06.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nice-pics-125).
Kvety sú pozoruhodným dekoratívnym prvkom pre domáci interiér. Jednou z najviac oceňovaných odrôd sú sansevierie, ktoré patria do čeľade sukulentov. Jedným z dôvodov, prečo si získali svoju popularitu, sú ich nízke nároky na údržbu. Niekedy však aj ony volajú o pomoc. Môžete ich zachrániť pomocou tejto domácej výživy.
Sukulenty sú skupinou rastlín, ktoré sa tešia veľkej obľube, najmä kvôli ich jednoduchému pestovaniu. Do tejto úctyhodnej skupiny patrí okrem iných aj sansevieria, bežne nazývaná svokrin jazyk. Táto dôstojná kvetina zdobí nejeden parapet. Navyše bez ohľadu na ročné obdobie zaujme svojimi zelenými listami zakončenými krémovo žltými pruhmi. Jedinou pomerne nevýraznou vlastnosťou tohto druhu je jeho spôsob volania o pomoc, keď sa starostlivosť vykonáva nesprávnym spôsobom. Ak si všimnete, že sansevieria prestala rásť, radšej okamžite zakročte.
Sansevieria – kvetina, ktorú si zamilovalo mnoho ľudí. Jej starostlivosť je veľmi jednoduchá
Sansevieria, podobne ako iné kvety patriace do skupiny sukulentov, nevyžaduje zložitú starostlivosť. To však neznamená, že s ňou môžete zaobchádzať na ľahkú váhu. Medzi aspekty, ktorým je potrebné venovať pozornosť, aby sa rastlina vyvíjala správnym spôsobom, patria:
- správna veľkosť kvetináča – keď zistíte, že sa rast sansevierie zastavil, mali by ste ju presadiť do väčšej nádoby;
- substrát – najlepšie sa hodí zmes zeminy pre sukulenty a piesku. Na dno kvetináča sa odporúča dať aj keramzit.
- umiestnenie – sansevieria potrebuje na správny vývoj prístup slnečného svetla;
- zalievanie – tu platí zlaté pravidlo záhradkárov – radšej sucho ako premokrenie. Svokrin jazyk nepotrebuje časté zalievanie. V lete stačí na to pamätať raz za dva týždne a v zime dokonca raz za tri týždne.
Všeobecne platí, že sansevierie nemusíte hnojiť, ale ak sa o niektorú z nich nepostaráte a kvetina zostane v nepriaznivých podmienkach, bude potrebovať živiny, ktoré sa dajú ľahko pripraviť doma. Je však dôležité mať na pamäti, že by sa mala zavádzať len vtedy, ak vám rastlina poskytne jasné dôvody na jej zavedenie, napríklad spomalený rast.
Svokrin jazyk: rastlina môže potrebovať občasné prihnojovanie. Použite domácu zmes
Na záchranu takej výnimočnej rastliny, akou je sansevieria, budete potrebovať len dve zložky. Cesnak a vodu; práve z týchto dvoch produktov môžete vytvoriť zmes bohatú na živiny, ktorá postaví kvetinu „na nohy“. Tri strúčiky čerstvého cesnaku sa pretlačia cez lis, vložia sa do nádoby naplnenej litrom teplej vody a pridá sa ocot. Prikryte a odložte na štyri dni.
Keď sa roztok po niekoľkých dňoch zrenia stane silným, preceďte ho a zrieďte vodou v pomere 1:1. Železo, draslík, meď, horčík, chróm a selén obsiahnuté v hnojive budú kľúčovým prvkom pri posilňovaní sansevierie. Výživa by sa mala aplikovať raz za 20 dní. Ak sa na povrchu začnú objavovať nové listy, okamžite prestaňte pokračovať v ošetrovaní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sansevieria žltne a vädne? Skúsení záhradníci vedia, ako ju zachrániť
Vaša sansevieria poteší všetkých vašich hostí. Stačí sa o ňu takto starať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.