29.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pelin Ertan).
Dracéna začína žltnúť, vädnúť a chradnúť? Našťastie zmeny v starostlivosti spôsobia, že listy vašej rastliny budú opäť zelené. Tajomstvo spočíva vo výživných hnojivách pripravených zo surovín, ktoré máte pravdepodobne v kuchyni. Naučte sa niekoľko okamžitých domácich prostriedkov na záchranu vašej dracény.
Začínajú listy vašej dracény vädnúť a žltnúť a celá rastlina vyzerá odumretá? Najpravdepodobnejšími príčinami sú nedostatočná zálievka, hnojenie alebo nevhodné umiestnenie. Ak chcete rozpoznať potreby dracény, naučte sa základné zásady starostlivosti o ňu.
Základné zásady starostlivosti o dracény
- Dracéna má rada teplo, preto teplota v miestnosti nesmie byť nižšia ako 15 °C.
- Miluje slnečné polohy s rozptýleným svetlom.
- Dobre znáša suchý vzduch, ale je dobré kropiť listy vodou – najmä v zime.
- Listy dracény je dobré utrieť od prachu vlhkou handričkou.
- Dracéna nepotrebuje intenzívne zalievanie, najmä na jeseň a v zime, keď odpočíva. Keď je substrát suchý, zalejte ju.
- Dracéna nemá rada nadmernú vlhkosť, preto ju nemožno nechať vo vode, pretože by odumrela a korene by začali hniť.
- Odrody s farebnými listami vyžadujú viac vlhkosti.
- Presušená dracéna zhodí listy.
- Pôda na pestovanie dracény by mala byť úrodná a priepustná.
Prečo dracéna vädne?
Príčinou usychania listov dracény, ktoré sa najčastejšie prejavuje na ich koncoch, môže byť nesprávna poloha – príliš veľa slnka alebo príliš veľa tieňa. Ďalšou príčinou je zriedkavé zalievanie a vysychanie substrátu (dracény by sa mali zalievať raz týždenne). Negatívny vplyv na dracénu má aj príliš nízka izbová teplota (optimálna teplota pre túto rastlinu v lete je 22-28 °C a v zime približne 18 °C). Prievan, pôsobenie studeného vzduchu z blízkosti okien alebo dverí, je to, čo vašu rastlinu zabíja.
Ak chcete, aby rastlina krásne rástla a jej listy boli zdravé a lesklé, je dobré vymeniť aj zeminu. Zlá kvalita pôdy, ktorej zloženie sa časom naruší, je ďalším dôvodom, prečo listy dracény usychajú. Treba dbať aj na jej výživu.
Ak si všimnete, že listy dracény začínajú usychať, môže to byť tiež znakom prenosu choroby z jednej rastliny na druhú, keď stoja príliš blízko seba.
Dracéna – ako ju zachrániť?
Okrem zabezpečenia všetkých vyššie uvedených požiadaviek je dobré dracénu kŕmiť živinami, ktoré jej umožnia skvelý rast.
Môžete použiť hotové zmesi dostupné v záhradkárskych obchodoch, ale odborníci na rastliny odporúčajú používať prírodné, domáce špecifiká. Na ich prípravu potrebujete len prísady, ktoré máte pravdepodobne v kuchyni.
Domáce hnojivo pre dracény z kávovej a čajovej usadeniny
Mimoriadne cenným hnojivom pre črepníkové aj záhradné rastliny je kávová a čajová usadenina. Obohacujú substrát o cenné živiny, zlepšujú štruktúru pôdy a zvyšujú jej schopnosť zadržiavať vodu. Čajová usadenina sa môže použiť napríklad na prípravu živného roztoku na zalievanie dracén alebo ako súčasť mulča či substrátu. Okrem toho čajová usadenina rozptýlená na povrchu pôdy v kvetináči pomôže zbaviť sa aj múch, ktoré lietajú okolo kvetov.
Hnojivo z kávovej usadeniny – príprava
Takýto prípravok pripravíte tak, že 1 pohár usadeniny zalejete 10 litrami vody a počkáte, kým napučí. Premiešajte a ihneď zalejte rastliny. Je dobré to urobiť raz za 1-2 týždne.
Ako domáce prírodné hnojivo pre dracény bude tiež dobre fungovať:
- banánové šupky;
- voda po varení zemiakov;
- voda po varení cestovín;
- voda po varení vajec.
Prikrmovanie dracény týmito prípravkami zabezpečí, že jej listy opäť získajú pevnosť, šťavnatú zelenú farbu a predovšetkým nezvädnú a nezožltnú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odumiera dracéna? Doprajte jej takýto „čaj“. Bude mať viac listov ako vy vlasov na hlave
Opadali listy dracény? Konajte rýchlo a zachránite ju včas
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.