27.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Simol1407).
Premýšľate, kedy presadiť zamiokulkas? Obľúbená rastlina vám sama začne posielať signály, že je najvyšší čas presadiť ju do nového kvetináča. Tu sú niektoré z prejavov, ktorými vám vaša kvetina dáva najavo, že potrebuje viac priestoru. Pozrite sa na jej listy a korene.
Zamiokulkas je exotická rastlina afrického pôvodu, ktorá zaujme svojím okrasným olistením a zároveň nemá veľké nároky na starostlivosť.
To však neznamená, že sa o ňu nemusíte vôbec starať. Okrem pravidelnej zálievky (v lete každé 2 – 3 týždne a v zime v obmedzenom rozsahu) by sa zamiokulkas mal aj pravidelne presádzať. Len tak mu zabezpečíte podmienky na rast a tvorbu bujných listov.
Ako zistíte, kedy je čas presadiť zamiokulkas? Pozornosť venujte koreňom
Ak chcete zistiť, či by ste mali zamiokulkas presadiť, venujte pozornosť koreňom rastliny. Ak už začali vyčnievať z kvetináča cez drenážne otvory alebo ak vyzerajú zdeformovane, nemôžete ďalej čakať.
Urobte to okamžite, aby sa kvet mohol zdravo vyvíjať. Práve korene zamiokulku uchovávajú vodu a živiny, preto neriskujte, že ich fungovanie bude narušené, pretože potom rastlina odumrie a nevytvorí nové listy.
Venujte pozornosť aj týmto signálom. Samotný zamiokulkas ich vysiela, keď chce byť presadený
Znepokojovať by vás mali nielen korene zamiokulkov, ktoré sa predierajú mimo kvetináča. Zakrpatený rast, žltnutie a opadávanie listov alebo rýchlo vysychajúci substrát (kvet sa zdá byť znepokojivo ľahký, pretože mu chýba zemina) môžu byť tiež ďalšími varovnými signálmi, ktoré vysiela plačúca rastlina.
Ako presadiť zamiokulkas, aby sa ujal v novom kvetináči?
Rastlinu opatrne vyberte z kvetináča, zbavte ju poškodených koreňov a až potom ju presaďte na nové miesto. Každý ďalší kvetináč zamiokulka by mal byť asi o 3 cm väčší ako predchádzajúci, ale nepreháňajte to, pretože táto rastlina nemá rada príliš veľa priestoru okolo koreňov. V takýchto podmienkach totiž pôda po zalievaní pomaly vysychá a kvetina môže začať hniť.
Kvetináč pre zamiokulkas by mal mať aj drenážne otvory a vo vnútri musí byť dostatočná drenáž, napr. z keramzitu. Čo sa týka pôdy, najlepšia bude pôda pre sukulenty a kaktusy (môžu byť zmiešané). Po presadení rastlinu mierne zalievajte a umiestnite ju na svetlé, ale nie priamo slnečné miesto.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šikovný nápad pre zamiokulkas. Pridajte ho do kvetináča a bude rásť ako blázon
V zime ním vyživujte svoje zamiokulky. Dostanú sa späť do formy a budú rásť ako huby po daždi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.