05.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sussi Hj).
Zima na Slovensku je z roka na rok miernejšia a dlažba z betónových tvárnic a kociek je jedným z najodolnejších materiálov na trhu. Napriek tomu si v tomto období vyžaduje primeranú údržbu. Na čo by ste mali pamätať a akých chýb by ste sa mali vyvarovať? Vysvetlíme vám, ako sa starať o dlažbu v zime.
Ako sa staráte o dlažbu v zime?
Napriek tomu, že vysoké poklesy teplôt a silné sneženie sú čoraz menej časté, chodníky z betónových tvárnic alebo kociek sú stále vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam. Nebezpečné sú najmä veľké výkyvy teplôt a striedavé mrznutie a topenie snehu alebo ľadu. Veľmi veľké ohrozenie stavu chodníka v zimnom období môže spôsobiť aj neodborné odstraňovanie snehu a údržba, t. j. sami.
Keď nás zima prekvapí a chodníky v okolí nášho domu pokryje sneh, zvyčajne siahneme po soli. Faktom je, že je to najdostupnejší a najúčinnejší spôsob, ako sa rýchlo zbaviť nežiaduceho zimného prašanu. Mali by ste však mať na pamäti, že jeho aplikácia môže viesť k neželanému prekvapeniu, t. j. k bielemu zafarbeniu povrchu. To má negatívny vplyv na estetiku chodníkov a príjazdovej cesty pri vašom dome.
Škvrny od soli sa zvyčajne objavia až po zaschnutí dlažby, preto je lepšie použiť menej agresívne prípravky, ktoré ich nezanechajú. Výborným, aj keď o niečo drahším riešením by bolo použitie chloridu horečnatého. Odstraňuje sneh a ľad z dlažobných kociek bez toho, aby za sebou zanechával kašu. Je šetrnejší k životnému prostrediu, pretože nepredstavuje žiadne riziko pre rastliny a zvieratá. Jeho používaním môžete zabudnúť aj na biele šmuhy na vašich zimných topánkach.
Chyby pri odstraňovaní snehu z dlažobných kociek
Pravidelné odstraňovanie snehu je v zime mimoriadne dôležité. Biely prach je obzvlášť nebezpečný pre dlažbu z dosiek a betónových kociek, ak zostane príliš dlho. Sneh často odhrniete a posypete ho pieskom, aby bol povrch menej klzký. To však nie je dobré riešenie. Na rozhraní medzi spodnou vrstvou snehu a vrchnou vrstvou betónovej dlažby sa môže vytvoriť ľad. Časté zmeny teplôt spôsobujú zamŕzanie a rozmŕzanie vody, čo môže viesť k poškodeniu štruktúry betónovej dlažby napriek jej veľmi dobrým technickým vlastnostiam.
Nezabudnite preto zabezpečiť, aby sneh a ľad nezostávali na chodníku príliš dlho. Okrem chloridu horečnatého sú alternatívnym riešením na jeho odstránenie aj nástroje. Háčik je v tom, že musia byť správne vybrané. Čo musia mať spoločné?
- Nemali by mať kovové ostré hroty, ktoré by mohli poškodiť vrchné vrstvy kocky.
- Pracovné časti náradia musia byť vyrobené z plastu, aby sa zabezpečila účinnosť a bezpečnosť pri používaní.
Škrabanec spôsobený nástrojom s ostrým hrotom predstavuje porušenie povrchovej vrstvy bloku alebo dosky, ktorá chráni vnútro stavebného materiálu. Časom to môže viesť k ďalšej degradácii materiálu a dokonca k praskaniu.
Je tu ešte jeden dôležitý aspekt. Týka sa výberu materiálov na dlažbu v záhrade. Musia sa vyznačovať vysokou mrazuvzdornosťou a nízkou nasiakavosťou. To sú najdôležitejšie parametre z hľadiska odolnosti betónových kociek a dosiek voči zimným poveternostným podmienkam.
Hoci betónové dlažby a dosky sú veľmi odolné materiály, vďaka ktorým aleje a chodníky okolo domu vyzerajú krásne, je mimoriadne dôležité pamätať na to, ako ich udržiavať počas zimy. Pomôže to predĺžiť ich životnosť a zachovať ich estetiku na dlhé roky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už nikdy nebudete škrabať okná. Namiesto toho, aby ste ho vyhodili do koša, položte ho na auto
Posypte pozemok namiesto soli. Nepoškodí rastliny a ľad zmizne z chodníka za pár okamihov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.