
Pilea sa pestuje ľahko, ale treba mať na pamäti niekoľko kľúčových podmienok. V prvom rade má pilea rada rozptýlené svetlo. Najlepšie je umiestniť ju na parapet východného alebo západného okna. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo listy spáliť.
Optimálna teplota je 18-24 °C. Treba dbať na to, aby pilea nebola vystavená náhlym zmenám teploty a prievanu. Takéto skúsenosti rastlinu vážne oslabujú. Pri zalievaní je dôležitá striedmosť. Odporúča sa zalievať v priemere raz za 7-10 dní, keď je vrchná vrstva pôdy suchá. Prílišné zavlažovanie môže mať za následok hnilobu koreňov.
Rastline sa najlepšie darí v ľahkej, priepustnej pôde s prídavkom piesku. Kvetináč musí mať drenážne otvory, aby stojatá voda neohrozovala stav piley.
Domáce hnojivo pre pileu sa postará o rozkvet
Prírodné hnojivá sú skvelou alternatívou k chemickým prípravkom. Sú účinné, ľahko sa pripravujú a sú šetrné k životnému prostrediu. Rovnako dôležité je, že sa ťažko prehnojujú, a treba si uvedomiť, že pilea je kvet, ktorý zle znáša prehnojenie.
Na výživu rastlín používajte domáce hnojivo z banánových šupiek. Jednoducho nakrájajte jednu alebo dve šupky z ovocia na menšie kúsky, vložte ich do nádoby a zalejte litrom vody. Zmes odložte na deň alebo dva a potom ju preceďte. Výsledným roztok zalejte pileu raz za tri týždne.
Listy piley budú veľké a zdravé
Hnojivo z banánových šupiek obsahuje množstvo cenných živín. Patrí medzi ne draslík, fosfor a vápnik, ktoré sú dôležité pre črepníkové rastliny a podporujú vývoj koreňov aj rast nadzemných častí kvetov. Je to tiež jeden zo spôsobov ochrany piley pred stratou listov.
Prípravou domácich živín využijete kuchynský odpad. Znížite tak množstvo odpadu a vaša peňaženka to vôbec nepocíti. Prípravok zároveň neobsahuje chemické látky, ktoré by pri nadmernom použití mohli poškodiť korene.
Ako sa staráte o pileu v kvetináči?
Musíte pamätať na dva aspekty, ktoré pomôžu udržať vašu rastlinu v dobrom stave. Pravidelne odstraňujte žltnúce alebo poškodené listy. To stimuluje rast rastliny. Každých pár dní otočte kvetináč s kmeňom, aby rastlina rástla rovnomerne a nebola naklonená k svetlu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prinesie vám to viac než len šťastie. Ako sa starať o pileu v zime?
Pilea na parapete. Ako pestujete túto rastlinu?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.