28.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Pri starostlivosti o črepníkové rastliny musíte zabezpečiť ich správnu výživu a optimálnu vlhkosť pôdy a vzduchu. Dodržiavanie presných pokynov je dôležité najmä v zime, keď sú izbové rastliny náchylné na vysychanie okrem iného aj v dôsledku zmenených podmienok pestovania. Medzi citlivé druhy, ktoré môžu v zime trpieť, patria paprade. Venujte im väčšiu pozornosť a podporte rast a regeneráciu rastlín výživou, ktorá sa presadila v zahraničnom záhradníctve.
Prečo papraď v zime usychá?
Príčin zimného chradnutia izbových papradí môže byť mnoho, ale jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa milovníci týchto listnatých rastlín stretávajú, je vysychanie ich intenzívne zelených, nápadných stoniek. Za usychanie listov je zvyčajne zodpovedná nedostatočná starostlivosť, hoci k tomu môžu prispieť aj infekcie alebo škodcovia napádajúci oslabené rastliny.
Vaša rastlina vysychá a vy neviete, čo robíte zle a prečo papraď v zime usychá? Tento príznak môže byť spôsobený napríklad príliš zriedkavým zalievaním. Stáva sa tiež, že listy izbovej paprade zhnednú, keď:
- majú príliš slnečné miesto – tieto rastliny majú radšej jasné, ale rozptýlené svetlo;
- v miestnosti, kde rastie, je príliš chladno – paprade sú tropické rastliny, ktoré prirodzene rastú na vlhkých a teplých miestach;
- v miestnosti, kde rastie, je príliš nízka vlhkosť – tieto rastliny potrebujú pre zdravý rast dostatočnú vlhkosť počas celého roka, čo je dôležité najmä v zime, keď sú zapnuté radiátory.
Môj spôsob udržiavania správnej úrovne vlhkosti vzduchu je domáci zvlhčovač vzduchu, ktorý spúšťam, keď hodnoty klesnú pod minimum bezpečné pre túto rastlinu. Ďalšou metódou, jednoduchou a pohodlnou, je umiestnenie papradia do taniera alebo na dekoratívny stojan naplnený vodou a keramzitom. Skúste ich tiež pravidelne postrekovať vodou, ale dávajte pozor, aby sa na listoch nehromadil prebytok vody, čo by mohlo prispieť k rozvoju hubových ochorení.
Výživa na papradie s epsomskou soľou
Paprade reagujú negatívne aj na nadbytok a nedostatok živín. Pravidelné hnojenie by malo prebiehať od skorej jari do jesene, ale ak spozorujete, že rastlina trpí a vysychá, skúste ju zachrániť jednoduchou domácou výživou. Chcete pomôcť svojej rastline zotaviť sa a dostať ju späť do dobrej kondície? Jednoduchá výživa na báze horkej epsomskej soli s veľmi vysokou čistotou už nejaký čas robí rozruch v zahraničí.
Nikdy predtým ste nepočuli o používaní epsomskej soli pri pestovaní rastlín v kvetináčoch? Je to liečivo s rôznymi prospešnými vlastnosťami, ktoré môže zároveň podporiť rast a regeneráciu rastlín. Spočiatku sa živiny na báze epsomských solí používali v záhradách, ale časom ich popularita vzrástla a začali sa objavovať aj v domácich záhonoch.
Táto látka obsahuje vysokú koncentráciu síry a horčíka, chemických prvkov nevyhnutných pre rast rastlín. Prečo takýto účinok? Charakteristické zloženie espomskej soli pomáha citlivým a rozmarným papradiam účinnejšie prijímať a využívať dusík, draslík a fosfor z pôdy. Hĺbková výživa nie je jediným prínosom, zahraniční záhradníci tvrdia, že epsomská soľ pôsobí aj ako pesticíd a chráni rastliny pred rastom škodlivých organizmov.
Ako pripraviť domácu výživu z epsomskej soli?
- odmerajte 1 vrchovatú polievkovú lyžicu soli,
- odmerku nalejte do džbánu s 2 litrami teplej vody,
- roztok dôkladne premiešajte, kým sa soľ a voda úplne nespoja,
- počkajte, kým voda vychladne, a opatrne zalejte pôdu – vyhnite sa stonkám papradia a jeho listom.
Uistite sa, že vo vode nezostali žiadne nerozpustené častice soli. Aby bola tekutá živina pre vaše rastliny bezpečná, musí sa látka úplne rozpustiť. Hnojivo na báze epsomskej soli je vhodné pre vybrané črepníkové kvety, ale spočiatku ho nepoužívajte častejšie ako raz za dva týždne. Pri tejto frekvencii a šikovnom podávaní by sa mala zvýšiť dostupnosť cenných zložiek v pôde. Dbajte na výživu chradnúcich papradí, získajú späť svoje zdravie a ľahšie prežijú náročné zimné obdobie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odvar pripravíte z odpadu. Zachránite umierajúce papradie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.