05.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Krakenimages.com).
Máme radi kávu a väčšina z nás pije aspoň jednu šálku kávy denne. Okrem chvíľky potešenia a ranného naberania môže káva poskytnúť množstvo zdravotných výhod. Ukazuje sa však, že sa neoplatí kombinovať s niektorými produktmi. Viete, ktorým dvojičkám sa treba vyhnúť?
Káva môže byť nielen pekným prízvukom alebo rituálom počas dňa, ale aj dobrým, zdraviu prospešným zvykom. To, či je káva zdraviu prospešná, však závisí od viacerých faktorov. Je lepšie s ňou nekombinovať určité produkty.
Zdravá káva
Vedci už roky v následných štúdiách potvrdzujú priaznivé účinky kávy na náš organizmus. Najlepšie je zamilovať si čiernu kávu, bez prísad a pravidelne ju piť. Káva priaznivo ovplyvňuje činnosť mozgu, zlepšuje efektivitu tréningu, dokonca pomáha pri chudnutí. Tiež sa predpokladá, že má ochranný účinok na hrubé črevo a pečeň. Pravidelné pitie kávy tiež preukázateľne znižuje riziko predčasnej smrti.
Aby ste si však užili početné výhody kávy, musíte si zapamätať niekoľko vecí.
- V prvom rade pridaný cukor nie je zdraviu ľahostajný.
- Po druhé, nie vždy budú milovníci kávy s mliekom z jej pitia profitovať. Biela káva môže spôsobiť prudký nárast hladiny cukru v krvi.
- Po tretie, je dôležité, kedy kávu pijeme a či ju kombinujeme s inými produktmi. Existuje niekoľko vecí, ktoré stojí za to vedieť.
Niektorí si kávu vychutnávajú veľmi dychtivo alebo je to ich jediný horúci nápoj počas dňa. Pitie kávy s jedlom však nie je vždy dobrý nápad. V niektorých prípadoch môže byť kombinácia s kávou zdraviu škodlivá.
Strukoviny
Aj keď je to pre mnohých prekvapivá správa, takáto kombinácia môže byť nepriaznivá. Káva brzdí vstrebávanie železa, ktoré získavame zo strukovín. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo je lepšie nepiť kávu s jedlom.
Mäso
Miešať kávu s mäsom a piť ju s večerou nie je práve najšťastnejšie riešenie. Káva môže blokovať vstrebávanie zinku z potravy. Zaujímavé je, že sa to netýka len kofeínovej verzie, ale aj kávy bez kofeínu, keďže každá káva obsahuje veľké množstvo trieslovín. Tieto látky inhibujú vstrebávanie zinku a iných minerálov.
Alkohol
Kávu by ste nemali kombinovať s alkoholom. Káva je stimulant a alkohol je látka podobná tlmivosti. Tieto extrémy sa rozhodne nemajú radi a môžu mať nepriaznivý vplyv. Kombináciou týchto produktov môžete nadobudnúť mylný dojem, že môžete vypiť viac alkoholu – a teda sa ľahšie opiť. Príliš veľa alkoholu vášmu zdraviu nepochybne neprospieva.
Mliečne produkty
Aj keď táto novinka znepokojí milovníkov bielej kávy, odborníci nám pripomínajú nešťastnú kombináciu takýchto produktov. Káva narúša správne vstrebávanie vápnika. Stojí za to vyskúšať si vychutnať si kávu s rastlinnými nápojmi alebo nekombinovať kávu s jedlami s mliečnymi výrobkami. Pamätajte, že káva s mliekom nám vápnik neposkytne.
Niektoré lieky
Sväté pravidlo znie: lieky užívajte vždy s vodou. Od teórie k praxi je však dlhá cesta a mnohí z nás zapíjajú lieky tým, čo je po ruke v pohári. Žiaľ, pitie kávy s liekmi je jeden z najhorších nápadov, ktoré môžete vymyslieť.
Káva môže reagovať s mnohými látkami obsiahnutými v liekoch a môže inhibovať vstrebávanie a pôsobenie mnohých z nich. Kávu nikdy nekombinujte s liekmi, najmä antidepresívami, stimulantmi, liekmi na štítnu žľazu, doplnkami stravy a antidiabetikami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy piť ľanové semienka? Kľúčové je načasovanie
Je to najlepší doplnok ku káve. Pomáha vám schudnúť a znižuje cukor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.