4.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kmpzzz).
Melatonín, známy svojimi účinkami proti nespavosti, má aj množstvo ďalších prospešných vlastností pre naše telo. Prečítajte si 7 doteraz neznámych zdravotných prínosov melatonínu.
Melatonín – čo to je?
Melatonín je hormón zodpovedný za reguláciu nášho denného rytmu, t. j. dáva nášmu telu vedieť, kedy je čas byť aktívny a kedy je čas na regeneračný odpočinok. Doteraz sa predpokladalo, že melatonín sa produkuje len v epifýze, t. j. v prednej časti mozgu, ale najnovšie údaje naznačujú, že koncentrácia tohto hormónu môže byť vyššia v črevách. Hormón je stimulovaný k vylučovaniu na základe množstva denného svetla, ktoré naše telo registruje. Čím je tmavšie, tým viac melatonínu sa vylučuje a tým sme ospalejší. Ukazuje sa, že okrem spojitosti so spánkom nám melatonín môže ponúknuť oveľa viac.
7 výhod melatonínu, o ktorých ste nemali ani tušenia
- Vďaka svojej schopnosti zvyšovať hladinu leptínu v tele, hormónu, ktorý zlepšuje prekrvenie tkanív, a vďaka protizápalovým a analgetickým vlastnostiam môže melatonín účinne zmierňovať nepríjemné príznaky IBS (syndrómu dráždivého čreva), okrem toho urýchľuje hojenie žalúdočných vredov a je [užitočný pri liečbe Helicobacter Pyroli.
- Má vynikajúce účinky na kardiovaskulárny systém. Znižuje krvný tlak a hladinu „zlého cholesterolu“, čím znižuje riziko infarktu, mŕtvice a aterosklerózy.
- Znížením glykémie nalačno a zlepšením citlivosti tkanív môže byť spojencom v boji proti cukrovke a inzulínovej rezistencii.
- Môže pomôcť ľuďom, ktorí bojujú s depresiou, ako aj ženám v menopauze.
- Vďaka svojmu analgetickému účinku účinne podporuje liečbu obťažujúcich migrén, ktorými trpí čoraz viac ľudí.
- U starších ľudí spomaľuje rozvoj makulárnej degenerácie
- Má ochranný účinok na fotoreceptory a ďalšie bunky v tele tým, že neutralizuje škodlivú činnosť voľných radikálov.
Ako bezpečne zvýšiť hladinu melatonínu?
Účinným spôsobom, ako zvýšiť hladinu melatonínu v tele, je správna strava. Túto zlúčeninu možno nájsť v potravinách, ako sú napr:
- mandle
- pistácie,
- slnečnicové semienka,
- tekvicové semienka,
- ľanové semienka,
- čierna a červená ryža,
- brusnice.
Je dobré zaradiť do svojho jedálnička potraviny obsahujúce tryptofán, aminokyselinu, ktorá sa premieňa na melatonín. Patria medzi ne vajcia, ryby a hovädzie mäso.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
To, že ste nočná sova, vám môže škodiť. Tu je návod, ako sa vyspať a vstávať skôr
Zjete to a nezaspíte. Nikdy nesiahajte pred spaním po 3 veciach. „Spôsobujú nočné prebúdzanie“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.