28.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia van D).
V našej záhrade sú problematické miesta, kde ani trávnik nechce rásť. Našťastie to môžeme napraviť a zakryť takéto miesto vysadením určitej pôvabnej rastliny. A čo viac, nielenže vytvorí efektný zelený koberec, ale bude kvitnúť aj vo februári, keď ostatné rastliny ešte odpočívajú. Týmto spôsobom rozžiari našu záhradu farbami. Zistite, čo je to za rastlinu a ako sa o ňu starať.
Niekedy sú v záhrade miesta, ktoré je ťažké obhospodarovať, pretože sú v tieni alebo sú tam iné nepriaznivé podmienky, ktoré sťažujú rastlinám uchytiť sa a prosperovať. Práve tu prichádza na pomoc slezinovka stiedavolistá: nielenže zakryje pôdu, ale krásne kvitne aj v zime, keď je záhrada sivá a pochmúrna.
Čo musíme vedieť o slezinovke stiedavolistej?
Slezinovka stiedavolistá (Chrysosplenium alternifolium) je trvalka a patrí do čeľade skalničkovitých. Jej výhodou je nepochybne to, že je skvelá na maskovanie pôdy v záhrade. Má totiž husté a mäsité listy, ktoré spolu vytvárajú hustý zelený povlak. Navyše môže zdobiť našu záhradu už od februára, pretože v tomto období kvitne a na rastline sa objavujú malé, jasne žlté kvety, ktoré vnesú do našej záhrady počas zimy trochu farby.
Slezinovke sa darí aj pod stromami, ako aj v tienistých záhradách alebo skalkách. Slezinovka stiedavolistá je navyše rastlina odolná voči chorobám a škodcom, vďaka čomu sa ľahko pestuje. Okrem toho má malé nároky a pri troche starostlivosti sa vám odvďačí krásnym a hustým kobercom listov, čím zakryje problematické miesta v záhrade.
Ako sa starať o slezinovku stiedavolistú? Tento kvet má len niekoľko požiadaviek
Ak sa chcete vo februári tešiť z krásnych kvetov, v prvom rade musíte vybrať správne miesto pre svoju slezinovku. Najlepšie rastie v polotieni, ale bude sa jej dariť aj na slnečnejšom mieste. Je dobré vysádzať ju do priestorov pod rozložitými stromami, pretože jej schopnosť rásť aj v náročných podmienkach jej umožní pokryť pôdu.
Ako sme už spomenuli, slezinovka stiedavolistá nie je náročná rastlina, ale musíme dbať na niekoľko vecí. Rastlinu zasadíme do úrodnej pôdy. Najlepšie sa jej darí v humusovej pôde, ktorá je mierne kyslá a stále vlhká, ale nie premočená. Okrem toho, ak je raz zasadená na určitom mieste, nepotrebuje presádzanie.
Jediné, na čo treba pamätať, je zalievať slezinovku stiedavolistú v lete, keď pôda rýchlo stráca vlhkosť. V zime naopak zabezpečte, aby mala prirodzený kryt zo suchých listov, ktorý ochráni jej jemné časti pred mrazom. Z tohto dôvodu sa odporúča zasadiť rastlinu pod stromy. Okrem toho musíme slezinovku dvakrát ročne hnojiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ideálna na škaredé miesta v záhrade a pod stromami. Kvitne od februára
Ako pripraviť hosty na zimu? Najdôležitejšie ošetrenia na začiatku decembra
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.