30.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natallia Ploskaya).
Pravidelné pranie a oplachovanie odevov a textílií v chemických prípravkoch môže poškodiť vlákna a zbaviť ich jemnosti. Navyše sa tým zvyšujú náklady na každý prací cyklus v dôsledku neustále sa zvyšujúcej ceny hotových pracích prostriedkov. Chemických prostriedkov na pranie som sa vzdala nielen preto, aby som ušetrila peniaze, ale aj preto, aby som sa lepšie starala o svoje oblečenie a zároveň znížila vplyv každodenných domácich prác na životné prostredie. Vyskúšajte moje osvedčené recepty na pracie prostriedky a zmäkčovače bielizne, z ktorých každý funguje skvele a zanecháva vaše oblečenie čisté a voňavé bez viaczložkových chemikálií.
Domáci prací prášok nahrádza chémiu z obchodu
Pri častom, niekedy až každodennom praní používame značné množstvo pracích prostriedkov na odstránenie nečistôt z nášho obľúbeného oblečenia, bytového textilu, vrchného oblečenia a mnohých ďalších pravidelne používaných materiálov. Väčšinou ide o silné, chemické prípravky, ktorých zloženie nie je najkratšie ani najjednoduchšie.
Dlhý a spletitý zoznam účinných látok používaných v hotových, v obchodoch zakúpených pracích práškoch zahŕňa také látky, ako napríklad:
- fosfáty, ktoré sú účinné pri zmäkčovaní príliš tvrdej vody, ale sú škodlivé pre životné prostredie;
syntetické aromatické zlúčeniny, ktoré sú zodpovedné za vôňu, ale často sa vyrábajú na báze silných a pre životné prostredie nebezpečných zložiek - reaktívne zlúčeniny chlóru
- amoniak
- fenoly
- konzervačné látky
Je pravda, že koncentrácia uvedených zložiek v hotových čistiacich prostriedkoch je normalizovaná vnútroštátnymi a európskymi predpismi, aby pri odporúčanom používaní nepoškodzovali ľudské zdravie. Napriek tomu však vybrané zlúčeniny môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie v dôsledku ich akumulácie v pôde alebo vode a môžu spôsobovať rôzne alergické reakcie.
Ako ušetriť na praní a pranie robiť ekologicky?
- Z údajov, ktoré zverejnili rôzne inštitúcie zaoberajúce sa výskumom sociálneho správania, vyplýva, že priemerná rodina vyperie približne päťkrát týždenne, t. j. zapne práčku približne 260-krát za rok.
Teraz už porcia najlacnejšieho pracieho prášku nie je až taký malý výdavok, plus náklady na teplú vodu a spotrebovanú elektrickú energiu na jeden cyklus. Ako ušetriť na praní a pranie robiť ekologicky? Môj spôsob, ako znížiť náklady na pravidelné pranie, je pripraviť si potrebné prípravky sama.
- Domáci prací prášok alebo zmäkčovač bielizne majú vždy osvedčené zloženie, sú šetrné k tkaninám, ale dostatočne silné na to, aby pôsobili na všetky vzniknuté nečistoty a škvrny.
Ak sa špina stihla na mojom oblečení hlboko vsiaknuť alebo sa škvrny odstraňujú naozaj ťažko, používam ďalšie metódy, napríklad namáčanie. Prací prostriedok na namáčanie bielizne si tiež vyrábam sama. Takmer vždy používam bórax, sódu bikarbónu, jedlú sódu a mydlové vločky na domáce prášky – vďaka nim je bielizeň dokonale čistá a naozaj sviežo voňajúca.
Domáci prací prášok – recepty
Stále mám niekoľko receptov na domáci prací prášok od mojej babičky, ktorá sama rada pripravovala rôzne čistiace prostriedky. Vždy používala to, čo už mala v domácich zásobách, aby mala čo najnižšie náklady na udržiavanie čistoty v domácnosti. Jej prášky, tekutiny, pasty a spreje robili v dome rozruch, pretože boli lacné a účinné ako mnohé, drahé výrobky z obchodu.
Najlepší recept na domáci prací prostriedok mi však prednedávnom navrhla suseda. Tá sa vzdala chemikálií v dome, keď jej začali vyvolávať kožné alergie. Nižšie nájdete zozbierané a vyskúšané recepty, ktoré vám umožnia takmer úplne sa vzdať chemikálií na pranie.
Prací prášok s bóraxom
Na jeho prípravu budete potrebovať:
- 2 až 3 strúhané mydlá alebo mydlové vločky
- 1 balenie jedlej sódy
- 1 balenie bóraxu
- voliteľne – 30 až 40 kvapiek esenciálneho oleja
Všetky prísady zmiešajte v jednej nádobe a máte hotovo!
- Na bežné každodenné pranie stačí jedna veľká lyžica domáceho pracieho prostriedku.
- Na dosiahnutie sviežejších tkanín a zabránenie šednutiu bieleho oblečenia upravte uvedený recept lyžicou peroxidu vodíka, citrónovej šťavy alebo lyžicou octu, ktorý chráni farby pred vyblednutím.
Biely prací prášok
Prášok s obsahom perkarbonátu sodného, ktorý sa pri kontakte s vodou počas prania mení na aktívny kyslík, obnoví bývalý lesk sivých tkanín. Dá sa kúpiť v drogériách a na internete.
Pripravte si:
- 1 a pol šálky jedlej sódy
- 1 a pol šálky perkarbonátu sodného
- 1/4 šálky morskej soli
- 1/2 pohára epsomskej soli
Zmiešajte prísady a uchovávajte ich vo vzduchotesnej nádobe.
Domáci prací prášok s kyselinou citrónovou
Tento recept s kyselinou citrónovou bude dobre fungovať na silne znečistené oblečenie a zaschnuté škvrny.
Pripravte si:
- 1 šálku nastrúhaného mydla alebo mydlových vločiek
- 1 šálka jedlej sódy
- 1 šálka bóraxu
- ½ šálky kyseliny citrónovej
- 10-15 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja
Všetky prísady zmiešajte v plastovej nádobe. Na jedno takto pripravené pranie použite 1-2 polievkové lyžice.
Prací prášok z jedlej sódy
Na znečistenú alebo mierne znečistenú bielizeň možno použiť prací prášok s mierne slabším účinkom. Jeho príprava nie je náročná. Sódu bikarbónu nahraďte jedlou sódou, ktorá neutralizuje nepríjemné pachy, má bieliace vlastnosti a pomáha zbaviť biele oblečenie žltých škvŕn pod pazuchami.
Budete potrebovať:
- 1 šálku nastrúhaného mydla
- 1 šálku jedlej sódy
- 1 pohár bóraxu
- 15 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja
Rovnako ako vo vyššie uvedených receptoch zmiešajte všetky prísady v uzatvárateľnej nádobe. Na jedno pranie budete potrebovať len 1-2 polievkové lyžice prípravku.
Domáci prací prášok bez bóraxu
Borax je bezpečná zložka na vonkajšie použitie.
- V jednej porcii vlastnoručne vyrobeného pracieho prostriedku je ho veľmi málo.
- Nezabudnite tiež, že značné množstvo z vopred odmeranej dávky bóraxu sa rozpustí vo vode a počas prania sa vyplaví.
- Vďaka chemickým vlastnostiam tejto zložky výborne odstraňuje nečistoty a likviduje baktérie a plesne a domáci prací prášok bez bóraxu bude mať slabší účinok.
To však neznamená, že domáci prací prostriedok bez bóraxu nebude účinný. Vyrobte si domáci prací prášok podľa nižšie uvedeného receptu. Zistíte, že aj vzorec, ktorý neobsahuje bežné účinné látky, ako je bórax, vám umožní vyčistiť a osviežiť znečistené oblečenie. A to len v jednom pracom cykle.
Pripravte si:
- 1/2 šálky sódy bikarbóny
- 1/2 šálky sódy na pranie
- 1/4 šálky hrubej soli
- 1/4 šálky citrónovej
Všetky prísady zmiešajte a presuňte do vzduchotesnej nádoby.
Domáci zmäkčovač tkanín
Hlavným účinkom zmäkčovača tkanín je zachovať mäkkosť tkaniny a dodať jej sviežu, intenzívnu vôňu. Tá podčiarkne čistotu vypraného prádla.
- Mnohé hotové pracie prostriedky však spôsobujú, že tkaniny strácajú svoju mäkkosť už po niekoľkých praniach, namiesto toho, aby zachovali pružnosť vlákien a ich štruktúru.
- Krásne voňajú, ale chýba im nadýchanosť, hebkosť a už nie sú také príjemné na dotyk.
Tým, že sa vzdáte chemických látok, ktoré sa aktivujú vo vode počas prania, prenikajú medzi vlákna a z veľkej časti tam zostávajú a zlepujú ich, chránime svoje oblečenie pred predčasným znehodnotením. Tento skvelý recept na domáci zmäkčovač tkanín mi dala suseda. Je to skvelá alternatíva nielen k chemickým avivážam. Dokonca aj k octu, ktorého vôňu jednoducho neznášam.
Ako funguje domáci avivážny prostriedok? Presne tak, ako by mali robiť hotové pracie prostriedky:
- pomáha zmäkčovať vodu,
- odstraňuje nebezpečné mikroorganizmy,
- zachováva farbu oblečenia
- a zároveň udržiava vlákna jemné aj v prípade jemných tkanín.
Na jeho prípravu budete potrebovať:
- 1 liter vody
- 100 g kyseliny citrónovej
- esenciálny olej podľa vlastného výberu
Všetky starostlivo odmerané prísady vložte do nádoby, uzavrite a silno pretrepte. Do každého pracieho cyklu pridajte 2-3 polievkové lyžice tohto domáceho prostriedku na oplachovanie. Čoskoro uvidíte viditeľný rozdiel. Vaše oblečenie zostane čisté, voňavé a stále mäkké a nadýchané.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvôli upchatému odtoku nemusíte volať inštalatéra. Takto si ho môžete odblokovať sami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.