05.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Berna Namoglu).
Chradne a hnedne vaša papraď? Ak vaša rastlina mení farbu, má nezvyčajné škvrny na listoch alebo jej okraje odumierajú, nepodceňujte tento problém. Pravdepodobne ste urobili chybu v starostlivosti. Aj keď ste však kvet vysušili, oslabenú papraď môžete zachrániť domácou výživou z nenápadného odpadu.
Papraď je črepníková rastlina priamo z babičkinho parapetu, ktorá sa v poslednom čase opäť dostáva do módy v slovenských domácnostiach. Mladí ľudia z roka na rok viac oceňujú jej dekoratívne vlastnosti.
Vďaka svojim sviežim zeleným listom sa paprade hodia najmä do boho a retro interiérov. Bohužiaľ, tento druh sa dá ľahko zanedbať. Ak vaša papraď hnedne a usychá, reagujte okamžite.
Pestovanie papradia sa vracia do obľuby
Paprade sú klasikou medzi izbovými rastlinami. Patria do skupiny najstarších druhov, ktoré rastú na našej planéte. Pred niekoľkými desaťročiami sa stali hitom. V Československu ich bolo možné nájsť takmer v každej domácnosti, neskôr upadli do nemilosti, ale už niekoľko rokov sú opäť v móde.
Slováci obnovujú paprade pre ich krásne, svieže chumáče zelených listov a ich schopnosť čistiť vzduch. Bohužiaľ, starostlivosť o tieto kvety môže byť pre začiatočníkov niekedy náročná, pretože môžu ľahko vyschnúť. Našťastie existuje spôsob, ako paprade zachrániť.
Ako sa staráte o svoje paprade, aby nezvädli a vždy zaujali svojou krásou? Zapamätajte si tieto pravidlá
Paprade prirodzene rastú vo vlhkých tropických lesoch, takže v zime často vysychajú kvôli suchému vzduchu v byte. Nezabudnite pravidelne používať zvlhčovač vzduchu, aby ste im vytvorili optimálne podmienky na prosperitu.
Listy papradia môžete postriekať aj ručne, ale urobte to ráno, aby sa voda stihla odpariť. V opačnom prípade môže kvetina ochorieť, a to by ste nechceli.
Rastlinu umiestnite na miesto s rozptýleným svetlom a zabezpečte, aby bola pôda v papradí priepustná, s prídavkom rašeliny a mierne vlhká. Neprelievajte ju, pretože by to spôsobilo hnilobu koreňov rastliny. Na zalievanie kvetu používajte len mäkkú vodu. Môže to byť dažďová voda.
Táto domáca výživa na papradie obnoví ich sviežu zelenú farbu. Pomôže, keď kvetina vädne
Na záchranu odumierajúcej rastliny nemusíte používať drahé hnojivá zo záhradných obchodov. Využite zvyšky obľúbeného ovocia, ktoré považujete za odpad. Ide o zvyšky jabĺk, ktoré každý deň vyhadzujete do koša pod drezom.
Ako používať domácu jablkovú výživu pre paprade?
Na prípravu domácej jablkovej výživy budete potrebovať 1 liter vody a 4 ohryzky jablka. Môžete ich buď zjesť, alebo použiť na jablkový koláč (je na vás, čo s nimi urobíte). Zvyšky však nevyhadzujte.
Ohryzky jabĺk nakrájajte na menšie kúsky, aby ste urýchlili kvasenie. Vložte ich do veľkej nádoby a zalejte vodou, potom nádobu zakryte gázou, aby do nej mohol voľne prúdiť vzduch. Počkajte 4 dni a každý deň obsah nádoby premiešajte.
Charakteristického zápachu sa neobávajte. Preceďte tekutinu cez sito a zrieďte hnojivo z jablčného muštu s čerstvou vodou v pomere 1:3. Touto výživou zalievajte papradie každé 2 týždne (skladujte v chladničke maximálne 2 týždne). Dávajte pozor, aby sa listy nenamočili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Cenné zložky domácej výživy. Papraď bude rásť ako nikdy predtým
Odvar pripravíte z odpadu. Zachránite umierajúce papradie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.