30.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cora Mueller).
Citrusy sa dajú úspešne pestovať doma ako črepníkové rastliny. Dodávajú im exotický pôvab a ich plody potešia svojou chuťou a bohatstvom vitamínov. Bohužiaľ, nie je ľahké ich pestovať. Je to úloha, ktorá si vyžaduje čas a trpezlivosť, ale výsledky stoja za to. Zistite, ako sa starať o citrusové stromy doma a čo robiť, aby prinášali ovocie.
Citrusové stromy
Citrusy, latinsky Citrus, sú tropické kríky alebo malé stromy, ktoré prirodzene rastú najmä v Ázii a Austrálii. Pestujú sa tam už viac ako štyritisíc rokov, ale do Európy sa dostali až v 19. storočí. Ich najcennejším prvkom sú plody, ktoré sú u mnohých druhov jedlé. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok sú cennou zložkou nielen dezertov a slaných jedál, ale aj kozmetiky alebo liekov. Pre mnohých ľudí je ich pestovanie aj jedným zo spôsobov obživy.
V prirodzených podmienkach dosahujú citrusy výšku 3 až 15 m. Vyznačujú sa hustou korunou pokrytou vždyzelenými listami, ktoré veľmi zriedka opadávajú. Medzi nimi vyrastajú biele drobné kvety jednotlivo alebo v malých strapcoch, ktoré majú v závislosti od odrody 3 až 8 okvetných lístkov. Po ich opelení sa začnú vyvíjať plody v podobe šťavnatých bobúľ zelenej, žltej alebo dokonca tmavooranžovej farby.
Plody citrusov sa skladajú z troch častí:
- vonkajšej farebnej šupky, ktorá obsahuje veľa cenných éterických olejov;
- vnútornej bielej kôry s hubovitou štruktúrou, ktorá je zdrojom kyseliny askorbovej a pektínu;
- bielej tenkej blanky, ktorá obaľuje šťavnatú dužinu so semenami.
Tvar, vzhľad, farba a dokonca aj chuť plodov sa však u jednotlivých odrôd citrusov líšia.
Ktoré citrusy možno pestovať doma?
Žiadny citrusový strom nemôže prežiť vonku v slovenských podmienkach. Rastliny nie sú mrazuvzdorné a ich plody potrebujú na dozretie veľa slnka. Dajú sa však úspešne pestovať v interiéri – stačí nájsť správnu odrodu a poskytnúť jej všetko, čo potrebuje.
Najčastejšie vybrané citrusy na domáce pestovanie
- Citrónovník pravý – jeden z najčastejšie pestovaných citrusov v kvetináčoch. V domácich podmienkach dorastá do maximálnej výšky 2-2,5 m. Konáre citrónovníka sú pokryté tŕňmi. Vytvára svetlozelené, vajcovité, kopijovité, lesklé, na okrajoch zrezané listy, ktoré pri trení vydávajú citrónovú vôňu. Má biele kvety a jeho plody majú žltú hrubú šupku a kyslú chuť;
- Ponderosa citrón – kríženec citrónu a pomela. Pestuje sa zo semien a plodí až po niekoľkých rokoch, preto sa odporúča kupovať hotové stromčeky zo spoľahlivého zdroja. Vytvára veľké jedlé plody s hrubou šupkou a množstvom semien, ktoré v porovnaní s odrodami dostupnými v obchodoch nie sú príliš kyslé. Prináša plody a kvety počas celého roka, čo z neho robí nezvyčajnú dekoráciu interiéru;
- Citrónovník pomarančový – známy aj ako sladký pomaranč, má tenké, rozvetvené stonky, ktoré sú vyzbrojené riedkymi tŕňmi. Listy sú zelené, vajcovité a lesklé. Plody citrónovníka pomarančového sa môžu konzumovať surové aj spracované. Ich kôra obsahuje veľmi cenné éterické oleje;
- Kumkvat – malý citrusový strom, ktorý dorastá do výšky 1 – 2 m (jeden z najpomalšie rastúcich zástupcov citrusov). Má tmavozelené, kožovité, vajcovité listy, ktoré sú na koncoch zaoblené. V lete oplýva malými bielymi kvetmi s úžasnou citrusovou vôňou. Jedlé plody sú malé a mierne podlhovasté;
- Kalamondín – nazývaný aj miniatúrny pomaranč alebo mandarínka. Rastlina vznikla spojením japonského kumkvátu a kyslej mandarínky. Výsledkom je kalamondín, ktorý po celý rok vytvára biele, voňavé kvety a malé plody s priemerom asi 4 cm. Bohužiaľ, sú veľmi kyslé a nechutné, preto sa pestuje najmä z dekoratívnych dôvodov.
Ak chcete citrusové stromy udržiavať v interiéri dlhšie ako niekoľko týždňov, nestačí ich len zalievať. Musíte splniť ich vysoké nároky na porast, pôdu aj živiny.
Pestovanie citrusov doma
Mnohí ľudia stratia svoje citrusy v priebehu niekoľkých týždňov po tom, ako si ich prinesú domov. Táto situácia nastáva, keď rastlina nemá vhodné podmienky na rast. Ak chcete pestovať citrusový strom dlhé roky, mali by ste sa postarať o:
- priepustná, mierne kyslá a stredne úrodná pôda – záhradnú pôdu je dobré zmiešať s pieskom a keramzitom alebo perlitom, aby bola priepustnejšia. Môžete sa obrátiť aj na hotové zmesi pre citrusové rastliny, ktoré obsahujú minerálne látky potrebné na to, aby stromy prosperovali;
- svetlé, ale nie priamo slnečné miesto – najlepšie miesto na pestovanie citrusov je východné alebo západné okno, kde slnko priamo svieti len niekoľko hodín počas dňa. V lete môžete strom umiestniť na terasu na svetlé miesto – citrusy lepšie znášajú teplo vonku. Treba však dbať na to, aby nebol vystavený priamemu slnku, ktoré môže paralyzovať jeho listy a navyše vysušiť pôdu, takže rastlina nemôže prijímať cenné minerály zo substrátu;
- pravidelné, ale mierne zavlažovanie, aby bol substrát stále vlhký. V lete by sa to malo robiť dokonca denne;
- jarné prerezávanie – potrebné na udržanie správneho habitu rastliny. Strom by sa mal prerezávať vo výške približne 1 m, najlepšie začiatkom marca;
- teplé počas vegetačného obdobia (apríl až október) a nízka teplota približne 15 °C počas obdobia vegetačného pokoja (november až marec) – prezimovanie rastliny je potrebné na to, aby mohla intenzívne kvitnúť a prinášať plody. Ani počas obdobia vegetačného pokoja ju však nesmiete prestať zalievať.
Musíte si uvedomiť, že citrusové rastliny nemajú rady stojatú vodu, pretože zahníva korene, prievan a náhle zmeny teploty. Musíte tiež dbať na to, akou vodou rastliny zalievate. Nesmie sa brať priamo z vodovodu, pretože takáto voda je tvrdá a obsahuje veľa vápnika, ktorý bráni vstrebávaniu železa zo substrátu. Na zalievanie si vyberte mäkkú, destilovanú vodu.
Hnojenie citrusov
Citrusy budú rodiť len vtedy, ak budú mať stály prístup k potrebným minerálnym látkam. Aby sa to zabezpečilo, musíte rastlinu pravidelne presádzať – ideálne každých niekoľko rokov, keď korene začnú vyčnievať mimo drenážnych otvorov. Po čase sa však môže stať, že napriek výberu najlepšieho substrátu už obsah živín nebude dostatočný, čo spôsobí úhyn rastliny. Aby sa tomu zabránilo, musíte ju priebežne kŕmiť správnymi hnojivami.
Na tento účel môžete použiť prípravky špeciálne určené pre citrusové alebo kvitnúce rastliny. Dobre funguje aj hnojivo na paradajky, ktoré pomáha vytvárať veľké a chutné plody. Bez ohľadu na zloženie by však malo obsahovať dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) v pomere 2:1:1, ako aj železo (Fe), zinok (Zn) a mangán (Mn).
- Dusík je nevyhnutný na to, aby stromy prinášali bohaté ovocie. Podporuje aj metabolické procesy vrátane produkcie chlorofylu.
- Fosfor podporuje tvorbu plodov.
- Draslík pomáha zvyšovať obsah cukru a posilňovať ich arómu.
- Železo a mangán podporujú proces fotosyntézy. Dodávajú rastlinám krásne zelené listy.
Citrusové stromy hnojte od marca do septembra, teda v období najintenzívnejšieho rastu, kvitnutia a plodenia.
Škodcovia ovocných stromov
Pestovanie citrusov môže byť veľmi náročné, najmä pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti so starostlivosťou o tropické rastliny a pestujú ich v nevhodných podmienkach. Niekedy sa stáva, že napriek mnohým snahám listy stromu zožltnú a opadajú. Zvyčajne je to príznak roztočca, ktorý sa živí na spodnej strane rastliny, vysáva z nich šťavu a zanecháva okolo nich jemnú bielu pavučinu.
Škodca útočí, keď sú citrusy oslabené, napr. vysychaním substrátu alebo príliš vysokými zimnými teplotami. V boji proti nemu rastlinu okamžite umyte vatovým tampónom navlhčeným roztokom vody a sivého mydla alebo v sprche. Ak je roztočcov príliš veľa alebo je rastlina príliš ťažká, použite špeciálne prípravky dostupné na trhu.
Pestovanie citrusov doma je skvelý nápad na originálnu a exotickú výzdobu interiéru a zároveň skvelá príležitosť vypestovať si vlastné chutné ovocie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Malý japonský citrón dobýva svet. Je to baňa vitamínov a exotickej chuti
Najlepšia výživa pre citrusy. Budú rásť ako v teplých krajinách
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.