7.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergey Mironov).
Stáva sa vám, že sa počas noci budíte, takže ste stále nevyspatí, a tým aj preťažení? Môže to byť spôsobené prezeraním telefónu alebo sledovaním televízie pred spaním, ako aj nedostatočným vetraním v spálni. Dôležitá je aj… strava, presnejšie to, čo pijeme pred spaním.
Chcete rýchlo zaspať a upadnúť do hlbokého spánku? Ak áno, začnite pred spaním dbať na správnu hydratáciu svojho tela. Ak sa večer napijete vody, podporíte tým proces detoxikácie a reguláciu hladiny elektrolytov. Okrem toho bude vaša telesná teplota stabilná. Tieto faktory prispejú k dobrému spánku.
Bohužiaľ, nie každý pije pred spaním vodu a iné nápoje, čo sťažuje zaspávanie. Zistite, čomu je lepšie sa večer vyhnúť. Nie je však potrebné piť len vodu. Predstavujeme aj ďalšie tekutiny, ktoré by ste mali svojmu telu dodať pred spaním.
Aké nápoje nepiť pred spaním?
- Pred spaním by ste nemali piť diuretické nápoje, ktoré spôsobujú nočné návštevy toalety, a tým narúšajú váš spánok.
Asi každý vie, že by sa mal vyhýbať káve, ktorá má diuretické vlastnosti, navyše obsahuje kofeín, ktorý zostáva v tele ešte dlho po konzumácii. Preto by ľudia, ktorí sú citliví na kofeín, mali piť kávové nálevy len pred poludním.
- Málokto vie, že čierny čaj tiež zhoršuje kvalitu spánku v dôsledku svojich močopudných a stimulačných vlastností.
- Podobný účinok majú aj iné tekutiny, t. j. yerba maté, kakao alebo kola.
- Sladké a perlivé nápoje obsahujúce cukor, sladidlá a dokonca aj kofeín (energetické nápoje) sú tiež diuretiká. Do tejto skupiny patria aj ovocné šťavy, najmä citrusové, ktoré ďalej zvyšujú riziko pálenia záhy.
- Alkohol má tiež diuretické vlastnosti, čo výrazne zhoršuje kvalitu spánku.
Aké nápoje by som mal piť pred spaním namiesto vody?
Nielen voda podporuje regeneračný proces organizmu počas spánku.
- Možno ju nahradiť aj kefírom, ktorý obsahuje probiotiká, ktoré majú priaznivý vplyv na črevný mikrobióm.
- Pred spaním je tiež dobré vypiť teplé mlieko s medom, pretože obsahuje tryptofán, aminokyselinu, ktorá podporuje tvorbu serotonínu, známeho ako hormón šťastia a spánku.
- Na druhej strane, mliečne nápoje môžete nahradiť bylinkovými nálevmi, t. j. medovkou alebo harmančekom.
Prvý z nich pomáha upokojiť nervový systém, znižuje stres a uľahčuje zaspávanie, zatiaľ čo druhý má upokojujúci účinok, znižuje napätie a napomáha regenerácii počas spánku. Takéto nálevy teda môžu zlepšiť kvalitu spánku, pomôcť vám rýchlejšie zaspať a spať pokojnejšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zaspíte rýchlejšie a zobudíte sa svieži. Pred spaním urobte jednu vec
Metóda pre lepší a dlhší spánok. Trojminútová „rutina“ pomôže každému
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.