7.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RossHelen).
Nový rok je obdobím, keď si väčšina z nás dáva predsavzatie zaviesť do svojho každodenného života niektoré zdravé návyky. Pomerne veľa z nich sa týka stravovania – niektorí sa vzdajú sladkostí a nezdravých pochutín, iní sa jednoducho rozhodnú jesť menej. My máme pre vás iný návrh – tu sú tri vitamínové bomby, ktoré sa oplatí v roku 2025 konzumovať čo najčastejšie. Vedci tieto produkty milujú!
Zelené šťavy
- Sú to skutočné superpotraviny známe svojimi blahodarnými účinkami nielen na zdravie, ale aj na silnú a štíhlu postavu.
Pred niekoľkými rokmi tím vedcov z Edith Cowan University v Austrálii v spolupráci s výskumníkmi z Baker Heart and Diabetes Institute a The Institute for Physical Activity and Nutrition analyzoval údaje od 3759 ľudí s 12-ročným sledovaním.
- Zistili, že ľudia, ktorí denne konzumovali zelenú listovú zeleninu, mali o 11 % silnejšie svaly dolných končatín a ich rýchlosť chôdze bola až o 4 % vyššia!
Vedci dokázali, že za tým stoja prirodzene sa vyskytujúce dusičnany v rastlinách, ktoré zlepšujú fyzickú výkonnosť. Prečo je to také dôležité?
Silné a pružné svaly majú obrovský vplyv na zdravie. Ak sú slabé a ochabnuté, sú jedným z hlavných faktorov, ktoré zvyšujú riziko pádov, zranení a úrazov.
,,Jedna tretina ľudí starších ako 65 rokov sa stáva obeťou často život ohrozujúcich zranení. Dokázali sme, že konzumácia zeleniny, ako je hlávkový šalát, kapusta a špenát, môže pomôcť predchádzať týmto zraneniam. Listová zelenina ukrýva mnoho cenných zložiek, ktoré zlepšujú kardiovaskulárne a pohybové funkcie,“
– vysvetlil hlavný autor štúdie Dr. Marc Sim.
Výhody zelených štiav
- Dusičnany obsiahnuté v zelených listoch sa odporúčajú aj ľuďom trpiacim hypertenziou, pretože účinne rozširujú cievy.
Zelené šťavy majú, samozrejme, oveľa viac výhod.
- Zložky, ktoré obsahujú, chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a alergiami, majú protirakovinový účinok a elimináciou voľných radikálov účinne spomaľujú proces starnutia.
- Zelená listová zelenina chráni nervový systém, alkalizuje organizmus, dodáva všetky potrebné vitamíny a minerály, podporuje tráviaci systém a vláknina v nej obsiahnutá výborne zasýti a uľahčuje chudnutie.
- Štúdie preukázali, že pravidelná konzumácia zelených listových štiav znižuje zápal a riziko srdcových ochorení a posilňuje pamäť.
Zelené šťavy sú jednoducho skutočné vitamínové bomby. Mali by sa stať trvalou súčasťou nášho jedálneho lístka.
Na ich prípravu stačí zmiešať ingrediencie, ako napríklad:
- zeler
- kel
- mangold
- špenát
- pšeničná tráva
- rukola
- uhorka
- petržlen
- mäta
- hlávkový šalát
- kapusta
- mladý jačmeň
- púpava
Na zlepšenie chuti šťavy je dobré pridať napríklad jablko, čučoriedky alebo citrusovú šťavu.
VAROVANIE: Diabetici musia byť pri zelených šťavách opatrní. Môžu pokojne siahnuť po tých, ktoré sú pripravené len na báze zeleniny, ale mali by do nich minimalizovať množstvo pridaného sladkého ovocia.
Orechy
Vedci už dávno preukázali priaznivé účinky orechov na organizmus. Odborníci na výživu preto tvrdia, že orechy by sa mali stať pravidelnou súčasťou jedálnička každého človeka. Výskumy však ukazujú, že „nie každý orech je rovnaký“ a niektoré druhy orechov sú zdravšie ako iné a zaslúžia si označenie skutočné vitamínové bomby.
- Mandle, známe aj ako „králi orechov“, sú skutočnou baňou živín. Jedna hrsť týchto orechov obsahuje až šesť gramov bielkovín, vlákniny a zdravých tukov. Hoci sú mandle pomerne kalorické, môžu si na nich pochutnať aj ľudia s cukrovkou, pretože majú vysoký obsah nenasýtených tukov a nízky obsah sacharidov. Mandle sú bohaté aj na vitamín E, mangán, horčík, vápnik, vitamín B2 a antioxidanty.
- Ďalšie obľúbené orechy, kešu, majú veľa vitamínov. Hrsť kešu obsahuje až 5,1 g bielkovín a veľa cenných tukov, ako aj vitamín E, K, B6, zinok, horčík, meď, železo alebo selén. Tieto orechy potom obsahujú aj cenný luteín. Ten zabraňuje poškodeniu makuly a chráni zrak.
- Vlašské orechy sú tiež vynikajúcim zdrojom zdravých tukov, bielkovín aj vlákniny. Tieto najobľúbenejšie orechy obsahujú aj meď, mangán, biotín alebo vitamín B6. Štúdie preukázali, že vlašské orechy majú priaznivé účinky na srdce, kardiovaskulárny systém a mozog.
- Na vitamíny a živiny sú bohaté napríklad aj para orechy, ktoré sú známe veľmi vysokým obsahom selénu. Tento cenný minerál posilňuje imunitný systém. Pomáha aj znižovať hladinu cukru, preto by ľudia s cukrovkou mali siahnuť po tomto druhu orechov.
- Brazílske orechy sú tiež veľmi cenným zdrojom vápnika, železa, horčíka a vitamínu B6, ktorý chráni nervový systém.
Čučoriedky
Jedným z produktov, ktoré by rozhodne nemali chýbať v našom každodennom jedálničku, sú čučoriedky. Štúdie totiž preukázali, že ide o ovocie s najvyšším obsahom antioxidantov, ktoré brzdia vznik voľných radikálov. Práve preto sú čučoriedky na zozname zložiek protirakovinovej a proticivilizačnej diéty.
Čučoriedka je skutočná vitamínová bomba! V jej zložení nájdeme napríklad:
- zinok
- draslík
- selén
- meď
- horčík
- železo
- vápnik
- veľmi vysoké množstvo antioxidantov
Vedci dokázali, že:
- Čučoriedky obsahujú veľké množstvo rastlinného hormónu, ktorý potom blokuje pôsobenie enzýmov, ktoré prispievajú k vzniku niektorých druhov rakoviny, napríklad rakoviny prsníka, štítnej žľazy a pečene.
- Obsahujú aj kyselinu listovú, preto by po nich mali siahnuť tehotné ženy a tie, ktoré plánujú mať deti.
- Ovocie tiež posilňuje zrak – používa sa na liečbu ochorení, ako je šedý zákal a makulárna degenerácia.
Počas druhej svetovej vojny sa čučoriedky podávali pilotom na zlepšenie ich nočného videnia. Dnes sa odporúčajú vodičom aj ľuďom, ktorí pracujú pri počítači.
Tí, ktorí sa rozhodli starať sa o svoju postavu a s novým rokom schudnúť, by mali dnes siahnuť po čučoriedkach.
- Toto ovocie vám pomôže úspešne znížiť telesnú hmotnosť a následne si potom udržať zdravú váhu. To však nie sú všetky jeho výhody!
- Čučoriedky znižujú vysoký krvný tlak, utesňujú aj zlepšujú pružnosť ciev, zvyšujú priepustnosť kapilár a pomáhajú znižovať „zlý“ cholesterol.
Štúdie ukázali, že ženy, ktoré jedli veľa čučoriedok, mali až o 32 % nižšie riziko infarktu v porovnaní so ženami, ktoré ich konzumovali len raz za mesiac alebo menej často. Vedci tiež dokázali, že čučoriedky zlepšujú náladu. Taktiež zvyšujú koncentráciu a sú tiež užitočné pri liečbe depresívnych stavov.
Túto zimu by ste ich teda určite mali zaradiť do svojho jedálnička.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hovorí sa, že je to „bylina nesmrteľnosti“. Na Slovensku o nej takmer nikto nepočul
Táto nenápadná zelenina je pokladom vitamínov. Slováci ju jedia príliš zriedkavo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.