07.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Linas T).
Vtáky sú našimi najväčšími spojencami v záhrade. Pomáhajú nám v boji proti mnohým nepríjemným škodcom. Svojím veselým spevom spríjemňujú jarné a letné rána a učia tých najmenších žiť v súlade s prírodou. Zima je pre vtáky náročným obdobím, preto sa oplatí zistiť, ako našim okrídleným priateľom počas chladných dní pomôcť. Vysvetlíme vám, čím kŕmiť vtáky v zime, aby ste im neublížili.
Čím sa vtáky v záhrade živia?
Rastliny, ktoré vtákom vyhovujú, môžete rozdeliť na druhy, ktoré im poskytujú úkryt a potravu. Oboje sa oplatí v záhrade vysadiť. Vtáky sa radi ukrývajú medzi konármi druhov, ako sú borovice, smreky, jedle, dráče, smrekovce, hlohyne alebo vtáčí zob. Tieto druhy so svojimi hustými konármi, tŕňmi alebo hrotmi poskytujú ochranu pred predátormi. Je skvelé, ak sú rastliny vysadené v skupinách alebo vo forme živého plota. Druhy, ktorými sa vtáky živia, sú predovšetkým plodonosné:
- rakytník,
- hlohyňa,
- dráč,
- jarabina,
- baza čierna,
- čremcha,
- tis,
- hloh,
- vtáčí zob,
- slivka trnková,
- pavinič,
- dulovec,
- skalník,
- kalina.
Medzi tie, ktorých semená sú pre vtáky atraktívne, patria najmä:
- slnečnica,
- lieska,
- rebríček,
- palina,
- kapsička,
- púpava.
Ak máte v záhrade aspoň niekoľko týchto druhov, môžete si byť istí, že vás vtáky skôr či neskôr navštívia. To však nemusí stačiť, keď vám v polovici zimy vtáky zožerú všetky záhradné zásoby a na kosťami premrznutej zemi a zasnežených záhonoch už nebude pestrá jedáleň. Vtedy by ste mali prísť na pomoc.
Čím kŕmiť vtáky v zime, aby ste im neublížili?
Stále sa diskutuje o tom, či by sa vtáky mali vôbec kŕmiť. Niektorí sa domnievajú, že táto činnosť učí zvieratá samostatnosti, iní poukazujú na to, že je to naša povinnosť, pretože je to človek, kto ničí prirodzené biotopy vtákov. Pre tých, ktorí nie sú rozhodnutí, navrhujeme kompromis – prikrmujte, ale rozumne a bez ubližovania vtákom.
Miesto, kde prikrmujete, by malo byť pre vtáky bezpečné, najlepšie izolované od mačiek. Skôr tiché, pokojné, bez prievanu alebo silného vetra. Vtáky je dobré kŕmiť v zakrytom kŕmidle, ktoré by sa malo z času na čas vyčistiť, čím sa zvieratá ochránia pred parazitárnymi chorobami a znehodnotenou potravou. Okrem krmiva im tam dávajte aj čistú vodu. Nedávajte vtákom zvyšky zo stola, pretože im môžu uškodiť.
Zloženie krmiva pre vtáky
Keď ste začali kŕmiť vtáky v záhrade, musíte v tom pokračovať, pretože naši vtáčikovia si zvyknú na miesto, kde môžu dostať potravu. Zloženie potravy si môžete zostaviť sami zo semien, obilnín a sušeného ovocia alebo kúpiť hotové zmesi určené na kŕmenie. Zloženie krmiva by malo byť do veľkej miery prispôsobené druhu, ktorý navštevuje naše kŕmidlo:
- drozdovité (napr. drozdy) majú rady najmä nasekané ovocie: jablká, hrušky, citrusy, hrozienka, šípky, plody jarabiny, hloh. Môžu dostať aj masť a zmes obilnín, krúpov a ryže;
- krkavcovité (straky, vrany, kavky a krkavce) milujú zmesi obilnín s krúpami alebo ryžou a nepohrdnú ani masťou;
- pinkovité (okrem iného vrabce, stehlíky a hýle) majú radi malé zrnká maku, ľanu, tekvice, slnečnicového ovsa a sekaných vlašských orechov. Jedia aj kašu a jablkové šupky.
Pre všetky vtáky sú výbornou potravou mastné ľanové a slnečnicové semená a pre tie druhy, ktoré pre svoj správny vývoj a život potrebujú vysokokalorické tuky, pretože sa živia najmä drobnými živočíchmi a nie semenami (sýkorky, oriešky), je najlepšou potravou bravčová masť, masť a mleté, surové alebo varené mäso (bez soli a korenia). Pozor – musia byť vždy čerstvé (napr. bravčová masť by nemala visieť dlhšie ako dva týždne).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako prilákať nezvyčajné vtáky ku kŕmidlu? Dodržiavajte tieto pravidlá
Vyzerajú, akoby pochádzali z trópov ale žijú na Slovensku. Vtáky, ktoré potešia svojimi farbami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.