28.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).
Lopatkovec je nádherná črepníková rastlina, ktorá zaujme veľkými kopijovitými listami a bielymi kvetmi. Bohužiaľ, niekedy ju napádajú rôzne choroby a škodcovia. Môže sa stať, že na ňom spozorujete vošky. Našťastie to nie je koniec sveta. Svoj kvet zachránite pomocou účinnej domácej metódy.
Lopatkovec je jednou z rastlín, ktoré sú odolné voči chorobám a škodcom. Aby však zdravo rástol, musíte sa o neho správne starať. Preto sa oplatí poznať najdôležitejšie pravidlá jeho starostlivosti, aby sa okrem iného predišlo voškám. Ak sa však títo škodcovia na vašom kvete objavili, nič nie je stratené. Odoženiete ich pomocou postreku sivým mydlom.
Ako sa starať o lopatkovec, aby ste zabránili chorobám a škodcom?
Chorobám a škodcom lopatkovca zabránite predovšetkým vtedy, ak mu zabezpečíte správnu polohu a vlhkosť substrátu. Preto musíte tento kvet umiestniť na dobre osvetlené miesto, ale nie s priamym slnečným žiarením. Najlepšie sú preto okná orientované na východ a západ.
Pri zalievaní musíte dbať na to, aby substrát nebol ani vysušený, ani premokrený. V lete je zvykom zalievať túto rastlinu 2 – 3-krát týždenne a v zime o niečo menej často – niekedy stačí raz týždenne.
Ďalším dôležitým faktorom pri prevencii chorôb a škodcov je zabezpečenie dostatočnej vlhkosti. Preto kvetináč postavte na kamienky na tanieri s vodou alebo do väčšej nádoby s vlhkou rašelinou. Je tiež užitočné z času na čas rastlinu postriekať jemnou hmlou.
Odporúčame izolovať lopatkovec od ostatných rastlín v kvetináčoch, ktoré už boli napadnuté chorobami a škodcami. Potom budete mať istotu, že sa na neho nepresunú. Dobré je tiež niekoľkokrát ročne aplikovať preventívnu ochranu proti škodcom.
Vošky na lopatkovci – ako proti nim bojovať?
Útok vošiek na lopatkovec spoznáte podľa lepkavého sekrétu na povrchu listov, ktorý spôsobuje spomalenie ich rastu. Výskyt týchto škodcov je pravdepodobnejší, keď je v okolí rastliny príliš nízka vlhkosť.
Ak rastlinu napadli vošky, prvým krokom by malo byť odstránenie častí lopatkovca, na ktorých sa hmyz živí. Títo škodcovia zvyčajne napádajú mladé výhonky.
Po odstránení napadnutých častí lopatkovca nasleduje postrek proti týmto škodcom. Preto musíte v teplej vode rozpustiť 20 g sivého mydla. Týmto roztokom postriekate rastlinu.
Po spozorovaní vošiek nezabudnite čo najskôr konať. To vám umožní zachrániť rastlinu a obnoviť jej pôvodný stav.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto zalievajte lopatkovec. Poďakuje sa vám novými listami a kvetmi
Babičkin liek na žltnúci lopatkovec. Táto zložka robí zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.