04.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Valentyn Volkov).
V zime radi siahame po mede, mnohí z nás si ho pridávajú do čaju, aby sa vyhli prechladnutiu. Je to veľmi dobrý spôsob, ale musíme si uvedomiť, že pri niektorých chybách môže stratiť veľa živín, a preto nefunguje tak, ako by mal. Čo nerobiť s medom? Ako ho neskladovať?
Počas zimného večera radi siahneme po hrejivom čaji s medom. Nie vždy však bude plný vitamínov a minerálov, ktoré podporujú organizmus. Med je známy svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami a osvedčilo sa aj to, že sa nekazí, čo znamená, že ho môžete skladovať akýmkoľvek spôsobom. To však nie je celkom pravda. Med sa nekazí, ale môže stratiť svoju výživovú hodnotu. Potom ani jeho pridávanie napríklad do čaju počas prechladnutia nepodporí organizmus.
Ako skladovať med, aby nestratil svoju výživovú hodnotu?
V mede nájdeme množstvo vitamínov a minerálov, ktoré podporujú činnosť celého organizmu vrátane tráviaceho či imunitného systému. Táto zložka sa často označuje aj ako najstaršie antibiotikum na svete. Jej blahodarné účinky sú dokázané stovkami štúdií, ale často zabúdame, že priveľa tepla môže cenné živiny v mede zničiť.
Kto ešte nenechal nádobu s medom pri sporáku alebo teplej kanvici? Keď túto zložku pridávame do koláčov alebo čajov, často ju dávame na teplé miesto, čo môže mať negatívne účinky. Vysoké teploty ničia mnohé stopové prvky v mede. Okrem toho je častou chybou aj nezaskrutkovanie nádoby, takže med absorbuje vodu, pachy a iné prvky z prostredia, čo tiež neslúži jeho zdraviu prospešným vlastnostiam. Najlepšie je skladovať med v chladnejšej miestnosti mimo sporáka. Ideálna teplota by mala byť 18 – 20 stupňov °C. Ak máme pivnicu alebo špajzu, kde je približne 10 – 15 stupňov °C, môžeme med skladovať aj tam – nižšia teplota bude určite lepšia ako vyššia. Otvorený med nemusíme skladovať v chladničke, ale ak máme priestor, nič nám nebráni, aby sme ho tam uskladnili, ale musíme mať na pamäti, že potom skryštalizuje.
Čomu sa vyhnúť pri pridávaní medu do čaju?
Med sa najčastejšie pridáva do čaju, ale aby sa zachovali jeho zdraviu prospešné vlastnosti, treba si uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec – nemal by sa pridávať do vriacej vody. Med začína strácať svoju výživovú hodnotu pri teplotách nad 40 stupňov °C. Preto sa ho neoplatí hneď pridávať do zaliateho čaju, lepšie je počkať, kým vychladne, a potom pridať tento sladký a zdravý prídavok.
Okrem toho by sme mali pamätať na to, aby sme med nedávali kovovými lyžičkami. Med má kyslú reakciu, a preto môže spôsobiť koróziu kovu, preto by sme v ňom nemali nechávať kovové lyžičky. Lepšou voľbou by boli drevené. Samozrejme, čaj a med môžeme miešať štandardnou lyžičkou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktorý med je najzdravší? Zdraviu prospešné vlastnosti najobľúbenejších druhov medu
Ako skontrolovať, či je med pravý? Urobte si test pravosti medu a nenechajte sa oklamať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.