28.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/iPlantsman).
Popínavé rastliny v záhrade sú mimoriadne funkčné rastliny, ktoré ľahko zakryjú náročné plochy a skrášlia pozemok, najmä na pergolách alebo plotoch. Medzi najkrajšie rastliny, na ktoré môžete staviť, patrí plamienok. Je však dôležité venovať pozornosť ich druhu. Len dve odrody si zachovajú svoje listy a krásnu farbu aj v zime.
Plamienky (Clematis) sú atraktívne rastliny, ktoré zdobia záhradu krásnymi kvetmi. Zistite, ako sa o ne starať, aby zdravo a rýchlo prekvitali.
Plamienok – celoročná voľba
Plamienok je rod popínavých rastlín z čeľade iskerníkovitých, ktorý pochádza zo strednej a západnej Číny. Je to vytrvalá rastlina, ktorá sa vyznačuje krásnymi dekoratívnymi kvetmi. V závislosti od druhu môže dosahovať rôznu výšku. Plamienok sa vďaka svojej dekoratívnosti najlepšie hodí na ploty, pergoly a steny budov. V obchodoch môžete dostať mnoho odrôd, ktoré sa vyznačujú bielymi modrými, ružovými, červenými alebo fialovými kvetmi. Majú perovité alebo dlaňovité listy, ktoré im dodávajú atraktívny vzhľad aj počas zimy.
Plamienok je jednou z prvých rastlín, ktoré začínajú kvitnúť na jar. Výberom správneho druhu sa môžete spoľahnúť na krásne stonky pokryté listami aj v zime.
Odrody plamienku
Žiaľ, v záhradkárskych obchodoch nájdete len veľmi málo odrôd plamienkov, ktoré si zachovávajú svoj pôvab aj počas zimných mesiacov. Len dva druhy sa dokážu dobre vyrovnať s nízkymi teplotami a nestrácajú listy. Prvým je Clematis armandii ´Snowdrift´. Udržuje si listy, keď teplota neklesne pod 12 stupňov Celzia. Ak je však zima chladná, existuje vysoké riziko, že stratí svoj vzhľad. Hodí sa na chránené a odľahlé miesta, kde mu neublíži nárazový vietor ani silné dažde.
Druhým vždyzeleným plamienkom je Clematis Cirrhosa Freckles. Aj on si pre správny rast vyžaduje odľahlé a chránené miesto.
Plamienok rastie pomerne rýchlo a rýchlo pokryje zvolenú plochu.
Ako pestovať plamienok?
Plamienok uprednostňuje vlhkú pôdu s dobrou priepustnosťou. Je vhodné zabezpečiť, aby bola bohatá na živiny. Po výsadbe by sa mal plamienok mulčovať, najlepšie domácim kompostom, ktorý pri rozklade postupne obohacuje pôdu.
Plamienkom sa najlepšie darí na dobre oslnených miestach. Zabezpečte im plné svetlo aspoň šesť hodín denne. Vyberte miesto, ktoré je orientované na juh alebo západ.
Plamienok má značné nároky na zálievku, najmä na jar a v lete, keď stúpajú teploty. Mali by sa zalievať výdatne, aby bola pôda hlboko zvlhčená. Majte však na pamäti, že rastlina vyžaduje priepustnú pôdu. Stojatá voda môže spôsobiť ochorenie plamienku.
Dôležitým aspektom starostlivosti o plamienok je pravidelné hnojenie. Na správny vývoj potrebujú správnu dávku živín. Od jari pravidelne obohacujte pôdu, aspoň raz za mesiac až do konca leta. Na tento účel je vhodné bežné univerzálne hnojivo.
Aj plamienok si vyžaduje strihanie. Na udržanie správneho vývoja rastliny a tiež na jej tvarovanie sa oplatí prerezávať po odkvitnutí. Zvyčajne by sa toto ošetrenie malo vykonať koncom apríla alebo začiatkom mája. Na ich správny rast sa oplatí použiť oblúky alebo pergoly. Na zviazanie stoniek môžete použiť záhradný špagát, aby dobre obstáli aj počas zimy a nepriaznivého počasia.
Plamienok nie je pre človeka jedovatý. Ak však máte domáce zvieratá, je dobré zabezpečiť, aby rastlinu pre jej škodlivosť nejedli.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvitne pred sezónou. Prvé kvety uvidíte už v januári. Je odolný voči chorobám a škodcom
Akébia päťpočetná namiesto živého plota. Výsadba a pestovanie čokoládového viniča
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.