03.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrey_Nikitin).
Tučnolist je krásna rastlina, ktorej pestovanie nie je príliš zložité a je vhodná aj pre začiatočníkov. Sú však obdobia, keď začne chradnúť a strácať listy. Čo nemá strom šťastia rád? Na tieto veci si treba dať pozor.
Tučnolist, známy aj ako strom šťastia, je obľúbená črepníková rastlina, ktorá sa nachádza v mnohých domácnostiach. Keďže nemá prehnané nároky, nie je obzvlášť náročné udržiavať ho vo výbornej kondícii. Napriek tomu musíte mať na pamäti niekoľko základných pravidiel, vďaka ktorým bude rásť sviežo, zdravo a zeleno.
Kde by mal stáť strom šťastia? Takto sa o neho postaráte
Jedným z predpokladov, aby tučnolist krásne rástol, je vhodná poloha. Vyberte miesto, ktoré je pomerne svetlé, ale nie na priamom slnku. Dobre poslúži aj polotieň. Udržujte ho vo voľnej pôde s drenážou na dne. Čo sa týka zalievania, keďže ide o sukulent, nevyžaduje časté zásobovanie vodou. Stačí ho zalievať raz za mesiac v zime a každé 2-3 týždne v lete. Začnite s tým, až keď je pôda viditeľne suchá a kyprá. Nezabudnite tiež, že listy nesmú byť namočené.
Čo sa nepáči stromu šťastia? Na to si treba dávať pozor
Strom šťastia si nevyžaduje zložité ošetrovanie, takže by sa mohlo zdať, že jeho pestovanie by nemalo spôsobovať žiadne problémy. Napriek tomu niekedy stráca listy a usychá vám pred očami. Na vine je najčastejšie nedostatočné zavlažovanie. Platí to pre príliš riedke aj hojné zalievanie. V prvom prípade začnú jeho listy strácať farbu a začnú opadávať, v druhom prípade sa najskôr objavia vrásky. Preto je veľmi dôležité robiť to pravidelne, ale bez preháňania.
Ako zachrániť premočený strom šťastia? Možno bude potrebné presadenie
Ak bol tučnolist premokrený, musíte sa v blízkej budúcnosti zdržať zavlažovania, kým pôda úplne nevyschne. V extrémnych prípadoch, t. j. keď je pôda naozaj mokrá, sa môže objaviť pleseň. V takom prípade neotáľajte, ale rastlinu ihneď presaďte. Udržujte ju na svetlom a relatívne teplom mieste, ale nevystavujte ju nadmernému teplu radiátorov.
Čím vyživovať tučnolist? Použite zriedený prípravok
Je tiež dobré vyživovať tučnolist vhodnou zmesou. Nerobte to však príliš často, pretože prebytok bude aj v tomto prípade škodlivý. V období od jari do jesene stačí hnojiť maximálne raz za mesiac. Ideálne je zriedené hnojivo na kaktusy. Hovoríme dokonca o 1/4 dávke. To ju hĺbkovo vyživí a posilní. Bude vyzerať krásne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stráca váš tučnolist listy? Táto domáca výživa ho rýchlo posilní
Takto som zachránil stromček šťastia. Listy už nie sú žlté a mäkké. Babičkin trik pomohol
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.