02.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Boyloso).
Kaktusy sa často považujú za mimoriadne odolné, dokonca nezničiteľné rastliny. Napriek zdaniu však existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k rozpadu a nakoniec k úhynu kaktusu. Preto sa oplatí vedieť, akých chýb v starostlivosti sa vyvarovať a ako postupovať, keď spozorujete prvé znepokojujúce príznaky. Poradíme vám, ako zachrániť hnijúci kaktus.
Pestovanie kaktusov nie je zložité. Niekedy sa však vyskytne problém, ktorým je hnitie rastliny zdola. Vtedy musíte okamžite konať, pretože otáľaním vystavujete kaktus riziku úhynu. Vysvetlíme vám, ako postupovať, keď rastlina začne hniť, a čo robiť, aby ste takejto situácii zabránili.
Čo prispieva k hnilobe kaktusov? Týmto chybám sa treba vyhnúť
Na prvý pohľad sú kaktusy pomerne odolné rastliny, ale niektoré chyby v starostlivosti môžu spôsobiť, že začnú hniť zdola nahor. Najčastejšiu chybu predstavuje prílišné zalievanie rastliny. Kaktusy sú odolné voči suchu, ale sú veľmi citlivé na nadmernú vlhkosť.
Prílišné zásobovanie vodou preto spôsobuje hnilobu koreňov rastlín. V dôsledku toho vznikajú aj hubové, bakteriálne a vírusové ochorenia. Častou chybou je aj nedostatočná drenáž v kvetináči. To spôsobuje, že voda nemá ako odtekať, takže rastlina stojí vo vlhku, čo tiež prispieva k hnilobe.
Okrem toho môže byť príčinou aj nevhodné osvetlenie kaktusu. Nedostatok denného svetla rastlinu výrazne oslabuje a zvyšuje jej náchylnosť na choroby. Príčinou hniloby kaktusov bývajú aj rôzne druhy mechanického poškodenia, pretože poranená rastlina je menej odolná voči infekcii.
Čo robiť, keď kaktus hnije? Toto vám pomôže zachrániť ho
Vo chvíli, keď si všimnete, že váš kaktus hnije zdola, nemáte ani chvíľu času nazvyš. Kľúčom k záchrane rastliny je rýchla reakcia, ktorá ju zachráni pred úplným zničením. Vzhľadom na to by sa mali hneď po spozorovaní znepokojujúcich zmien podniknúť nasledujúce kroky:
- Odrežte zhnité časti – okamžite odrežte zdravú hornú časť kaktusu od tej zhnitej. Po odrezaní sa pozrite na tkanivá vo vnútri stonky rastliny a porovnajte ich s chorými. Takto krájajte plátky kaktusu, kým neodstránite všetky infikované časti. Nezabudnite to robiť ostrým a vopred vydezinfikovaným nožom, ktorý by ste mali počas celého procesu tiež dezinfikovať. Potom použite „ceruzkový rez“, to znamená, že odrežete malé časti kaktusu, aby ste odkryli väčšiu časť jadra, pretože práve tu sa nachádzajú bunky, ktoré umožnia tvorbu nových koreňov rastliny.
- Sušenie rastliny – po prerezaní kaktusy sušte. Najlepšie je umiestniť ho na svetlé a suché miesto, nie však na priame slnečné svetlo. Rastlina sa má sušiť, kým sa na jej povrchu neobjaví tvrdá a suchá kôra. Zvyčajne to trvá približne týždeň.
- Presádzanie kaktusu – po vyschnutí umiestnite rastlinu do kvetináča naplneného suchou a priepustnou zeminou. Najlepšou voľbou je zmes piesku a špecializovanej kaktusovej zeminy. Niekoľko dní rastlinu nezalievajte, aby vlhkosť opäť neviedla k hnilobe.
- Starostlivosť – keď sa kaktus zakorení, až potom môžete začať so zalievaním. Najlepšie je to robiť zospodu pred tanierom, aby sa zabránilo preliatiu substrátu. Zároveň nezabúdajte, že je lepšie problémom predchádzať, ako s nimi neskôr bojovať, preto nezabudnite pravidelne kontrolovať stav rastlín, ako aj ich správne zalievať a odvodňovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Echinopsis eyriesii – ako sa oň starať, aby bol obsypaný kvetmi?
Pestujete kaktusy? Ak nechcete, aby uhynuli, vykonajte toto ošetrenie teraz
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.