26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/natalia bulatova).
Zima je obdobím, keď je telo obzvlášť náchylné na oslabenie imunity. Časté vystavenie chladu a vlhku robí imunitný systém zraniteľným voči baktériám a vírusom. Našťastie je možné podporiť jeho fungovanie prirodzeným spôsobom, t. j. pomocou byliniek zo záhrady a byliniek pestovaných na parapete. Ktoré z nich budú fungovať najlepšie?
Prechladnutie – bojujte proti nemu prirodzene
Prechladnutie je zápal sliznice nosa, prínosových dutín a hrdla, ktorý spôsobujú vírusy. Jeho najcharakteristickejšie príznaky sú:
- slabosť,
- pocit šteklenia v nose,
- bolesť hrdla,
- výtok z nosa a kýchanie.
Môže sa objaviť kašeľ a subfebrilný stav (u dospelých) alebo horúčka (u detí). Všetky príznaky ochorenia však zvyčajne po niekoľkých dňoch pominú. K nákaze vírusmi najčastejšie dochádza kvapôčkovou cestou, keď chorý kašle alebo kýcha bez toho, aby si zakryl ústa a nos. Žiaľ, je možné sa nakaziť aj kontaktom s infikovanými predmetmi, napríklad s nákupným vozíkom, zábradlím v autobuse alebo električke. Jesenné a zimné obdobie je obdobím, keď je náš organizmus oslabený, napr. nedostatkom slnečného žiarenia, a náchylnejší na rôzne infekcie. Preto ho treba posilňovať nielen v období chorôb, ale počas celého ročného obdobia. Vtedy sa oplatí siahnuť po prírodných prípravkoch vyrobených napríklad z rastlín zo záhrady.
Najlepšie bylinky zo záhrady na prechladnutie
Liečba prechladnutia spočíva najmä v zmiernení nepríjemných príznakov. V tomto období je však vhodné siahnuť po prípravkoch so zložkami, ktoré pomáhajú hydratovať organizmus, posilňujú imunitu, zmierňujú bolesť a bojujú proti vírusom. Dobrou voľbou sú okrem iného bylinky. Často ich pestujeme v domácej záhrade, na pozemku a na parapete na jeseň a v zime. V čerstvej aj sušenej forme majú mnoho liečivých vlastností. Tu sú druhy, po ktorých sa oplatí siahnuť počas prechladnutia.
Šalvia lekárska
Ide o trvalku, ktorú možno úspešne pestovať v domácej záhrade. Na to, aby krásne rástla, jej stačí zabezpečiť slnečné miesto a vlhkú, vápenatú pôdu. Šalvia sa vyznačuje stonkami vysokými 50 až 70 cm a fialovými kvetmi zhromaždenými v strapcoch. Je to medonosná rastlina, takže jej prítomnosť v záhrade je veľmi cenná. Najdôležitejším zdrojom zdraviu prospešných zložiek šalvie sú jej končeky výhonkov a listy. Okrem iného obsahujú esenciálny olej, triesloviny, flavonoidy, vitamíny A a C a cenné minerály, ako sú vápnik, draslík, sodík a draslík.
Podporuje baktericídne a virucídne účinky, preto sa šalvia odporúča najmä pri prechladnutí. Okrem toho podporuje diastolické a diuretické procesy, takže môže pomôcť pri tráviacich problémoch a podporujú relaxáciu, čo má pozitívny vplyv na priebeh rekonvalescencie. Šalviový čaj sa môžu piť až trikrát denne alebo sa môžu používať na kloktanie hrdla a úst. Nemal by sa však používať príliš dlho, pretože sa môže objaviť nevoľnosť alebo mierna otupenosť.
Dôležité – nemali by ho používať dojčiace ženy, pretože zložky v ňom obsiahnuté môžu nepriaznivo ovplyvniť dojčenie.
Lipa malolistá a veľkolistá
Dôstojné stromy, ktoré sú rozšírené po celej krajine, často ako okrasné rastliny. Dosahujú výšku 30 až 40 m a dožívajú sa viac ako 1 000 rokov. Čas kvitnutia sa u týchto dvoch odrôd líši. Veľkolistá kvitne ako prvá koncom júna a začiatkom júla. Malolistá nasleduje krátko po nej – v júli. Ich bylinnou surovinou je kvetenstvo, ktoré pozostáva z 2 až 7 žltých kvetov s priemerom do 15 mm.
Majú príjemnú, sladkú vôňu. Obsahujú esenciálny olej, rastlinný sliz, flavonoidy vrátane rutínu a kvercetínu, triesloviny, fenolové kyseliny, aminokyseliny, tokoferoly a minerálne látky. Tieto zložky okrem iného podporujú potopudný účinok, ktorý pomáha znižovať horúčku a podporuje zníženie prekrvenia nosovej sliznice a upokojenie podráždenia hrdla. Okrem toho lipové kvety pomáhajú vytvárať ochrannú vrstvu na sliznici a zvlhčujú a zjemňujú ju, čím chorému prinášajú úľavu. Zložky lipových kvetov tiež podporujú relaxačné procesy, ako aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Bylinné nálevy môžu bezpečne používať dospelí a deti od 4 rokov. Vzhľadom na nedostatok výskumov sa ich užívanie neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.
Dúška tymianová
Malá vždyzelená rastlina, ktorá vytvára trsy stoniek dlhé 25 až 30 cm. Má malé, striedavé listy a biele alebo ružové drobné kvety, ktoré sa zbiehajú v okolíkoch na vrcholoch stoniek. Dúška tymiánová je medonosná rastlina a priťahuje pozornosť svojou príjemnou vôňou. Možno ju pestovať v záhrade – stačí jej zabezpečiť priepustnú, mierne zásaditú pôdu a slnečné miesto, ako aj doma na parapete.
Surovinou dúšky tymiánovej je sušená bylina, t. j. horné časti výhonkov, ktoré sa zbierajú počas obdobia kvitnutia. Obsahujú silicu, saponíny, triesloviny, flavonoidy, minerálne soli vrátane veľkého množstva lítia, tymolu, karvakrolu, ako aj vitamíny A, C a vitamíny skupiny B a draslík, vápnik, fosfor a horčík. Tieto zložky podporujú odkašliavanie a diastolické procesy, preto je tymiánový extrakt často zložkou sirupov proti kašľu. Okrem toho pomáhajú eliminovať baktérie, vírusy a plesne a zabraňujú vzniku zápalu. Týmto spôsobom pomáhajú zmierniť nepríjemné pocity spojené s infekciou hrdla a úst. Nálev z tymiánu sa môže piť alebo používať napríklad ako kloktadlo do hrdla počas angíny.
Podbeľ
Nenápadná rastlina, ktorá rastie doslova všade, preto sa často považuje za burinu. Vyznačuje sa tým, že sa najprv objavia jej kvety a až potom listy. Ich košíky sa skladajú zo žltých okvetných lístkov. Podbeľ kvitne veľmi skoro, ako jedno z prvých znamení prichádzajúcej jari. Po odkvitnutí sa namiesto kvetov objavia charakteristické srdcovité listy, ktoré sú na spodnej strane pokryté svetlými chĺpkami.
Bylinnou surovinou podbeľa sú mladé listy bez stopiek. Obsahujú silicu, sliz, triesloviny, horčiny, flavonoidy, fytosteroly, inulín, fenolové kyseliny, organické kyseliny, aminokyseliny a minerálne soli, ako sú draslík, vápnik, železo a sodík. Tieto zložky podporujú odkašliavanie a protikašľové procesy, a preto je podbeľ, podobne ako tymián, bežnou zložkou sirupov proti kašľu. Okrem toho látky obsiahnuté v bylinke pomáhajú v boji proti baktériám a zápalom, a tak podporujú boj proti infekciám horných dýchacích ciest. Vzhľadom na vedľajšie účinky sa užívanie podbeľa neodporúča deťom do 12 rokov, tehotným a dojčiacim ženám.
Skorocel kopijovitý
Rastlina, ktorá sa rýchlo prispôsobuje prevládajúcim podmienkam. Rastie všade vrátane okrajov ciest, pustín a záhrad. Má dlhé, na báze zúžené listy a bezlisté, vzpriamené stonky zakončené malými bielymi kvetmi zhromaždenými v hnedom, valcovitom cípe. Bylinnou surovinou rastliny sú jej listy. Obsahujú sliz, flavonoidy, triesloviny, glykozidy, organické kyseliny a minerálne zlúčeniny. Tieto zložky podporujú zriedenie sekrétov v dýchacích cestách a ich odstránenie. Podporujú tiež expektoračné a relaxačné účinky na hladké svalstvo.
Okrem toho vďaka svojim vlastnostiam pomáhajú bojovať proti zápalom úst a hrtana a znižujú prekrvenie sliznice. Dôležité je, že podporujú boj proti vírusom, preto sa táto rastlina odporúča pri prechladnutí. Rastlina je bezpečná pre každého – u detí ani tehotných žien neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pre dobrú imunitu pite denne nalačno. Funguje lepšie ako čaj s medom a zázvorom
Nielen muškát omamný. Táto rastlina z domáceho parapetu funguje aj pri bolestiach hrdla
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.