31.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Elnur).
Soľ patrí medzi potravinárske produkty, ktoré majú mimoriadne zlú povesť. Jej nadbytok v strave môže spôsobiť nepríjemné ochorenia a dokonca zvýšiť riziko závažných ochorení. Nemali by ste sa jej však úplne vzdať. Je cenným zdrojom sodíka, prvku potrebného pre správne fungovanie organizmu. Ako teda spoznáme, že naša strava obsahuje priveľa soli, alebo naopak, tejto zložky je príliš málo?
Nadužívanie kuchynskej soli je jedným z faktorov ovplyvňujúcich výskyt tzv. civilizačných chorôb. Ako ukazujú výsledky početných vedeckých štúdií, príliš veľa tejto zložky v dennom jedálnom lístku vedie k vysokému krvnému tlaku, zvyšuje riziko mŕtvice a demencie, ako aj vzniku kardiovaskulárnych ochorení, obličkových kameňov, osteoporózy a niektorých druhov rakoviny.
Prečo je soľ potrebná v našej strave?
Soli by ste sa však nemali úplne vzdať. Je cenným zdrojom sodíka, prvku potrebného pre správne fungovanie organizmu. Sodík je zodpovedný okrem iného za reguláciu vody v tele a udržiavanie primeranej dráždivosti nervových a svalových buniek. Preto by ste nemali ísť z jedného extrému do druhého.
„Na rozdiel od cukru, ktorého sa nesmie jesť príliš málo, môže byť konzumácia soli škodlivá, keď je príliš vysoká, aj keď je príliš nízka. Ide o udržanie rovnováhy“
– hovorí Dr. Lela Ahlemann, špecialistka na flebológiu, proktológiu a dietetiku, v rozhovore pre magazín Vogue.
Odborníčka upozorňuje, že nedostatok soli v strave môže spôsobiť nepríjemné a potenciálne zdravie ohrozujúce neduhy.
„Príliš málo soli často vedie k chronickej únave a problémom s krvným obehom. Podporuje tiež inzulínovú rezistenciu a zvyšuje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Ľudia, ktorí bojujú so srdcovými chorobami a cukrovkou, sú na to obzvlášť náchylní, preto by si mali dávať pozor na správny prísun tejto zložky,“
– vysvetľuje Ahlemann.
Minimálna denná dávka soli je 3,75 g a maximálna – 6 g, čo je približne rovnaké množstvo ako jedna čajová lyžička.
Ako sa prejavuje nadbytok soli v strave?
Oveľa častejším javom je však nadmerná konzumácia soli. Ako spoznáme, či je jej v našej strave priveľa? Varovné signály budú okrem iného zahŕňať: nadúvanie a opuch okolo tváre.
„Ide o typický efekt zadržiavania vody v tele, ktorého hlavnou príčinou je nadbytok soli“
– hovorí odborníčka.
Ďalším dôsledkom konzumácie príliš veľkého množstva soli a spracovaných potravín s vysokým obsahom soli je silný smäd.
„Telo sa snaží kompenzovať zvýšenú koncentráciu sodíka tým, že vyžaduje vodu na jeho zriedenie. Pitie väčšieho množstva vody ako zvyčajne pomáha odsoľovať telo, pretože soľ sa vylučuje močom“
– vysvetľuje špecialistka.
Nadbytok soli sa spája aj s nechceným priberaním.
„Ak ste cez noc pribrali 2 kilogramy, môžete sa domnievať, že je to spôsobené zadržiavaním vody. Telo sa potom snaží riediť krv, ale na to musí najprv absorbovať vodu a zadržať ju, čo má za následok dočasné zvýšenie telesnej hmotnosti.“ Návrat do normálneho stavu môže trvať niekoľko dní,“
– vysvetľuje Dr. Lela Ahlemann.
Dodáva, že na udržanie optimálnej úrovne konzumácie soli sa oplatí mierne upraviť jedálniček, vyhýbať sa spracovaným potravinám a vareniu doma.
„Keď si jedlo pripravujeme sami, je oveľa menšie riziko, že to so soľou preženieme. Môžeme ju nahradiť aj korením a bylinkami, ktoré účinne zvýraznia chuť jedál“
– poučuje Ahlemann.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zahrňte ich do svojho jedálnička. Skoncujte s problémami s krvným obehom a studenými nohami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.