7.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Na každej fľaši vody sú nielen informácie o tom, odkiaľ pochádza, ale aj… dátum spotreby. Môže sa to zdať zvláštne, veď voda sa predsa nemôže pokaziť. Môže sa však voda predať? Problém spočíva inde.
Samotná voda nemôže byť exspirovaná, hoci je potrebné zdôrazniť, že sa v nej môžu množiť mikroorganizmy. Prečo sú teda na obale uvedené dátumy? Slúžia predovšetkým na sledovanie kvality; spolu s dátumom spotreby sú na nich vyrazené aj informácie o konkrétnej šarži, plničovi a dátume plnenia. Napriek tomu nejde o hŕbu bezvýznamných informácií, ktorým by sa nemala venovať pozornosť.
Môže sa voda pokaziť? Nie je to len o chuti
Pri pití vody priamo z fľaše sa do nej dostávajú mikroorganizmy nielen z úst. „Vaše“ baktérie vám neublížia, horšie je, ak pijete vodu po niekom inom. Baktérie sa množia vo fľaši, ktorá bola dlho otvorená, a aj samotná voda stráca chuť a môže mať zvláštnu, nepríjemnú chuť, často kyslú. Na druhej strane minerálne nápoje môžu stratiť cenné zložky. Skladovanie v nevhodných podmienkach, napr. pri vysokých teplotách a v dosahu slnečného žiarenia, môže poškodiť aj uzavretú fľašu s vodou. Prečo?
Môže byť balená voda zastaraná? Vedci varujú
Postupom času sa do vody môže uvoľňovať okrem iného antimón, mravčie aldehydy a ftaláty. Tieto chemikálie sa dostávajú do tekutiny, ale vedci zdôrazňujú, že ich koncentrácia nepredstavuje vzhľadom na množstvo vypitej vody osobitné zdravotné riziko. Napriek tomu je lepšie neuchovávať otvorenú fľašu dlhšie ako dva dni a uzavretú sa snažiť dopiť v uvedenom časovom limite. Väčším problémom sú však mikroplasty vrátane častíc PET a polyamidu.
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, môže balená voda obsahovať 10 až 100-krát viac plastov, ako sa doteraz odhadovalo. V litrovej fľaši sa nachádza až 370 000 častíc mikro- a nanoplastov, z ktorých niektoré sú menšie ako jeden mikrometer. Časť z nich sa uvoľňuje zo samotnej fľaše, ale plastové častice už fungujú v prírodných cykloch. Zistili sme ich v mori, pitnej vode, pôde a dokonca aj vo vzduchu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mal by sa odpad pred likvidáciou umyť? Mnohí z nás to robia zle a poškodzujú životné prostredie
Fľaše na olej. Kam s nimi? Veľa ľudí si na recykláciu vyberá nesprávny odpadkový kôš
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.