05.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nadya So).
Orchidey sa považujú za jednu z najkrajších izbových rastlín. Ich nezvyčajné kvety a nápadné listy z nich robia nepochybnú ozdobu každej domácnosti. Bohužiaľ, exotické krásky patria k pomerne citlivým rastlinám. Akékoľvek chyby pri pestovaní orchideí sa vážne podpíšu na ich vzhľade. A najväčším problémom je žltnutie listov orchidey – prečo sa to deje a ako tomu zabrániť?
Aké požiadavky majú orchidey?
Orchidey sú obľúbené črepníkové rastliny pochádzajúce z tropických oblastí Ázie, Austrálie a Južnej Ameriky. Vo voľnej prírode mnohé z nich rastú na stromoch a skalách. Medzi najobľúbenejšie orchidey pestované doma patria:
- Phalaenopsis,
- Dendróbium,
- Vanda,
- Črievičkovec,
- Cymbídia.
Väčšina orchideí uprednostňuje dobre osvetlené miesta, kam dopadá rozptýlené svetlo. Najlepšie sa preto cítia na východných alebo južných parapetoch. Druhy s nižšími nárokmi na svetlo (napr. Paphiopedilum) možno pestovať aj na severnej strane. V lete by mali byť orchidey zatienené a chránené pred slnečným úpalom.
Obľúbené orchidey (napr. Phalaenopsis) dobre rastú pri izbovej teplote (približne 21-27 ℃ cez deň a 16-18 ℃ v noci). Cymbídia, Dendróbium a ďalšie vyžadujú o niečo nižšie teploty (18-20 ℃ cez deň a 8-15 ℃ v noci). Orchidey najlepšie rastú pri 60-80 % vlhkosti vzduchu. V suchých miestnostiach musíte používať zvlhčovač vzduchu.
Pôda pre orchidey by mala byť ľahká, dobre odvodnená a prevzdušnená. Substrát na báze borovicovej kôry, perlitu, keramzitu, rašeliny, kokosových vlákien zvyčajne funguje dobre.
Orchidey sa najlepšie pestujú v sklenených nádobách, vďaka ktorým môžete ľahko kontrolovať stav koreňov. Správna zálievka rastlín je veľmi dôležitá. Zalievajte ich ráno, aby sa prebytočná voda stihla odpariť pred večerným poklesom teploty. Po vyschnutí substrátu a striebristej farbe koreňov (zvyčajne každých 7-14 dní) zalievajte metódou „zdola nahor“ – ponorením kvetináča do vody.
Orchidey by sa počas rastu a kvitnutia mali kŕmiť špeciálnymi hnojivami určenými pre túto skupinu rastlín. Každé 2 – 3 roky musíte rastliny presadiť.
Žlté listy na orchidei – príčiny
Žltnutie listov je bežným problémom pri pestovaní orchideí. Zvyčajne je to prvé jasné znamenie, že orchidea je v zlom stave. Žlté listy najčastejšie svedčia o:
- nevhodné podmienky pestovania (napr. svetlo, teplota, vlhkosť),
- chyby v starostlivosti (nesprávne zavlažovanie, hnojenie),
- choroby orchideí.
Žltnutie listov orchideí však nie je vždy dôvodom na obavy. V prípade starších druhov a rastlín v období aklimatizácie je to úplne prirodzený jav.
- Ak máte pochybnosti o príčine žltnutia listov orchidey, pozrite sa najprv na celú rastlinu.
- Ak žltnú len spodné, najstaršie listy a rastlina stále rastie, nemusíte si robiť starosti.
- Na druhej strane, ak tento proces postihne aj mladé, vznikajúce listy a navyše sú listy zvráskavené, vlhké alebo zafarbené, okamžite zakročte. V niektorých prípadoch sa už rastlina nedá zachrániť.
Najčastejšie problémy a chyby pri pestovaní orchideí
Zaujíma vás, prečo listy vašej orchidey žltnú? Tu sú najčastejšie problémy a chyby pri pestovaní orchideí.
Nesprávne zavlažovanie
Na stav orchideí má rozhodujúci vplyv primeraná zálievka. Tieto rastliny môžu reagovať na dehydratáciu aj „premokrenie“ žltnutím listov. Ak je prostredie horúce a vlhké a orchidea sa zalieva príliš zriedkavo, jej listy stratia farbu, zvlnia sa a uschnú. Potom môžete pozorovať aj usychanie koreňov.
- V takejto situácii umiestnite kvetináč s orchideou do misky s vodou a nechajte rastlinu prijať primerané množstvo vody.
- Odstráňte suché časti rastlín.
- Aby ste sa podobným problémom v budúcnosti vyhli, nezabudnite kontrolovať vlhkosť substrátu, orchideu kropiť a zvlhčovať vzduch najmä počas vykurovacieho obdobia.
Rovnako nebezpečné ako dehydratácia je pre orchideu aj nadmerné zavlažovanie. Hromadiaca sa voda sťažuje prístup vzduchu ku koreňom, takže rastlina začína odumierať, jej listy sú vlhké a mäkké, žltnú a potom opadávajú. Ak chcete zachrániť „zaplavenú“ orchideu, odstráňte zhnité korene a rastlinu presaďte do nového substrátu. Pokúste sa tiež znížiť zalievanie.
Nedostatok živín
Stav orchideí sa môže zhoršiť v dôsledku nedostatku živín. Choroby orchideí, ktoré spôsobujú žltnutie, sú zvyčajne dôsledkom nedostatku železa alebo dusíka. Nedostatok železa vedie k vzniku chlorózy. Prejavuje sa najmä žltnutím mladých listov, spomalením rastu a kvitnutia rastliny.
Aby sa predišlo nedostatku živín, prihnojujte orchideu od jari do jesene vhodnými hnojivami. Robte to každé 2 až 3 týždne. Nezabudnite tiež udržiavať správne pH substrátu – zalievajte a postrekujte rastlinu mäkkou vodou a v prípade potreby vymeňte zeminu v kvetináči.
Choroby orchideí: fuzarióza
Bakteriálne a hubové infekcie predstavujú pre orchidey vážnu hrozbu. Jednou z najčastejších chorôb orchideí je fuzarióza. Fuzarióza spôsobuje žltnutie a následné hnednutie najstarších listov. Liečba fuzariózy zahŕňa použitie fungicídov.
Nevhodná teplota okolia
Orchidey sú citlivé na teplotu okolia, preto ich musíte udržiavať v optimálnych tepelných podmienkach. Tieto rastliny sú prispôsobené denným teplotným výkyvom – tie im umožňujú správny rast a bohaté kvitnutie.
Pestovanie orchideí pri príliš vysokej teplote môže viesť k dehydratácii, strate pevnosti, žltnutiu a usychaniu listov. V prípade príliš nízkych teplôt je zožltnutie listov a potlačenie tvorby nových listov často znakom toho, že rastlina bola omrznutá. Ak chcete zabezpečiť správnu teplotu, umiestnite rastlinu mimo priamych zdrojov tepla (napr. radiátorov) a prievanu (dvere, okná). Zálievku prispôsobte tepelným podmienkam.
Nedostatok svetla
Vaša orchidea nekvitne a jej listy blednú? Príčinou môže byť nevhodné osvetlenie. Ak má rastlina príliš málo svetla, jej listy postupne strácajú farbu – najprv získajú svetlozelenú farbu a potom žltú.
Najlepšie riešenie v takejto situácii predstavuje nájdenie pre orchideu lepšie osvetlené miesto. Orchidey možno osvetliť aj umelým osvetlením. Nezabudnite však – žltnutie niektorých častí listov býva niekedy spôsobené úpalom – vtedy musíte rastlinu zatieniť.
Stres
Každá rastlina potrebuje čas na aklimatizáciu v novom prostredí. Náhla zmena podmienok prostredia alebo presadenie do nového substrátu spôsobuje orchidei stres, ktorý sa okrem iného prejavuje žltnutím niektorých listov. Je to však prirodzený a dočasný jav. Počas aklimatizácie nechajte rastlinu, aby si postupne zvykla na nové podmienky, a nevystavujte ju extrémnym podmienkam (napr. silnému slnku alebo extrémnym teplotám).
Žlté listy orchideí predstavujú varovný signál, ktorý sa nesmie podceňovať. Rýchlym konaním zachránite svoju rastlinu a obnovíte jej bývalý lesk.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rôzne spôsoby zalievania orchideí. Neprelievajte rastlinu a nestimulujte ju k bohatému kvitnutiu
To je dôvod, prečo orchidey odmietajú znovu kvitnúť. Najčastejšie chyby v starostlivosti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.