03.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Georgina Burrows).
Rastliny v kvetináčoch majú svoje vlastné požiadavky na svetlo. Niektoré uprednostňujú svetlé miesta, zatiaľ čo iné rastú v tienistom kúte. Rozmanitosť druhov, ktoré milujú tieň, je neuveriteľná. Kvitnúce, popínavé alebo s dekoratívnymi listami – každý si nájde niečo pre seba. Objavte najkrajšie rastliny milujúce tieň, ktoré sa stanú jedinečnou dekoráciou každej miestnosti.
Izbové rastliny, ktoré milujú tieň
Ak chcete krásne kvety a váš byt nemá veľa slnečného svetla, nič nie je stratené. Rastliny v kvetináčoch, ktoré milujú tieň, dobre znášajú obmedzené svetlo a dobre sa im darí aj na tienistých miestach. Málokto vie, že aj okenné sklo znižuje prísun svetla približne o 25 %, takže výber tieňomilných rastlín je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako vniesť do domu zeleň. Dlhodobo si uchovávajú vodu, takže je ťažké ich vysušiť. Milujú ich všetci zábudlivci a zaneprázdnení ľudia, takže ak ste doma len zriedka a zabúdate sa o kvety pravidelne starať, budú pre vás ideálne.
Všetky tieňomilné domáce kvety dobre fungujú v podmienkach s obmedzeným prístupom prirodzeného svetla, ale nezabudnite, že neexistujú rastliny, ktoré by mohli žiť bez slnka.
Závesné kvety milujúce tieň
Závesné kvety milujúce tieň sú väčšinou popínavé rastliny. Tieto druhy rastlín majú výrazné korene a priliehavé úponky, hákovité hroty a skrútené stonky. Možno ich použiť ako živý kvetinový záves, kvitnúcu zástenu alebo dokonca rastlinnú stenu. Sú to pútavé rastliny, ktoré dokonale zapadajú do súčasných trendov. Hodia sa do tradičných interiérov aj do bytov zariadených v modernom štýle.
Filodendron (Philodendron)
Rastliny tohto druhu sa vyskytujú v mnohých odrodách, z ktorých väčšina je popínavá. Vo voľnej prírode rastú v tropickom podnebí, takže keď sa rozhodnete pre ich pestovanie, musíte zabezpečiť správnu teplotu (minimálne 15 stupňov Celzia) a dostatok vlhkosti v miestnosti, kde ich budete pestovať.
Ak snívate o pôsobivej domácej džungli, zvážte pestovanie týchto druhov.
- Filodendron previsnutý (Philodendron scandes) – jeho stonky môžu dosahovať dĺžku až 2 metre. Pestuje sa pomerne ľahko a je pomerne nenáročný.
- Philodendron erubescens – vyznačuje sa veľmi rýchlym rastom. Je schopný dosiahnuť dĺžku až 4 metre.
- Filodendron obrovský (Philodendron pedatum) – dorastá do dĺžky 3 metrov.
Papraďorasty (Polypodiopsida)
Ide o jednu z najobľúbenejších závesných kvetín, ktoré milujú tieň. Rastliny tohto druhu môžu byť rozmarné a môžu spôsobovať určité problémy. Vyžadujú pravidelné kropenie a vlhký substrát. Papraďorasty sa vyskytujú v mnohých odrodách. Na Slovensku je najobľúbenejšia nefrolepka (Nephrolepis exaltata) s dlhými perovitými listami. K najvyšším a najľahšie pestovateľným poddruhom tejto paprade patria odrody hrebenistá a bostonská s charakteristicky zvlnenými listami.
Lampášik Woodov (Ceropegia Wooda)
Je to pomerne ľahko pestovateľná rastlina s visiacimi stonkami. Prirodzene sa vyskytuje v oblastiach južnej Afriky, ale na Slovensku sa pestuje ako izbová rastlina. Dobre znáša náročné podmienky, napríklad obmedzený prístup k vode a svetlu. Pre svoje tenké stonky so srdcovitými listami sa nazýva čínsky lampáš.
Rhipsalis cassutha
Je cenený pre svoj pôvodný vzhľad. Je to veľmi atraktívna rastlina z čeľade kaktusovitých, ktorá prirodzene rastie v Južnej a Severnej Amerike. Nie je veľmi náročná. Pre správny rast a vývoj potrebuje len dobre odvodnenú pôdu a pravidelné postrekovanie. Má rada rozptýlené slnečné svetlo a čiastočne zatienené miesta. Ripsalis sa vyznačuje holými stonkami, ktoré visia dole a vytvárajú husté zelené trsy. Dobre sa hodí do bytov s moderným dizajnom.
Codonanthe crassifolia
Je to rastlina, ktorej stonky pripomínajú vrkoče. Je nenáročná na pestovanie a výborne sa hodí na izbovú kultúru. Vyžaduje priepustný substrát a nepotrebuje intenzívnu zálievku. Medzi zalievaním počkajte, kým pôda úplne nevyschne. Pri správnej starostlivosti bude rastlina kvitnúť bielymi, neveľkými kvetmi. Najpôsobivejšie sú však liany rastliny, ktoré rastú veľmi husto a sú silne rozvetvené.
Ostatné rastliny milujúce tieň
Pôsobia veľmi atraktívne a dôstojne a zároveň oživujú interiér. Najčastejšie sú tropického pôvodu, takže sú ideálne na vytvorenie súkromnej domácej džungle.
Monstera
Stala sa obľúbenou nielen pre svoju krásu, ale aj pre svoju odolnosť. Je pomerne nenáročná na pestovanie, ale nezabudnite ju príliš nezalievať – nemá rada nadmernú vlhkosť. Na Slovensku sa pestuje monstera skvelá (Monstera deliciosa), ktorá sa vyskytuje v niekoľkých zaujímavých odrodách, ako napr:
- Monstera adansonii,
- Monstera deliciosa ‚Thai constellation‘.
Zamiokulkas (zamioculcas zamiifolia)
Ak chcete mať doma kúsok nedávno populárneho Zanzibaru, zamiokulkas predstavuje výbornú voľbu. Prirodzene sa vyskytuje v tanzánskom raji, možno ho úspešne pestovať aj v slovenských domácnostiach, kde si zachováva lesklé listy a intenzívne sfarbenie. Je cenený pre svoju mrazuvzdornosť. Zahubiť ho možno len pri nadmernom zavlažovaní.
Senpólia fialková (Saintpaulia ionantha)
Rastlina je známa ako africká fialka. Pochádza z južnej Afriky, ale nepotrebuje intenzívne svetlo. Senpólii stačí rozptýlené svetlo a vlhká, úrodná pôda. Rastlina je cenená pre svoje jednoduché pestovanie a bujné kvitnutie, ktoré môže trvať po celý rok.
Brečtan (Hedera)
Je to rastlina, ktorá sa dobre uplatní v miestnostiach s obmedzeným slnečným svetlom. Brečtan má rád rozptýlené svetlo alebo zatienené miesta. Vyžaduje úrodnú pôdu a šetrné zavlažovanie.
Lopatkovec (Spathiphyllum)
Prirodzene sa vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike a juhovýchodnej Ázii. Vyžaduje pravidelné zalievanie a kropenie listov. Je to jedna z mála izbových rastlín, ktoré milujú tieň a bohato kvitnú. Ak si dáte záležať, môžete sa z jej bielych kvetov tešiť až niekoľko mesiacov.
Kvety, ktoré v domácnosti milujú tieň, vo väčšine prípadov uprednostňujú úrodnú, vlhkú a priepustnú pôdu. Bez ohľadu na druh musíte vždy zabezpečiť dostatočnú vlhkosť v miestnosti, kde bude rastlina umiestnená. V chladných priestoroch pestujte paprade a cibuľovité rastliny. V podmienkach s miernou teplotou – araukária, cisus, brečtan, šeflera, figovník popínavý alebo howea. Bylinkám, dracéne, filodendronu, difenbachii, monstere, scindapsusu a syngóniu sa najlepšie darí v teplých oblastiach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nekombinujem, len nasypem 1 čajovú lyžičku do vody. Zamiokulkas vystreľuje nové listy ako ohňostroj
Nevyhadzujte ich do koša, ale pridajte ich pri zalievaní. Listy dracény budú husté a zelené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.