26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina).
Lopatkovec je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Nájdete ho takmer v každej domácnosti. Je cenený pre svoj vzhľad, ako aj pre to, že sa pomerne ľahko pestuje. Jedným z jeho kľúčových aspektov je správne zavlažovanie. Ak váš lopatkovec prestal kvitnúť, možno robíte bežné chyby pri zalievaní. Zistite, ako to robiť správne.
Spolu so zamiokulkami je lopatkovec jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Jeho intenzívne zelené listy a jemné biele kvety sa hodia takmer do každého interiéru. Okrem toho je to rastlina, ktorú zvládne aj začiatočník. Kľúčovou otázkou pre ňu je správne zavlažovanie.
Lopatkovec – najdôležitejšie otázky týkajúce sa zalievania
Lopatkovec je rastlina, ktorá nie je veľmi náročná, ale potrebuje správne podmienky, ak má bujne rásť a vytvárať kvety. Uprednostňuje vlhký, ale nie príliš mokrý substrát. Frekvencia zalievania preto závisí od podmienok v miestnosti, kde je rastlina umiestnená. Dôležitá bude teplota, vlhkosť a tiež miera slnečného žiarenia.
Preto je najlepšie zalievať rastlinu, keď vrchná vrstva substrátu mierne vyschne. Skontrolujte to prstom alebo tyčinkou, aby sa dalo ľahko overiť, či rastlina potrebuje zálievku. Počas leta alebo vegetačného obdobia sa zvyčajne zalieva každých 4 – 5 dní, zatiaľ čo v zime sa zalieva až každých 7 – 9 dní.
Pri zalievaní lopatkovca je dôležitá aj samotná voda. Keďže ide o tropickú rastlinu, uprednostňuje mäkkú vodu bez škodlivých minerálov. Preto je najlepšia prevarená a prefiltrovaná voda. Musí mať izbovú teplotu. Ak je príliš studená, môže to mať nepriaznivý vplyv na korene rastliny. Vyhnite sa vode bohatej na vápnik, pretože môže viesť k problémom s príjmom živín zo substrátu.
Chcete, aby lopatkovec rozkvitol? Nerobte tieto chyby
Správne zavlažovanie je kľúčom k zdravému a bujnému rastu lopatkovca. Pravidelné a mierne zavlažovanie poskytuje rastline dobré podmienky na rast a bohaté kvitnutie. Preto musíte systematicky monitorovať stav hydratácie rastliny, aby sa zabránilo jej premokreniu alebo vyschnutiu. Tieto chyby zvyčajne vedú k oslabeniu rastliny.
Prílišné zavlažovanie spôsobuje, že lopatkovec prestane kvitnúť a listy začnú žltnúť a ochabovať. Vtedy musíte okamžite reagovať odstránením prebytočnej vody, napríklad presadením do suchého substrátu obohateného o drenáž. Na druhej strane nadmerné vysušenie môže viesť k ošúchaniu a zhnednutiu listov a kvetov. V takom prípade by sa mala rastlina zalievať postupne a vyhnúť sa náhlemu zaplaveniu substrátu.
Preto je najlepšie systematicky sledovať stav substrátu, aby sa zabezpečilo, že rastlina nebude vyschnutá alebo premokrená. Malo by sa to robiť miernym množstvom vody, pričom sa treba vyhnúť zmáčaniu listov. Okrem toho musíte zabezpečiť dostatočnú vzdušnú vlhkosť. Okrem toho musíte pamätať na také veci, ako pravidelné čistenie listov rastliny, ako aj jej hnojenie. V kombinácii so správnou zálievkou bude lopatkovec rásť zdravo a bujne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Babičkin liek na žltnúci lopatkovec. Táto zložka robí zázraky
V zime vyživujte lopatkovec jednou zložkou. Bude bujne kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.