31.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Opachevsky Irina).
Orchidey sa považujú za náročné a ťažko pestovateľné rastliny. Je na tom kus pravdy: tieto rastliny spôsobujú problémy najmä tým pestovateľom, ktorí sa neoboznámili s potrebami ich druhov. Prezradíme vám najčastejšie chyby pri starostlivosti o orchidey.
Orchidey – základy pestovania
Orchidey sú náročné rastliny. V závislosti od rodu a druhu majú rôzne teplotné preferencie. Najobľúbenejší druh Phalaenopsis, ktorý sa často pestuje doma, je teplomilný – ideálne podmienky preň sú 23-27 °C cez deň a 18-20 °C v noci.
Orchidey majú rady svetlé, dobre osvetlené miesta. Keďže väčšina z nich sú epifyty rastúce na stromoch, bez kontaktu s pôdou, podobné podmienky by mali mať aj doma. Ako substrát sa najlepšie hodí zmes borovicovej kôry, kokosových škrupín, keramzitu a rašeliny. Hoci orchidey majú rady vodu, mali by sa zalievať až vtedy, keď substrát po predchádzajúcom zalievaní úplne vyschne.
Najčastejšie chyby pri pestovaní orchideí
Kľúčom k úspechu pri pestovaní týchto náročných rastlín je správna zálievka orchideí, resp. ich zalievanie. Dôležité je aj umiestnenie a hnojenie. Ak orchideám nezabezpečíte tieto základné podmienky, nedôjde k opakovanému kvitnutiu rastliny,
Ako zalievať orchidey?
Orchidey sa môžu zalievať tradičným spôsobom, t. j. nalievaním vody priamo do kvetináča. Musíte však dávať pozor, aby voda nezostala na dne. Oveľa lepšou metódou je umiestniť nádobu s rastlinou do misky s vodou približne na 15 – 30 minút. Čas kúpeľa závisí od veku rastliny; čím je mladšia, tým pomalšie jej substrát absorbuje vlhkosť, takže by sa mala namáčať dlhšie. Ak pestujete viac ako jednu rastlinu, nezabudnite polievať všetky rastliny rovnakou vodou – inak hrozí prenos hubových ochorení a škodcov. Do substrátu orchideí môžete umiestniť aj knôt, po ktorom bude voda prúdiť sama. Tieto rastliny nemajú rady mokrý, pretekajúci substrát.
Akú vodu použiť na zalievanie orchideí?
Stojí za to venovať pozornosť aj vode, ktorú používate na zalievanie. Žiaľ, nemôže to byť chlórovaná voda z vodovodu – je príliš tvrdá. Minerálne soli vápnika, ktoré obsahuje, sa môžu usadzovať na koreňoch rastlín, čím blokujú ich schopnosť prijímať živiny. Preto používajte odstatú vodu, kalovú vodu, dažďovú vodu alebo vodu z filtra na reverznú osmózu. Vodu z vodovodu môžete okysliť aj niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy.
Umiestnenie orchideí
Orchidey vo voľnej prírode rastú na kôre a konároch stromov v tropických dažďových pralesoch. Sú preto prispôsobené svetlým, ale nie priamo slnečným miestam. Častou chybou je umiestnenie rastliny na príliš tmavé miesto – napríklad na severný parapet. V dôsledku nedostatku svetla rastlina prestane rásť, opadajú jej kvety a listy sa sfarbia. Slnečné svetlo, najmä v lete, nemožno preháňať. Príliš veľa ho tiež škodí. Prudké svetlo spôsobuje úpal a čierne a hnedé sfarbenie listov.
Hnojenie orchideí
Existuje rozšírený názor, že bohaté hnojenie prinesie veľkolepé výsledky v podobe krásneho kvitnutia orchideí. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Tieto rastliny sú veľmi citlivé na nadmerné hnojenie. Prebytok nevyužitých živín sa ukladá v pôde, čo môže oslabiť a poškodiť korene rastliny. Odporúča sa používať hnojivá určené pre orchidey, a to vo veľkom riedení – v závislosti od druhu použite polovicu odporúčanej dávky. Hnojivo sa aplikuje len počas vegetačného obdobia. Keď orchidey prejdú do vegetačného pokoja, s hnojením sa prestane. Dôležité je, aby ste orchidey nehnojili hneď po presadení. Domáce hnojivá, napríklad z cesnaku, banánových šupiek alebo zemiakov, by sa tiež nemali preháňať. Oplatí sa pozorovať rastlinu a dodávať jej to, čo má rada.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orchidea bude kvitnúť stále. Zalievajte ju vodou, ktorá bežne steká do umývadla
Posypte pôdu a sledujte, čo sa stane. Aj tá najslabšia orchidea sa úspešne podrobí takejto záchrane
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.