06.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aomas).
V našich kuchyniach sa často objavujú kovové obaly. Najmä medzi milovníkmi konzerv a morských pochúťok. A hoci poznáme pravidlá separácie, často váhame, kam vyhodiť konzervy z rýb. Na to máme však jednoduchú odpoveď.
Separovanie odpadu je už v mnohých domácnostiach každodennou záležitosťou. Papier ide do jednej nádoby, plast do druhej a sklo do tretej. Niekedy sa však objaví odpad, ktorý vyvoláva pochybnosti.
Vezmite si napríklad plechovku sleďa v paradajkách. Na prvý pohľad vyzerá ako čistý kov, no sú v nej aj iné materiály. Do ktorého kontajnera to máme vyhodiť, aby sme konali správne? Vyššie uvedená dilema sa stáva častejšie, než si myslíte, takže si to raz a navždy vyjasnime.
Kam vyhodiť konzervy z rýb? Majú svoje špecifické miesto
Konzervy z rýb sú často otázne. Hoci sú vyrobené z kovu, ich vnútro môže byť pokryté vrstvou plastu alebo laku, čo vyvoláva otázky o správnom spôsobe separácie. Zvyšky jedla navyše sťažujú rozhodovanie a spôsobujú, že takéto obaly často končia v zmiešanom odpade. A to je bohužiaľ veľká chyba.
Medzitým si zapamätajte jedno jednoduché pravidlo.
- Tieto druhy plechoviek je vhodné vkladať do žltého kontajnera určeného na kovy a plasty. Oplatí sa ich však najskôr vyprázdniť a opláchnuť pod tečúcou vodou, aby sa odstránili zvyšky a pachy. Vďaka tomu bude proces recyklácie efektívnejší a cenné suroviny sa budú opätovne využívať.
Prečo sa oplatí triediť plechovky a konzervy? Takto sa staráte o životné prostredie
Predstavte si, že konzervy z ryby, ktorá bola včera na stole, sa môže o pár mesiacov stať súčasťou nového bicykla (na výrobu je potrebných asi 600 hliníkových plechoviek) alebo… iného obalu na konzervy.
Takto funguje recyklácia, proces, ktorý umožňuje opakované využitie surovín a zároveň chráni zdroje našej planéty. Odpad, ako sú plechovky od nápojov, konzervy a iné produkty, je cenným materiálom. Ich prepracovaním sa znižuje potreba ťažby kovových rúd, čo šetrí energiu a znižuje emisie skleníkových plynov.
Žiaľ, obalom z rýb, ktoré skončia v zmesovom odpade alebo, čo je ešte horšie, v životnom prostredí, môže trvať až 200 rokov, kým sa rozložia. A po celú tú dobu sa uvoľňujú škodlivé látky, ktoré znečisťujú pôdu a vodu a negatívne ovplyvňujú celý ekosystém. Preto je také dôležité triediť odpad a hádzať ho do správnych kontajnerov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam vyhodiť rozbité poháre a šálky? Slováci často robia túto chybu
Kam vyhodiť rozbitý tanier? Väčšina z nás robí chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.