31.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/gpointstudio).
Uteráky, ktoré sú mäkké na dotyk, sú oveľa príjemnejšie na pokožku, preto sa snažíme, aby si zachovali svoju nadýchanú štruktúru dlhšie. Pri častom praní sa však aj uteráky z veľmi kvalitnej tkaniny môžu stať drsnými a nepríjemnými na dotyk. Ako sa tomu dá zabrániť? Vyskúšala som rôzne domáce prostriedky na mäkké uteráky, ale tento ma obzvlášť prekvapil: stačí jedna pastilka, aby vaše uteráky boli nadýchané ako medvedík, sviežo voňavé a dlho snehobiele.
Prečo sú uteráky po vypraní drsné a zapáchajú?
Stav, v akom vyberáme uteráky z práčky po skončení pracieho cyklu, ovplyvňuje mnoho faktorov. Nie vždy sú voňavé a mäkké, niekedy zmenia svoju štruktúru a stanú sa tuhými, drsnými a naozaj nepríjemnými na dotyk. Nikto nechce, aby nové uteráky už po niekoľkých praniach vyzerali staré, opotrebované a potrebovali opäť vymeniť, preto sa oplatí naučiť sa prať zručne a dbať nielen na čistotu uterákov, ale aj na stav vlákien tkaniny.
Nekvalitné tkaniny sa ľahšie znehodnotia, ale aj tie drahé, značkové výrobky z vysokogramážnych tkanín by sa mali správne ošetrovať. Prečo sú uteráky po vypraní drsné a zapáchajú? Pranie s nesprávnym práškom, nesprávna voľba programu, pravidelné pridávanie chemického plákania alebo preťažovanie bubna sú hlavnými dôvodmi, prečo uteráky strácajú svoje vlastnosti.
Ak do práčky vložíte príliš veľa vecí naraz, nebude možné z nich dôkladne vypláchnuť prášok alebo zmäkčovadlo a zvyšky pracieho prostriedku zlepia vlákna a urobia ich tuhými. Na druhej strane, nepríjemný zápach na uterákoch môže pretrvávať aj po vypraní, ak:
- vlhké textílie skončia v koši na špinavé veci a pred praním strávia toľko hodín;
- bol zvolený nesprávny program a teplota prania bola príliš nízka;
- uteráky zostali v bubne príliš dlho a čakali na vybratie a zavesenie;
- bubon práčky nebol dlho čistený a je pokrytý špinou a zvyškami pracieho prostriedku a zatuchnutým zápachom.
Ako prať uteráky, aby zostali mäkké – domáce metódy
Správne pranie uterákov, aby zostali dlho voňavé a hebké na dotyk, zahŕňa dodržanie určitých parametrov samotného prania, šikovné sušenie a následné skladovanie v skrini, kde čakajú na svoju chvíľu, aj počas každodenného používania. Ak uteráky po požití po kúpeli nezavesíte, ale hodíte ich napríklad zrolované na stoličku, nebudú voňať sviežo. V miestnostiach so slabým vetraním uteráky tiež dôkladne nevyschnú a pri ďalšom použití budú zapáchať zatuchlinou.
Chcete vedieť, ako prať uteráky, aby boli mäkké a pritom si zachovali sviežosť? Domáce metódy vám umožnia starať sa o ne lepšie ako hotové, chemické výrobky. Niektorí ľudia si možno myslia, že preháňam, ale len každodenná správna starostlivosť o tkaniny dokáže skutočne predĺžiť ich životnosť. Preto nezabúdajte na to, aby ste:
- po použití uteráky vždy zaveste, najlepšie na čerstvý vzduch, aby sviežo voňali,
- perte ich pri vysokých teplotách, ktoré umožnia dobrú dekontamináciu tkanín,
- vyberte bielizeň z bubna hneď po jej skončení, nečakajte, kým sa stane ohniskom rastu nebezpečných baktérií,
- vymeňte syntetické, chemické pracie a oplachovacie kvapaliny za prírodné, osvedčené výrobky, ktoré môžete ľahko nájsť alebo si ich pripraviť doma.
Vynikajúci prací prostriedok, ktorý udržiava vlákna kúpeľňových uterákov mäkké a dlhšie zachováva príjemnú vôňu čistej bielizne je…. aspirín. Ukázalo sa, že táto malá šumivá tableta obľúbeného lieku pôsobí počas prania ako zmäkčovadlo, čistiaci prostriedok a bielidlo na tkaniny.
Ak používate najmä biele uteráky a nechcete, aby z týždňa na týždeň zošedli, pridajte do štandardného pracieho cyklu 1 tabletu aspirínu. Aspirín nielenže nahradí hotové pracie prostriedky, ale bude aj alternatívou k iným domácim metódam vrátane plákania octom, pridanej sódy alebo kuchynskej soli. Vyskúšajte to a urobte vlákna svojich uterákov jemnými a príjemnými na pokožku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mäkké a nadýchané uteráky ako v SPA. Pri praní použite jednoduchý trik
Lacný výrobok z drogérie na nadýchané uteráky. Budú lepšie ako v hoteli
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.