04.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Dracéna je pôvabná rastlina, ktorú majú mnohí z nás doma. Hoci sa pestuje pomerne ľahko, sú obdobia, keď jej listy začnú žltnúť a usychať. Našťastie sa tomu dá predísť dodržiavaním určitých pravidiel a hnojením domácou zmesou.
Dracéna je populárna rastlina pochádzajúca z krajín Ázie a Afriky a je obľúbenou dekoráciou našich domovov. Hoci si jej pestovanie nevyžaduje špeciálne zručnosti, listy tejto kvetiny majú tendenciu usychať. Pozrite sa, čo je toho príčinou a čo sa dá urobiť, aby ste tomu zabránili.
Ako sa starať o dracénu doma? Dodržiavajte týchto niekoľko dôležitých pravidiel
Dracéna je záhradná rastlina, ktorá má určite rada teplé podnebie, takže ak chcete, aby zdravo rástla, teplota vo vašom byte by nikdy nemala byť nižšia ako 15 stupňov Celzia. Ideálna poloha pre rastlinu bude na mieste s rozptýleným svetlom. Čo sa týka zalievania, dracéna ho vyžaduje raz, maximálne dvakrát týždenne. V zime ju môžete obmedziť na raz za týždeň a pol. Nikdy nenechávajte na podnoži prebytočnú vodu, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov. Okrem toho by ste mali raz za dva týždne doplniť do pôdy dracény živiny vo forme prírodného domáceho hnojiva. Zabránite tak vysychaniu listov, ktoré môžu v priebehu niekoľkých dní aj odumrieť, len čo kvetine nedodáte správne množstvo vody. To však nie je jediný dôvod, prečo rastlina uschne.
Dracéna vädne – čo robiť? Pomôžte rastline domácim prírodným hnojivom
Jednou z príčin vädnutia listov dracény je nevhodná poloha. Ak má príliš veľa slnka alebo, naopak, príliš veľa tieňa, rastlina začne vädnúť. Vplýva na ňu aj silný prievan, preto ju nikdy neumiestňujte do uličky alebo na okenný parapet. Na ďalšie posilnenie dracény by ste ju mali podporiť domácim hnojivom. Skvele poslúži použitie kávovej alebo čajovej usadeniny, ktorú zvyčajne vyhadzujete do odpadu. Je však dôležité poznamenať, že nápoj nesmie byť sladený ani do neho nesmie byť pridané mlieko. Suché zvyšky kávy alebo čaju budú ideálne na obohatenie substrátu dracény o dôležité živiny. Rastline poskytnú nielen dostatok energie a vitamínov, ale zlepšia aj štruktúru pôdy a zvýšia jej kapacitu. Usadeniny jednoducho nasypte do kvetináča a jemne ich vmiešajte do pôdy. Môžete ich použiť aj na rýchle zavlažovanie. Jednoducho ich zmiešajte s vodou v pomere jedna polievková lyžica zeminy na jeden liter vody. Dracénu touto zmesou zalievajte raz za dva týždne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo dracéna stráca listy? V zime potrebuje táto rastlina špeciálnu starostlivosť
Nevyhadzujte ich do koša, ale pridajte ich pri zalievaní. Listy dracény budú husté a zelené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.