31.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa)
Niektorí ľudia pociťujú chlad oveľa častejšie, aj keď sú v teplej miestnosti. Aj napriek hrubej bunde a zimným topánkam v zime rýchlo zamrznú, keď sú vonku. Tento jav si najčastejšie spájame s nízkym krvným tlakom alebo poruchami krvného obehu. Je to aj charakteristický príznak hypotyreózy. Ukazuje sa, že príčina problémov s termoreguláciou môže byť ešte prekvapivejšia. Neustále mrznete a sťažujete sa na studené ruky a nohy? Určite si prečítajte, čím to môže byť spôsobené.
Čo je to telesná termoregulácia?
Ľudské telo je takmer dokonalý „stroj“, v ktorom jednotlivé kolieska bezchybne fungujú a udržiavajú normálne funkcie orgánov a celých systémov. Jedným z kľúčových procesov je termoregulácia, t. j. zabezpečenie toho, aby si telo udržalo správnu teplotu bez ohľadu na teplotu okolia. Za to je zodpovedný predovšetkým mozog (konkrétne hypotalamus), ako aj sympatický nervový systém, potné žľazy alebo termoreceptory nachádzajúce sa v koži.
Keď sa nachádzame pri nízkych teplotách, naše telo má k dispozícii množstvo mechanizmov na udržanie telesnej teploty na konštantnej úrovni 36,6 stupňa Celzia. Zrýchľujú sa napríklad metabolické procesy (telo spaľuje viac kalórií, aby sa „zahrialo“), zvyšuje sa vylučovanie hormónov štítnej žľazy a zmenšujú sa cievy. Na druhej strane, v situáciách prehriatia (napr. v horúcom počasí) sa cievy rozšíria a potné žľazy začnú pracovať na najvyššie obrátky.
Prečo dochádza k narušeniu termoregulačných procesov?
Medzi najčastejšie príčiny problémov s termoreguláciou patria hormonálne poruchy (napr. abnormálna syntéza hormónov štítnej žľazy), bakteriálne a vírusové infekcie a vystavenie extrémne nízkym alebo vysokým teplotám okolia. Zatiaľ málo známou častou príčinou porúch termoregulácie je nedostatok vitamínov a minerálov. Ukazuje sa, že niektoré z nich zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolických procesoch zodpovedných za udržiavanie telesnej teploty. Neustále mrznete? Skontrolujte, či netrpíte nedostatkom niektorých vitamínov a minerálov.
Nedostatok železa
Železo je nevyhnutné na tvorbu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík do všetkých buniek v našom tele. Bez neho svaly a tkanivá nie sú schopné produkovať teplo a energiu. Preto má anémia z nedostatku železa za následok neustálu únavu, letargiu a ťaživý pocit chladu.
Nedostatok vitamínu B12
Vitamín B12 alebo kobalmín je tiež veľmi dôležitý pre termoregulačné procesy. Podobne ako železo sa podieľa na tvorbe hemoglobínu a je nevyhnutný aj pre tvorbu neurotransmiterov v nervovom systéme. Jeho nedostatok sa podobá príznakom anémie: únava, bledá pokožka, závraty a častý pocit chladu, najmä v rukách a nohách. Charakteristické môže byť aj brnenie prstov a necitlivosť rúk a nôh.
Nedostatok vitamínu B9
Neustály pocit chladu môže byť aj dôsledkom nedostatku vitamínu B9, známeho ako kyselina listová. Je zodpovedný za správne fungovanie buniek nervového a obehového systému. Je to ďalšia látka potrebná na správne okysličovanie buniek a tkanív nášho tela. Pri jej nedostatku sa rýchlo cítime unavení, sme citliví na chlad a zhoršuje sa nám krvný obeh.
Nedostatok vitamínu C
Normálne množstvo vitamínu C v tele je potrebné na vstrebávanie železa. To znamená, že strava bohatá na železo nás neochráni pred anémiou, ak nám zároveň chýbajú potraviny bohaté na vitamín C. Okrem toho, že sme citlivejší na chlad, hrozí nám aj zníženie imunity, zhoršenie stavu ciev a častejšie infekcie.
Zaradením týchto potravín do svojho jedálnička zlepšíte krvný obeh a zastavíte pocit chladu
Nedostatok železa a vitamínov, ktoré sú zodpovedné za anémiu, by sa mal doplniť. Lieky alebo doplnky by sa však nemali užívať samostatne (len po testoch a konzultácii s lekárom), pretože sa nimi môžete ľahko predávkovať a ešte viac si poškodiť zdravie. Najlepším riešením je zaradiť do stravy potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo chýbajúcich zložiek. Ideálnymi zdrojmi ľahko vstrebateľného železa sú červené mäso, pečeň, biela fazuľa, tofu, ako aj tekvicové semienka alebo pistácie.
Veľké množstvo vitamínu B12 sa nachádza v mäse a vnútornostiach, žltom syre a vajciach. Ak máte nedostatok vitamínu B9, je vhodné zaradiť do svojho jedálnička vnútornosti, syry, vajcia, kvasnice, zelenú listovú zeleninu a červené a oranžové ovocie. Na druhej strane, najväčšie množstvo vitamínu C sa nachádza v citrusovej a zelenej zelenine a uhorkách.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Musíme naozaj vypiť 2 litre vody denne? Vedci odhalili pravdu!
Toto ovocie by malo byť súčasťou jedálnička seniorov. Podporuje kardiovaskulárny systém
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.