4.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Julio Ricco).
Sušené slivky môžu významne ovplyvniť pohyb našich čriev. Správna konzumácia nielen uspokojí naše chuťové bunky. Zároveň má aj zdraviu prospešný účinok. Ich zaradením do jedálnička sa zlepší fungovanie celého organizmu.
Prečo jesť sušené slivky?
- Vláknina v nich obsiahnutá je prirodzeným regulátorom črevnej funkcie.
- V kombinácii so sorbitolom, ktorý je známy svojím miernym laxatívnym účinkom, a fenolovými zlúčeninami sa sušené slivky stávajú aj spojencom v boji proti zápche a iným tráviacim ťažkostiam.
To však nie je jediný dôvod, prečo ich zaradiť do každodenného jedálnička.
- Odborníci odporúčajú zjesť denne šesť sušených sliviek. Predstavuje to približne 50 g ovocia. To je zlatá stredná cesta. Len tak si užijete výhody sušených sliviek bez rizika nežiaducich účinkov. Medzi ne patrí hnačka alebo plynatosť.
- Treba však pripomenúť, že ľudia, ktorí bojujú s cukrovkou, by mali byť obzvlášť opatrní. Hlavne kvôli obsahu cukru v sušených slivkách.
Sušené slivky sú nielen črevnou podporou. Obsahujú množstvo vitamínov A, K a vitamínov skupiny B, ako aj minerálov, ako je horčík, draslík a meď.
- Tieto živiny majú pozitívny vplyv na fungovanie celého organizmu vrátane kardiovaskulárneho systému.
- Antioxidanty obsiahnuté v sušených slivkách môžu prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu. Tak chránia srdce a cievy.
Sušené slivky sú nielen zložkou vianočného kompótu. Majú všestranné využitie. Sú aj výborným doplnkom mäsa, paštét, bigosu, šalátov, džemov alebo omáčok na pečenie. Dá sa z nich pripraviť aj šťava, ktorá podporuje tráviace procesy a je výborným doplnkom stravy.
- Pravidelné zaraďovanie sušených sliviek do jedálnička je jednoduchý spôsob, ako si udržať zdravie čriev a zlepšiť celkovú pohodu.
- Vďaka svojim prebiotickým vlastnostiam podporujú aj rozvoj prospešnej črevnej mikroflóry, ktorá je kľúčová pre náš imunitný systém.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kľúč k zdravým črevám. Stačí zjesť šesť kusov denne
Bokov a zápchy sa už nemusíte obávať. Stačí si dať lyžičku do kefíru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.