03.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko).
Ukazuje sa, že zalievanie orchideí je zvyčajne spojené s väčšinou chýb, ktorých sa pri pestovaní týchto rastlín dopúšťame. Často ich zalievame príliš veľa alebo nesprávne, čo pre niektoré druhy znamená istú smrť. Na čo je teda najdôležitejšie dávať pozor, aký spôsob zalievania orchideí by ste mali zvoliť? Odporúčame.
Zalievanie orchideí – najdôležitejšie pravidlá
Najdôležitejšie pravidlo – vždy sa vyhýbajte stagnujúcej vlhkosti. Korene by nemali prísť do kontaktu s vodou, pretože to spôsobuje ich hnilobu. Preto orchidey vysádzame do vhodného substrátu, ktorý je určený na odvádzanie vody. Okrem toho nikdy nelejeme vodu na listy, aby sa nezdržiavala v ich priehlbinách. To tiež spôsobuje hnilobu rastliny.
Na zalievanie orchideí je najlepšie používať vodu s telesnou alebo izbovou teplotou. Mala by to byť mäkká voda s nízkym obsahom vápnika. Ako ju získate? Môžeme naliať vodu do kanvy a nechať ju tam cez noc.
Vodu možno zmäkčiť aj varením. A ako často by sa mali orchidey zalievať? Železné pravidlo znie – až keď substrát dostatočne vyschne. Môžete to ľahko skontrolovať zdvihnutím kvetináča. Potom by sa mal jednoducho zdať ľahký. Zvyčajne stačí rastliny zalievať raz týždenne. Čerstvo presadené orchidey a rastliny, ktoré stoja nad zapnutými radiátormi, ako aj tie, ktoré práve kvitnú, dobre znášajú aj druhú zálievku v priebehu jedného týždňa. Orchidey stojace v chladnejších priestoroch, napríklad v nevykurovanej miestnosti, možno zalievať menej často, napríklad každých 10 dní.
Ako zalievať orchidey?
Existuje mnoho možností. Rastlinu môžete dať približne na 2-3 minúty pod vodovodný kohútik, samozrejme, bez krytu, a substrát opláchnuť vodou s izbovou alebo mierne teplejšou teplotou.
Prúd vody smerujte na substrát, nie na rastlinu. Napríklad opláchnutím plastového kvetináča raz za mesiac môžete odstrániť všetky zvyšky alebo prebytok hnojiva. Táto metóda dobre funguje aj pri substrátoch, ktoré rýchlo vysychajú.
Orchidey môžete zalievať rovnakým spôsobom ako iné rastliny, teda konvičkou priamo na substrát, pričom dbajte na to, aby ste nezalievali listy. Prebytočnú vodu vylejte z obalu, aby ste nespôsobili hnilobu koreňov. Ďalším spôsobom je zalievať orchideu striekaním, t. j. ponorením do kanvy. Nalejte vodu do misky, vložte do nej rastlinu približne na niekoľko minút, vyberte ju a vložte späť do obalu. Je však dôležité si uvedomiť, že ak ponoríte všetky rastliny do rovnakej nádoby, existuje značné riziko prenosu bakteriálnych alebo hubových ochorení alebo škodcov.
Orchidey sa odporúča zalievať ráno. To im poskytne dostatok času na vyschnutie pred chladnejším večerom.
Ak chcete orchidey správne zalievať a hnojiť, musíte rastliny pozorne sledovať. Rôzne druhy orchideí majú svoj vlastný vegetačný cyklus, špecifické fázy rastu a obdobia odpočinku, ktoré môžu byť viac alebo menej výrazné. Obdobie rastu môžeme rozpoznať podľa toho, že orchidey vysádzajú nové korene, objavuje sa nový srdcový list, na minuloročnom výhonku sa začínajú tvoriť pseudobulby alebo začínajú rásť stonky kvetov.
Hnojenie orchideí – základom je striedmosť
Počas obdobia rastu je mimoriadne dôležité správne a postupné zvyšovanie zálievky a hnojenia. Ak si nevšimnete, že orchidea vstúpila do fázy rastu, a poskytnete jej príliš málo živín, kvety sa neobjavia a rastlina uhynie. Ide o pomerne častú chybu.
Hoci sú orchidey rastliny s nízkymi nárokmi na výživu, nemali by ste sa vzdávať ich hnojenia. To je pre rastliny rovnako dôležité ako správna strava a vitamíny pre ľudskú výživu.
Rastliny, ktoré sú v období vegetačného pokoja, nie je potrebné hnojiť. Takisto nepotrebujú časté zalievanie. To neplatí vo fáze rastu a kvitnutia. Treba mať na pamäti, že hnojivo sa najúčinnejšie vstrebáva cez vlhký substrát, preto rastlinu najprv zalejte a až potom hnojte. Tým sa zároveň chránia korene. Môžete použiť tekuté hnojivo, tyčinky, živiny v aplikátoroch alebo domáce hnojivá pre orchidey. Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob, najdôležitejšia je pravidelnosť, správna koncentrácia aplikovaného hnojiva a používanie hnojív s mierou. Nedostatok živín má často za následok nedostatok kvetov a nadmerné zasolenie koreňov, ktoré zhnednú, zmäknú a neprijímajú vodu ani hnojivo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
To je dôvod, prečo orchidey odmietajú znovu kvitnúť. Najčastejšie chyby v starostlivosti
Odmieta vaša orchidea kvitnúť? Pripravte jej takýto posilňujúci kúpeľ
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.