4.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Suburbanium).
Údeniny sú častým hosťom na slovenských stoloch a tvoria základ sendvičov a mnohých ďalších jedál. Niekedy si na nich môžete všimnúť dúhový lesk, ktorý v mnohých gurmánoch vyvoláva pochybnosti o čerstvosti a kvalite výrobku. Je to tak správne? Vysvetlíme vám, čo znamená farebný lesk na údeninách a či sú vhodné na konzumáciu.
Čo znamená dúhový farebný povlak na údeninách?
Keď kupujeme potraviny, chceme, aby boli čerstvé a čo najkvalitnejšie. Veľký význam prikladáme aj ich domácemu skladovaniu a pozornému sledovaniu akýchkoľvek zmien vzhľadu. Ako reagovať, keď zbadáte na šunke rôznofarebný, dúhový povlak? Ukazuje sa, že potraviny by sme nemali odpisovať.
Najčastejšie ide o dôsledok reakcie svetla so svalovými vláknami mäsa. Je to spôsobené zmenou ich štruktúry, ku ktorej dochádza počas krájania. Vlákna sa na povrchu šunky posunú. Pri lome svetla na bielkovinách obsiahnutých v šunke vzniká lesklý farebný lesk. Dochádza k difrakcii alebo „ohýbaniu“ svetla. Toto nesúvisí so stratou čerstvosti výrobkov. Čím sú plátky tenšie, tým je pravdepodobnejšie, že si tento jav všimneme.
Situáciu môže vysvetliť dlhé zrenie mäsa a jeho intenzívne tepelné upravenie. Tieto procesy môžu tiež spôsobiť štrukturálne zmeny v mäse, ktoré v kombinácii so svetlom vytvárajú dúhový efekt. Ak má výrobok správnu vôňu a chuť a nebol prekročený dátum spotreby, je bezpečný na konzumáciu.
Podľa čoho spoznáte skazenú klobásu?
Ak chcete pripraviť zdravé a čerstvé jedlo, mali by ste venovať pozornosť stavu jednotlivých zložiek. Nie je to inak ani v prípade šunky alebo klobásy. Ako zistíte, že je klobása znehodnotená a nemala by sa jesť?
Najskôr sa spoľahnime na vlastný nos. Skazená klobása zvyčajne vydáva nepríjemný – kyslý alebo hnilobný – zápach. Pozorne sa pozrite na vzhľad. Lepkavý, klzký povrch je znakom toho, že výrobok sa začína kaziť. Rovnako treba interpretovať aj zmenu farby na sivú. Alarmujúcim signálom je aj zelenkavé alebo čierne sfarbenie. Na potravine pravdepodobne už rastú škodlivé baktérie a plesne.
Nevšimli ste si nič znepokojujúce, ale klobása má horkú alebo nezvyčajnú chuť? Vzdajte sa ďalšieho sústa, pretože už nie je vhodná na konzumáciu. Ak kupujete balené výrobky, venujte pozornosť obalu. Ak je nafúknutý a zdá sa byť „nafúknutý“, šunka alebo klobása sa už pravdepodobne začala kaziť.
Ako mám uskladniť klobásy, aby vydržali dlhšie čerstvé?
Stav našich zásob do veľkej miery závisí od správneho skladovania. Údeniny by sa mali skladovať v chladničke pri teplote 0 – 4 °C. Po otvorení vložte potraviny do vzduchotesných nádob alebo ich zabaľte do pergamenového papiera. Takto zabránite prístupu vzduchu. Zabráňte prístupu vlhkosti, ktorej prebytok podporuje rýchle kazenie mäsa. Vždy dodržiavajte dátum spotreby a klobásy spotrebujte do niekoľkých dní od otvorenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mrazíte takto mäso? Baktérie to majú rady. Po nejakom čase ich bude oveľa viac
Urobte túto vec s vajíčkami a vyjde to najlepšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.