05.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marina Meshcherskaia).
Mandarínky sú lahodné ovocie, ktoré je u nás najobľúbenejšie na jeseň a v zime. Nie každý však vie, že sa dajú úspešne pestovať aj doma. Táto úloha nie je veľmi náročná, ale treba mať na pamäti niekoľko dôležitých pravidiel. Ako sa starať o mandarínku? Dajú sa vypestovať zo semien?
Mandarínka v kvetináči
Mandarínka (Citrus reticulata) je strom, ktorý dobre rastie doma aj v malých kvetináčoch. Môže tiež kvitnúť a dokonca prinášať ovocie. Navyše plodí ešte ľahšie ako iné citrusy a napriek mierne kyslej chuti je jedlý. Koniec koncov, neexistuje väčšie uspokojenie, ako jesť mandarínky z vlastného pestovania, takže sa to naozaj oplatí.
Mandarínka je veľmi okrasná. Vyzerá ako o niečo menší pomarančovník v kvetináči a dorastá do výšky od 1 do 4 metrov v závislosti od odrody a spôsobu strihania. Mandarínka sa môže voľne strihať a udržiavať v zakrpatenej forme, čo jej nebráni v dozrievaní a kvitnutí. A má naozaj pekné kvety. Zvyčajne sa objavujú na jar, ale citrusy pestované v interiéri niekedy rady opakujú kvitnutie aj neskôr. Korunné lístky majú buď bielu, alebo jemne ružovú farbu a zvyčajne sa objavujú veľmi hojne. Mandarínka krásne vonia, oveľa silnejšie ako citrón. Hoci je vôňa kvetov príjemná, môže vás rušiť pred spaním, rovnako ako príliš veľa hyacintu.
Každý strom tiež produkuje veľa plodov, ktoré dozrievajú, ak má rastlina vhodné podmienky na rast. Mandarínka sa môže krížiť s inými citrónovníkmi a niekedy ich opeľuje, takže ak nemáte záujem o pestovanie hybridov, je lepšie ju vedľa nich neumiestňovať. Žiadny iný citrusový strom nedáva také výsledky ako mandarínka, preto sa oplatí začať s ňou pestovať exotické rastliny.
Ako vypestovať mandarínku zo semienka?
Mandarínky možno pestovať dvoma spôsobmi: z odrezkov alebo zo semien. Prvý spôsob je oveľa jednoduchší a môže viesť k rýchlejšej tvorbe plodov. Mandarínka v kvetináči sa predáva ako stromček rôznych veľkostí, buď ako niekoľkoročná sadenica, ktorá potrebuje starostlivosť, kým začne plodiť, alebo ako dospelá rastlina obsypaná uzlovitými citrusmi. Dospelé sadenice potrebujú o niečo menej pozornosti.
Pestovanie mandarínok zo semien je oveľa výnosnejšie. Umožňuje vám sledovať pomalý vývoj stromu a starať sa oň v každom štádiu rastu. Je to však spôsob pre tých, ktorí majú trpezlivosť, pretože medzi výsevom semien a plodením môže uplynúť až niekoľko rokov. Takisto neexistuje žiadna istota, že citrusový strom zo semienka vyrastie. Je to dosť ťažké a môže sa stať, že semeno jednoducho nevyklíči.
Ak chcete vypestovať mandarínku zo semienka, musíte zabezpečiť správne podmienky. Najskôr by sa mala tvrdá škrupina semienka jemne narezať ostrou žiletkou. To mu umožní lepšie absorbovať vodu a rýchlejšie vyklíčiť. Semeno sa umiestni do malej jamky v zmesi rašeliny a piesku (v rovnakom pomere). Pôda by mala byť neustále vlhká, polievaná teplou vodou, pravidelne, ale v malých množstvách. Teplota klíčenia je približne 25 stupňov Celzia. Ak chcete zvýšiť vlhkosť, položte na kvetináč fóliu, ktorú môžete na viacerých miestach prepichnúť. Na klíčenie môžete použiť aj skleník.
Ak má rastlina vhodné podmienky, mala by vyklíčiť približne po štyroch týždňoch. Ak sa to nepodarí, môžete počkať ešte niekoľko dní a skontrolovať, či je teplota vzduchu správna. Tým sa však úsilie nekončí. Na začiatku musíte zabezpečiť mandarínkam správnu úroveň vlhkosti. Počas prvých rokov by rastlina nemala prinášať ovocie. Oplatí sa odstraňovať ovocné púčiky a kvety, pretože predčasné plodenie ju veľmi oslabuje.
Pestovanie mandarínky v kvetináči – pravidlá a požiadavky
Mandarínka má rovnaké požiadavky ako pomarančovník v kvetináči. Zistite, ako pestovať mandarínku a starať sa o ňu doma.
Substrát
Mal by sa použiť špeciálny substrát pre citrusy, pretože majú najpriepustnejšiu štruktúru. Okrem toho má viac humusu a je bohatý na živiny. Rastlina musí mať k dispozícii mierne kyslé pH substrátu (optimálne pH je 5,5).
Miesto
Rastliny majú rady dostatok svetla, ale najlepšie je umiestniť ich na parapet juhozápadného alebo západného okna. Kvitnúce rastliny by sa nemali bezdôvodne premiestňovať, pretože akákoľvek zmena uhla dopadajúceho svetla im môže uškodiť. Mandarínky nie sú vhodné na pestovanie v kuchyni s plynovým sporákom. Ukázalo sa, že akékoľvek výpary plynu, dokonca aj v minimálnych koncentráciách, sú pre listy škodlivé. Mandarínka tiež nemá rada prievan alebo dotyk, preto ju umiestnite ďalej od dverí a chodníkov.
Zalievanie a hnojenie
Mandarínky vyžadujú vlhký substrát a milujú vlhký vzduch. Množstvo vody však nemožno preháňať. Preto rastliny zalievajte pravidelne, ale po malých dávkach. Okrem toho je vhodné nezabudnúť niekoľko desiatok minút po zalievaní vyliať prebytočnú vodu z taniera, aby sa zabránilo vzniku koreňovej hniloby. Na dno kvetináča umiestnite drenážnu vrstvu. Je vhodné pamätať na to, aby ste rastliny nepostrekovali na slnku, pretože sa na nich potom môžu objaviť nevzhľadné škvrny.
Mandarínky by sa mali pravidelne hnojiť od marca do októbra. Mali by sa hnojiť len špeciálnymi citrusovými prípravkami. Iba takéto hnojivá obsahujú živiny potrebné pre citrusy (navyše nezvyšujú hladinu pH). Listové hnojenie sa vykonáva ráno, zatiaľ čo vrchné hnojenie sa môže aplikovať počas dňa.
Zazimovanie
Aby mandarínka chcela v nasledujúcej sezóne kvitnúť, musí mať vhodné podmienky na rast a odpočinok. V októbri sa kvetináč premiestni na chladnejšie miesto. Optimálna teplota v zime je 10 až 15 stupňov Celzia. Nezabudnite však teplotu v miestnosti znižovať postupne, pretože náhla zmena spôsobuje opadávanie listov.
Počas obdobia vegetačného pokoja nie je potrebné citrusy hnojiť. Mali by ste tiež obmedziť zavlažovanie – musíte byť veľmi opatrní, pretože v chladných a vlhkých podmienkach sa môže stať, že korene začnú hniť. Obdobie vegetačného pokoja sa končí v marci a vtedy by ste mali postupne zvyšovať teplotu a pomaly dodávať viac a viac vody. Koncom marca začnite rastlinám dodávať aj hnojivá.
Skorá jar je vhodným obdobím na presádzanie citrusov. Keďže mandarínky rýchlo rastú, mladé stromčeky sa presádzajú každý rok alebo každý druhý rok. Pri starších to môže byť ťažké, pretože sú jednoducho ťažké, ale tiež nezabudnite na presádzanie raz za niekoľko rokov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce citrusové stromy. Čo sa dá urobiť, aby prinášali ovocie?
Malý japonský citrón dobýva svet. Je to baňa vitamínov a exotickej chuti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.