04.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HowdyB).
Živý plot je výbornou voľbou pre tých, ktorí si chcú vytvoriť krásny plot a zároveň si zabezpečiť súkromie a ochranu pred zvedavými pohľadmi susedov. Jednu z najobľúbenejších možností pre živý plot predstavujú tuje. Rastú pomerne rýchlo, sú husté a svojou zeleňou potešia oko po celý rok. V poslednom čase je čoraz obľúbenejší dvojfarebný živý plot, ktorý tvoria rastliny s rôzne sfarbenými listami. Ktoré druhy budú najlepšie fungovať? Aké sú výhody zmiešaných živých plotov?
Najlepšie rastliny pre dvojfarebný živý plot
Živé ploty plnia mnoho funkcií – sú jedinečným dekoratívnym prvkom v záhrade a okrem toho poskytujú súkromie a ochranu pred hlukom a vetrom. Nedá sa poprieť, že najčastejšiu rastlinu na tvorbu živých plotov predstavuje tuja, ktorá si zachováva peknú zelenú farbu aj v zime. Tisy, buxusy, vtáčie zoby, vavrínovce, hraby alebo jarabiny sú tiež výbornou alternatívou k vitálnym živým plotom. V poslednom čase sú čoraz obľúbenejšie zmiešané živé ploty. Na rozdiel od jednodruhových živých plotov sa skladajú z viacerých druhov rastlín. Ak chcete dvojfarebný živý plot, vysaďte vedľa seba rastliny, ktoré sa líšia farbou listov. Na tento účel možno použiť aj ihličnaté alebo kvitnúce druhy. Musíte vybrať druhy s podobnými požiadavkami a podobnou rastovou silou. Medzi najlepšie rastliny pre dvojfarebný živý plot patria:
- dráč Thunbergov (medzi odrody patria Atropurpurea, Rose Glow, Kelleriis a Golden Ring),
- vtáči zob obyčajný (odroda Aureum, ktorá sa vyznačuje zlatožltými listami),
- tavoľa kalinolistá (odrody Diabolo s tmavočervenými listami a Luteus so žltými listami),
- pajazmín vencový (odroda Aureus, ktorá sa vyznačuje zlatozeleným olistením),
- forzítia (s intenzívnymi žltými kvetmi začiatkom marca, po ktorých nasleduje tmavozelené olistenie, ktoré na jeseň nadobúda teplejšie tóny),
- tuja západná litomysl (jej stonky sú pokryté krémovými škvrnami).
Zmiešaný živý plot môžete vytvoriť aj z rastlín, ako orgován obyčajný, borovica čierna, smrek obyčajný alebo smrek omorikový, jedľa Nordmannova, breza previsnutá a dokonca aj muchovník.
Výhody zmiešaných živých plotov
Zmiešaný živý plot kombinuje rôzne druhy vrátane kvitnúcich, vždyzelených, s farebnými listami alebo okrasnými plodmi. Okrem dekoratívnej hodnoty môže plniť mnoho funkcií. Vymedzuje hranice pozemku a poskytuje súkromie, chráni pred zvedavými pohľadmi susedov a okoloidúcich. Okrem toho zmiešaný živý plot vytvára stenu, ktorá čiastočne chráni pred vetrom, prachom a dokonca aj hlukom. Starostlivosť o zmiešané živé ploty nie je príliš náročná. Okrem pravidelného zalievania a hnojenia ich stačí pravidelne strihať (aj niekoľkokrát ročne). Keď začínate zakladať zmiešaný živý plot, pripravte pôdu zodpovedajúcim spôsobom s ohľadom na požiadavky vybraných rastlín. Vzdialenosť medzi rezmi závisí od druhu alebo odrody. Výsadbu živého plota naplánujte na jar alebo na jeseň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina stvorená na živý plot. Je odolná a taká krásna, že tuje sa môžu skryť
Alternatíva k tujam. Tesný živý plot, ktorý môžete mať niekoľko sto rokov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.