30.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/rigsbyphoto).
Fazuľa je súčasťou mnohých slovenských jedál. Je to chutná a zdravá rastlina, ktorá obsahuje veľa bielkovín a vlákniny. Jej príprava a jedenie však môže byť niekedy problematické. Fazuľa často spôsobuje plynatosť, čo mnohých ľudí odrádza. Našťastie existuje spôsob, ako tomu zabrániť. Na zníženie množstva polysacharidov (jednoduchých cukrov) a uľahčenie trávenia stačí jeden trik. Ako na to? Odporúčame osvedčený spôsob!
Na báze fazule vieme pripraviť veľa jedál, no vďaka vysokému obsahu vlákniny a jednoduchých cukrov je o tomto produkte známe, že spôsobuje plynatosť a plynatosť. Tento problém vyrieši trik so sódou bikarbónou.
Prečo konzumácia fazule spôsobuje nadúvanie?
Fazuľa obsahuje zložitý sacharidový reťazec, ktorý pozostáva z jednoduchých cukrov, ktoré sú pre telo ťažko stráviteľné. Keď sa tieto zložky dostanú do žalúdka a tenkého čreva, nie sú trávené a rozkladajú sa až v hrubom čreve.
Vedľajším účinkom tohto javu je oxid uhličitý (niekedy aj metán), ktorý vedie k hromadeniu plynov v tele a plynatosti. Obsah vlákniny tento efekt len umocňuje, pretože sa trávi rovnakým spôsobom.
Ako uvariť fazuľu, aby nespôsobovala plynatosť?
Štúdia z roku 2023 publikovaná v časopise „Foods“ potvrdila účinnosť používania sódy bikarbóny na odstránenie problémov s plynatosťou spôsobených fazuľou. Ako to funguje?
Jedlá sóda je mierne zásaditá, čo znamená, že dokáže neutralizovať kyseliny. Keď sa pridá do fazule, rozbije jej bunkové steny, vďaka čomu dokáže telo tieto semienka ľahšie stráviť – bez plynov a plynatosti.
Navyše, pridanie sódy bikarbóny spôsobí, že sa fazuľa uvarí rýchlejšie a zachová si viac živín.
Ako používať sódu bikarbónu?
Najprv si musíme dôkladne odmerať množstvo fazule, ktorú použijeme. Nemali by sme použiť viac ako 1/4 čajovej lyžičky sódy bikarbóny na každú štandardnú šálku sušenej fazule. Jedlá sóda sa dá použiť dvoma spôsobmi:
- Namáčanie fazule v sóde bikarbóne – sušené fazule môžeme vložiť do hrnca s vodou (voda by mala fazuľu pokryť aspoň 5 cm vrstvou) a pridať sódu bikarbónu podľa počtu použitých šálok fazule. Semená nechajte namočené aspoň 8 hodín, najlepšie cez noc. Na druhý deň dôkladne opláchnite a uvarte.
- Varenie fazule so sódou bikarbónou – druhou možnosťou je uvariť fazuľu priamo so sódou bikarbónou. V tomto prípade pridajte do hrnca s fazuľou odmerané množstvo jedlej sódy a priveďte do varu. Namočené semená varíme 30-60 minút. V prípade nenamočenej fazule to bude trvať 1-2 hodiny. Po uvarení môžeme fazuľu opláchnuť, aby sme sa zbavili prípadných zvyškov sódy bikarbóny.
Jedlá sóda je najlepšou možnosťou – alternatívou je namočiť fazuľu na dlhší čas (najlepšie cez noc) vo vode, ale tento spôsob je menej účinný.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto sa z dosky na krájanie zbavíte baktérií. Umývanie nestačí. Hrozba stále číha
Pri vyprážaní olej špliecha do všetkých strán? Pred pridaním oleja posypte panvicu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.