7.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Da Antipina)
Ľanové semienka sú v slovenskom ľudovom liečiteľstve známe už stovky rokov a siahame po nich, keď chceme naštartovať lenivé črevá. Ukazuje sa, že ľanový olej má tiež širokú škálu účinkov. Stačí ho používať za studena a aj malé množstvo konzumované pravidelne prinesie merateľné účinky. Posilníme srdce, prinútime mozog pracovať a rýchlejšie si všimneme priaznivé zmeny na našom vzhľade. Poďme sa dozvedieť, čo presne ľanový olej robí a ako ho užívať.
Ľanový olej: kúpite ho v každom obchode
Ľanový olej, podobne ako jeho zrná, sa dá kúpiť prakticky v každom obchode a pohľad naň by už nemal nikoho prekvapiť. Tento tekutý tuk si však celkom oprávnene zaslúži označenie jeden z najzdravších. Ľanový olej má síce krátke zloženie, ale látky, ktoré obsahuje, určite dokážu zlepšiť fungovanie nášho organizmu a ovplyvniť náš vzhľad.
Čo všetko v ňom možno nájsť? Ľanový olej je pokladnicou omega nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú navyše vo veľmi priaznivom pomere, a preto majú napríklad taký vynikajúci vplyv na srdce. Popri výnimočných vlastnostiach ľanový olej aj dobre chutí, pretože má mierne orieškový a chuťovo príjemný nádych, čo zvyšuje spektrum jeho účinkov.
Ľanový olej a jeho zloženie. Tu je poklad zdravia
Keď už vieme, že ľanový olej je zdravý, je čas pozrieť sa na jeho zloženie. Obsahuje iba tri mastné kyseliny, ale – ako už bolo spomenuté – vo veľmi priaznivom pomere. Ľanový olej má:
- kyselina alfa-linolénová
- kyselina olejová,
- kyselina linolová.
Preto sa môže používať nielen ako chutný doplnok jedál, ale aj ako doplnok stravy. Zaujímavosťou je, že ľanový olej sa dá kúpiť aj v tabletách. Hoci si môžeme slobodne vybrať, je dôležité vedieť, že ten v tekutej forme sa dá používať aj zvonka, čo len zvyšuje spektrum pôsobenia produktu.
Na čo je ľanový olej dobrý?
Teraz, keď už o ľanovom oleji niečo vieme, stojí za to vedieť, v ktorých prípadoch sa ho oplatí použiť. V prvom rade by sa oň mali zaujímať kardiaci, pretože takáto koncentrovaná dávka nenasýtených mastných kyselín podporuje celý kardiovaskulárny systém. Posilňuje cievy, čo sa prejavuje napríklad normalizáciou arteriálneho tlaku, ale znižuje aj tzv. zlý cholesterol, ktorý môže tiež zvyšovať pravdepodobnosť aterosklerózy, mozgovej príhody a infarktu.
To však nie je všetko, pretože ľanový olej dokáže zmierňovať zápaly a neutralizovať voľné radikály, ktoré sú okrem iného zodpovedné za vznik civilizačných ochorení. Okrem toho antioxidačné vlastnosti ľanového oleja pomáhajú detoxikovať organizmus, čo určite prospeje pečeni.
Ľanový olej a nenasýtené mastné kyseliny, ktoré obsahuje, sú skvelé pre nervový systém. Nielenže dokážu znížiť účinky chronického stresu, ale sú zodpovedné aj za mentálnu bystrosť. Vďaka ľanovému oleju pracuje mozog na plný výkon, čo sa odporúča pri namáhavom duševnom úsilí a intenzívnom učení.
Ak hľadáte univerzálny kozmetický prípravok na zlepšenie vzhľadu vlasov, pokožky a nechtov, ľanový olej môže byť hitom. Môžete ho aplikovať priamo na požadované miesta, ale mnohí ho odporúčajú pridávať do krémov, masiek a peelingov. Ľanový olej má regeneračné, omladzujúce a posilňujúce účinky na pokožku, vlasy a nechty.
Ako používať ľanový olej?
Ľanový olej sa dá použiť do rôznych jedál: zvýrazní chuť šalátov, šalátov, sendvičových pásikov a mnohých ďalších. Aby si ľanový olej zachoval svoje vlastnosti, mal by sa konzumovať za studena a surový, pretože len tak si zachová svoje zdraviu prospešné vlastnosti. Oplatí sa ho tiež uchovávať v chladničke, kde má najlepšie podmienky na to, aby zostal čo najdlhšie čerstvý.
Môže každý bez problémov používať ľanový olej? Hoci prípravok vykazuje všestranné účinky, nie každý ho môže využívať. Zdá sa, že sa neodporúča tým, ktorí trpia črevnou dráždivosťou. Okrem toho by ho mali opatrne používať tehotné ženy a po predchádzajúcej konzultácii s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte si túto rastlinu doma. Jej vlastnosti oceníte nielen v zime. Je ako praktická lekárnička
Nielen muškát omamný. Táto rastlina z domáceho parapetu funguje aj pri bolestiach hrdla
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.